Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację

27 września zawodnicy klubu BUKOS brali udział w V Otwartych Mistrzostwach Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację, które odbyły się na terenie Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość.

A oto wyniki:

1 miejsce Patryk Smektała M16

2 miejsce Krystian Sfora M10

4 miejsce Katarzyna Jańczak K12

5 miejsce Katarzyna Siniecka K14

6 miejsce Mateusz Piwowarczyk M12

9 miejsce Wiktoria Sfora K14

14 miejsce Wojciech Okoniewski M14

 

 

 

 

 

 

Pokazy przyrodnicze

26 września 2019 roku po raz kolejny Naszą Szkołę odwiedził Pan Mateusz Łucki - absolwent Politechniki Lubelskiej, nauczyciel przyrody i geografii oraz pasjonat chemii i fizyki.

Pan Mateusz przedstawił ciekawą lekcję prezentując uczniom różne ciekawe doświadczenia przyrodnicze. W prezentacji wzięli udział wszyscy uczniowie klas I – VIII SP. Podczas pokazu uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak powstaje chmura, fala uderzeniowa oraz fala akustyczna. Nasz gość wyjaśnił właściwości, zastosowanie oraz zasady bezpieczeństwa podczas używania ciekłego azotu. Ciekawym eksperymentem okazał się efekt Stroopa, w którym uczniowie odczytywali nazwy kolorów zapisane różnokolorowymi czcionkami. Podczas całego pokazu prowadzący zwracał szczególną uwagę na to, w jaki sposób zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach związanych z wykonywaniem różnego rodzaju doświadczeń.

Prezentowana lekcja bez wątpienia dostarczyła uczniom wiele wrażeń, emocji, ale przede wszystkim była to lekcja pełna wiedzy i umiejętności. Była zabawa, zadowolenie i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w eksperymentach.

 

 

 

 

 

Sprzątanie świata

20 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata".

Uczniowie klas IV-VI sprzątali teren niedaleko żwirowni, natomiast starsi uczniowie zbierali śmieci w lesie w okolicach "Czepca".

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

 

Profilaktyka zdrowia psychicznego

 

Jak radzić sobie ze stresem ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego

2 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny 2019/2020.

Apel rozpoczął się przywitaniem wszystkich zebranych, a po komendzie "baczność" został wprowadzony poczet sztandarowy.  Następnie odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor szkoły serdecznie wszystkich powitał, szczególne nauczycieli oraz uczniów, którzy po przerwie wrócili do szkoły.  Dyrektor szkoły przypomniał także, o 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komunikat dotyczący dowożenia i odwożenia dzieci

Autobus 13TC

Kursy

Dowóz szkoła Nowy Belęcin

1

Hersztupowo Wygoda (640) – Hersztupowo sklep (643) – Hersztupowo kamień (645) – Nowy Belęcin szkoła

2

Czepiec (700) – Nowy Belęcin szkoła

 

Autobus 48FN

Kursy

Dowóz szkoła Nowy Belęcin

1

Hersztupowo Wygoda (805) – Hersztupowo - sklep (807) – Hersztupowo kamień (810) – Nowy Belęcin

2

Nowy Belęcin Czepiec (828) – Nowy Belęcin szkoła

 

Autobus III

Kursy

Dowóz szkoła Nowy Belęcin

1

Bojanice wieś (640) – Bojanice PKS (643) – Nowy Belęcin PKS (645) – Karchowo sala (650) – Nowy Belęcin szkoła

2

Bojanice wieś (815) – Bojanice PKS (818) – Nowy Belęcin PKS (820) – Karchowo sala (825) – Nowy Belęcin szkoła

 

Rozwóz

Kursy

Godziny

Rozwóz szkoła Nowy Belęcin

4

14:15

Nowy Belęcin szkoła – Hersztupowo sklep – Hersztupowo kamień – Hersztupowo Wygoda – Karchowo – Bojanice

 

 

 

 

 

 

Komunikat

Informuje Państwa, że rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 2.09.2019 r. o godz. 9.00.

Kurs szkolnego autobusu tylko w tym dniu przedstawia się następująco:

 

1

Bojanice wieś (815) – Bojanice PKS (818) – Nowy Belęcin PKS (820) – Karchowo sala (825) – Nowy Belęcin szkoła

2

Hersztupowo Wygoda (805) – Hersztupowo - sklep (807) – Hersztupowo kamień (810) – Nowy Belęcin

3

Nowy Belęcin Czepiec (828) – Nowy Belęcin szkoła

 

Natomiast odwóz dzieci ze szkoły do domu planowany jest w tym dniu do godziny ok. 10.30.

 Serdecznie zapraszam Państwa na inaugurację roku szkolnego 2019/2020. 

W imieniu ks. Marka Kędziory proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny w Siemowie pragnę zaprosić dzieci, rodziców i nauczycieli na mszę inaugurującą rok szkolny na godz. 8.00. Prosimy rodziców o zapewnienie transportu we własnym zakresie.

 

Z poważaniem

Mikołaj Kulczak   

 

 

 

 

 

Dowozy uczniów do szkół w roku szkolnym 2019/2020

proszę kliknąć tutaj

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie zakończyli rok szkolny 2018/2019.

Było to wyjątkowe zakończenie, ponieważ po raz ostatni absolwentami byli gimnazjaliści, a po raz pierwszy od wielu lat absolwentami byli również uczniowie klasy VIII. Razem ze szkolną społecznością w uroczystości wzięli zaproszeni goście: sekretarz Gminy Krzemieniewo Longina Szulc, ksiądz proboszcz Marek Kędziora, sołtysi, radni oraz rodzice uczniów.

Dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak wygłosił okolicznościowe przemówienie, w trakcie którego bardzo ciepło pożegnał panią Izabelę Kubacką, która po wielu latach kończy pracę. Podczas uroczystości prowadzonej przez absolwentki, Kingę Jakubczak i Roksanę Gołembską, nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Nowy poczet sztandarowy tworzą: chorąży Wojciech Okoniewski i przyboczne: Michalina Ratajczak i Katarzyna Siniecka. 
Tegoroczną nagrodę ufundowaną przez Radnych Gminy Krzemieniewo z rąk pani sekretarz Longiny Szulc otrzymała uczennica Anna Brzezińska. Wszyscy uczniowie szkoły, których średnia ocen wyniosła 4,75 lub więcej, otrzymali świadectwa z rąk pana dyrektora oraz wychowawców klas. Rodzice absolwentów gimnazjum oraz szkoły podstawowej otrzymali listy gratulacyjne. Tradycyjnie nagrodzono także sportowców oraz uczniów ze stuprocentową frekwencją.
Miłym akcentem było podziękowanie ze strony dziewcząt z drużyny siatkarskiej dla trenera pana Mikołaja Patelki, który przez trzy lata prowadził zespół, osiągając liczne sukcesy na arenie powiatu i
 rejonu.
Część artystyczną oraz dekorację z tej okazji przygotowały klasy kończące szkołę wraz z
 wychowawczyniami. Uczniowie wykonali dwa piękne tańce: poloneza do kompozycji Michała Kleofasa Ogińskiego p.t. „Pożegnanie Ojczyzny” oraz „Walca nr 2” Dmitrija Szostakowicza. Na zakończenie dyrektor życzył udanych, radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

 

 

 

 

Stypendyści

W środę 19 czerwca podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się uczniom stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Stypendia za II półrocze roku szkolnego 2018/2019 otrzymali:

Za wyniki w nauce:

Kacper Kręcisz, Krystian Sfora, Tomasz Andrzejewski, Wiktoria Ratajczak, Nikodem Mikołajczak i Ksawery Kasperski z klasy IV

Katarzyna Jańczak i Wiktoria Sfora z klasy V

Jagoda Jańczak i Natalia Pierzchała z klasy VI

Adam Chylak z klasy VIII

Kinga Jakubczak, Anna Dąbrowska i Marlena Witczak z klasy IIIa gimnazjum

Anna Brzezińska, Marta Dubicka, Roksana Gołembska, Zofia Kozica, Jakub Kołodziej, Aleksandra Biernaczyk i Konrad Ratajczak z klasy IIIb gimnazjum

Za osiągnięcia sportowe:

Katarzyna Jańczak i Wiktoria Sfora z klasy V

Marlena Witczak, Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Anna Dąbrowska, Wiktoria Sobczak, Zofia Kozica i Marcin Mejza z klasy III gimnazjum.

Gratulujemy!​

 

 

 

 

 

Zakończenie roku przedszkolnego

We wtorek 18 czerwca 2019 roku w przedszkolu miało miejsce uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2018/2019.

Dzieci od samego rana wypatrywały rodziców, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Przedszkolacy przedstawili rodzicom wierszyki, tańce i piosenki, których uczyli się w ciągu roku. Po występie każda grupa spotkała się z wychowawcą w swojej sali. Za solidną pracę w ciągu całego roku przedszkolnego dzieci otrzymały dyplomy i książeczki. Rozpoczęły zasłużone wakacje.

 

 

 

 

 

 

Cała Polska czyta dzieciom

11 czerwca 2019 roku dwie grupy przedszkolne: ,,Pszczółki” i ,,Sówki” udały się do Biblioteki Publicznej w Nowym Belęcinie. Dzieci uczestniczyły w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom".

W skupieniu wysłuchały baśni pt. ,,Złota gęś” Braci Grimm. Tekst czytała dzieciom bibliotekarka p. Zofia Józefiak. Dzieci wykonały piękne ilustracje do baśni. Podziękowały pani Zosi za miłe spotkanie w bibliotece i obiecały odwiedzać to miejsce również w wakacje.

 

 

 

 

 

Realizujemy projekt

„Czyste Powietrze Wokół Nas”

W drugim półroczu wszystkie grupy przedszkolne brały udział w realizacji programu „Czyste Powietrze Wokół Nas”.

Program miał za zadanie: wykształcić wśród dzieci umiejętność rozpoznawania różnych dymów i ich źródeł, zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów i na szkodliwość dymu papierosowego, uświadomić, w których miejscach dzieci mogą być narażone na dym tytoniowy. Dziękujemy pani higienistce za ciekawe zajęcia związane z realizacją programu.

 

 

 

 

Wycieczka do Rogowa

Dnia  12 czerwca 2019r. Uczniowie z kl.I-III wybrali się na wycieczkę do Parku Dinozaurów „Zaurolandia” w Rogowie, gdzie spotkali się z wieloma naturalnej wielkości dinozaurami.

Dzięki pani Marysi, która była przewodnikiem dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy między innymi, które stworzenia były mięso, a które roślinożerne. Nauczyły się je nawet rozróżniać po wielkości i kształcie zębów. Dzieci wzięły również udział w zajęciach plastycznych, których tematem były oczywiście dinozaury. Bawiły się w paleontologów i odkrywali skamieniałości dinozaurów. Był też czas w którym dzieci się posiliły i napiły, aby mieć energię na zabawy na w parku linowym i na placu zabaw. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków

do Boszkowa

Poniedziałek 10 czerwca przedszkolacy spędzili na całodniowej wycieczce w Boszkowie. Głównym punktem wycieczki były warsztaty kulinarne w ,,Krainie smaków” pt. ,,Cuda z cukru".

Podczas warsztatów dzieci poznały różne gatunki cukru, własnoręcznie tworzyły figurki i lizaki z plastycznej masy cukrowej, obserwowały produkcję kolorowej waty cukrowej. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy z bańkami mydlanymi, tańce przy muzyce i zabawy w ,,małpim gaju”. Przedszkolacy wyczerpani, ale zadowoleni z wyjazdu bezpiecznie powrócili do przedszkola.

 

 

 

 

Konkurs Piosenki Angielskiej

W piątek 7 czerwca 2019r. w Publicznej Szkole w Nowym Belęcinie odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej w którym udział wzięli uczniowie od klasy I SP do gimnazjum.

Wysłuchaliśmy 17 piosenek w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria to uczniowie od klasy ISP do klasy IVSP i w tej kategorii zwyciężyła Maja Kolańczyk z klasy IISP, która rewelacyjnie zaśpiewała piosenkę "Shallow" wykonywaną przez Lady Gagę i Bradley'a Coopera. Drugie miejsce w tej kategorii zajęli Kamil Sfora, Jakub Jańczak i Adam Musielak (ISP) a trzecie miejsce przypadło w udziale Sylwii Jurdeczka, Martynie Kolańczyk (ISP), Matyldzie Barteczce(ISP) i Amelii Grybskiej (IISP). W drugiej kategorii wystąpili uczniowie z klas od VI do III gimnazjum a laureatką tej kategorii została Zofia Kozica z klasy III gimnazjum, która zajęła pierwsze miejsce, śpiewając piosenkę zatytułowaną "Little talks". Drugie miejsce zajęła Kinga Jakubczak(IIIG) a trzecie Klaudia Sroka(VII). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym serdecznie dziękujemy za udział.

 

 

 

 

 

X Międzyszkolny Konkurs

Matematyczny „Myślenie w cenie”

22 maja 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Belęcinie odbył się X Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Myślenie w cenie”.

W matematycznych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach oraz gospodarze. Ośmioro uczniów klas 4 - 6 szkoły podstawowej i dziewięcioro uczniów gimnazjum oraz 7 – 8 szkoły podstawowej przez sześćdziesiąt minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa klasy 4 - 6

I miejsce – Dawid Rychter z Pawłowic

II miejsce – Kamil Rosik z Pawłowic

III miejsce – Adrian Misiewicz z Drobnina

Gimnazjum oraz klasy 7 – 8 Szkoły Podstawowej

I miejsce – Kinga Jakubczak z Nowego Belęcina

II miejsce – Konrad Adamczak z Pawłowic

III miejsce – Marta Dubicka z Nowego Belęcina

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Grażynie Kubiak i pani Iwonie Kubasik za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody dla konkursowiczów oraz tort z okazji 10. edycji konkursu ufundowała Rada Rodziców z Nowego Belęcina. Serdecznie dziękujemy!!!

 

 

 

 

 

 

Wielki finał Ogólnopolskiego

Turnieju Misia Wojtka

W regionalnych kwalifikacjach w I Ogólnopolskim Turnieju „Misia Wojtka” drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do Wielkiego Finału, który odbył się w Warszawie.

Zawody organizowane były przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Drużyna pod opieką Mikołaja Kulczaka w składzie: Katarzyna i Jagoda Jańczak, Oliwia Majchrzycka, Wiktoria Sfora przystąpiła do rywalizacji w kategorii junior. Pierwszego dnia gości i uczestników powitali pracownicy Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, po czym rozpoczęły się rozgrywki. Każdy uczestnik turnieju przystąpił do testu z wiedzy związanej z II wojna światową, II Korpusu Polskiego oraz historii niedźwiedzia o imieniu „Wojtek”. Po tej części edukacyjnej rozpoczęły się rozgrywki, które toczone były w klubie I Warszawskiej Brygady w Wesołej. Polegały one na rozegraniu 3 rund gry planszowej pn. „Miś Wojtek”. Drużyna z Nowego Belęcina zakwalifikowała się do finału rozgrywanego następnego dnia.

W drugim uczestnicy turnieju mogli zwiedzić bazę 1 Brygady Pancernej i zobaczyć wyposażenie najlepszej brygady w Polsce. Każdy mógł wejść to najlepszego czołgu, jakim dysponuje polska armia, czyli Leoparda 2, i samemu przekonać się, czy jest w nim odpowiednio dużo miejsca dla 4 członków załogi. Kolejnym punktem była strzelnica, na której odbywały się szkolenia z zakresu rzucania granatem. Ostatnim etapem wizyty był tor przeszkód, który żołnierz musi pokonać by zachować odpowiednią sprawność fizyczną. Pod czujnym okiem opiekunów wszyscy uczestnicy zdołali go pokonać. Po zwiedzaniu jednostki wojskowej nastąpiła kolejna faza rywalizacji gry planszowej. System pucharowy rozgrywek play-off miała na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Ostatecznie drużyna z Nowego Belęcina zajęła 3 miejsce. Uroczystość wręczenia nagród okraszona był występem solistów teatru „Roma”, którzy zaprezentowali piosenki z filmów Walta Disneya. Trzeciego dnia nasza drużyna przeznaczyła na zwiedzanie Warszawy. Wyjazd drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej z Nowego Belęcina możliwy był dzięki pomocy i życzliwości Wójta Gminy Krzemieniewo p. Radosława Sobeckiego.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa

Włoszakowice - Koczury

20 maja 2019r. uczniowie klas I - III  wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Włoszakowice – Koczury w ramach akcji „Zielona szkoła”.
Pogoda była wprost wymarzona na taki wyjazd. Kiedy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy przywitani przez pana leśnika, który był naszym przewodnikiem po lesie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o zwierzętach zamieszkujących ochronkę i roślinach w lesie. Ogromne wrażenie zrobiły na nas  piękne pawie i orzeł bielik. Mogliśmy zobaczyć także lisy, dziki, kozy, króliki, bociana i wiele innych zwierzątek. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zabawę w przepięknym otoczeniu przyrody, a najlepsze zostało na koniec... smażenie kiełbasek na ognisku.
Dzieci dostały na pamiątkę ekologiczne torby na zakupy. Po tak atrakcyjnej wycieczce wróciliśmy cało i zdrowo do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mogli wybrać się w to przepiękne miejsce.

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa

Włoszakowice - Koczury

20 maja 2019r. uczniowie klas I - III  wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę

 

 

Otwarte Mistrzostwa Wrocławia

w Biegu na Orientację

18 maja zawodnicy klubu BUKOS wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Wrocławia w Biegu na Orientację. Centrum zawodów znajdowało się na polanie w Parku Grabiszyńskim.

Oto ich wyniki:

2 miejsce: Katarzyna Siniecka K14, Kinga Jurdeczka K16, Patryk Smektała M16

4 miejsce: Krystian Sfora M10 i Marcin Mejza M 16

5 miejsce: Maria Klimkowska – K10, Anna Nowak K14, Aleksandra Biernaczyk K16

6 miejsce: Julia Kowalska K14 i Tomasz Mazur M12

9 miejsce: Katarzyna Jańczak K11

10 miejsce: Wiktoria Sfora K12

11 miejsce: Amelia Kolańczyk KM14

 

 

 

 

 

 

Dzień mamy i taty w przedszkolu

Dnia 17 maja 2019 r. do przedszkola przybyli najbliżsi przedszkolaków – ich rodzice i rodzeństwo. Powodem wizyty była uroczystość z okazji DNIA MAMY I TATY.

Dzieci w prezencie dla rodziców wystąpiły w przedstawieniu ,,Kopciuszek”. Rodzice gromkimi brawami długo nagradzali swoje pociechy. Następnie po odśpiewaniu tradycyjnego ,,Sto lat”, każdy przedszkolak wręczył rodzicom przygotowane upominki. Nie zabrakło także czasu na luźne rozmowy przy kawie i cieście upieczonym przez mamy. Dzień ten był świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu.

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Trzebani

14 maja 2019 roku uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami panią Iwoną Kubasik i panią Grażyną Kubiak wybrali się do Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Trzebani.

Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości dotyczące podstawowych pojęć ekologicznych. Dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo porządkować i segregować odpady. Po wysłuchaniu i obejrzeniu prelekcji zwiedzili zakład pracy. Mieli okazję zobaczyć, co dzieje się ze zbiórką selektywną.

 

 

 

 

 

 

 

Gminne Konkursy kl. I-III

W Publicznej Szkole w Nowym Belęcinie odbyły się trzy gminne konkursy: pięknego pisania, ortograficzny i matematyczny, których uczestnikami byli uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Krzemieniewo.

Gminny Konkurs Pięknego Pisania

Dnia 14 maja 2019r. odbył się  Konkurs Pięknego Pisania. Uczestnikami było 12 uczniów klas pierwszych szkól podstawowych.

Zadaniem dzieci było jak najpiękniej przepisać tekst „ w liniaturze. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tekstem: „List z Afryki". Prace uczestników oceniała komisja składająca się z nauczycieli – przedstawicieli każdej ze szkół naszej gminy.

Laureaci zajęli następujące miejsca:

I miejsce - Rozalia Koladyńska, Martyna Kolańczyk, Zuzanna Musielak, Zofia Pawłowska

II miejsce – Konrad Jankowiak, Karolina Kriger, Julia Wojtkowiak

III miejsce – Szymon Golembka, Agata Pudliszewska, Jakub Rosik, Emilia Skorupka, Maja Spyrka

 

Gminny Konkurs Ortograficzny

Dnia 15. 05.2019 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas II i III.

W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas II i 4 uczniów z klas III, którzy przyjechali ze wszystkich szkół w naszej gminie, by w miłej i przyjaznej atmosferze rywalizować o tytuł mistrzów ortografii.

 Laureaci zajęli następujące miejsca:

Klasa II:

I miejsce – Agata Serwatka, Olga Banach, Karolina Grzegorzewska

II miejsce – Amelia Grybska, Maja Kolańczyk, Norbert Niedzielski

III miejsce – Blanka Poprawska, Julia Gajowa, Magdalena Szydłowska.

 

Klasa III:

I miejsce – Maria Roszak,

II miejsce – Martyna Wróblewska,

III miejsce – Oskar Sadowski

IV miejsce – Patryk Sławiński

 

Gminny Konkurs Matematyczny

Dnia 16 maja 2019r. przeprowadzono Gminny Konkurs Matematyczny.

Do konkursu przystąpiło 13 uczniów:

- 10 uczniów klas II

- 3 uczniów klas III

 Laureaci zajęli następujące miejsca:

Klasa II:

I miejsce – Karolina Grzegorzewska, Łukasz Stachowiak

II miejsce – Kamil Robakowski, Wojciech Wielogórski

III miejsce – Amelia Grybska, Maria Klimaszewska, Filip Pietrzykowski 

IV miejsce – Jakub Lewandowski, Fabian Wechta, Jan Gubański

Klasa III:

I miejsce – Martyna Wróblewska,

II miejsce – Zuzanna Hemmerling

III miejsce – Antonina Skrzypczak

 

Zmagania uczestników konkursu zakończyły się wręczeniem nagród i rozdaniem dyplomów.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka po Wielkopolsce

Uczniowie klasy III A gimnazjum wraz z opiekunami Katarzyną Klimkowską i Robertem Juskowiakiem odwiedzili dwa urokliwe miejsca ziemi wielkopolskiej. Najpierw pojechali do Rogalina, gdzie mieści się posiadłość rodu Raczyńskich.

Zwiedzali tam komnaty pałacowe i słuchali historii tej rodziny. Zobaczyli również galerię Aleksandra Edwarda Raczyńskiego, w której znajduje się prawie 500 dzieł sztuki malarstwa współczesnego m.in. takich malarzy jak Jacek Malczewski, Jan Matejko, Olga Boznańska czy Stanisław Wyspiański. W parku pałacowym stanęli przed sędziwymi dębami, które śledziły stąd losy kraju przez około 1000 lat.

Z Rogalina wybrali się do Kórnika, gdzie znajduje się zamek rodu Działyńskich. Sporą jego część zajmuje słynna biblioteka założona przez Tytusa Działyńskiego. Oprócz biblioteki uczestnicy wycieczki mogli podziwiać salę mauretańską, zakątek myśliwski, salon, salę jadalną oraz inne ciekawe pomieszczenia. Zamek położony jest w pobliżu Jeziora Kórnickiego, na wyspie otoczonej fosą. Sąsiaduje z arboretum kórnickim.

 

 

 

 

 

 

Dzień Patrona

7 i 8 maja, jak co roku, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie obchodziła  Święto Patrona. Pierwszego dnia uczniowie klasy III A gimnazjum pojechali do Oporowa, by uczcić pamięć swego patrona poprzez zapaleniem zniczy na grobowcu rodzinnym. Następnie w ramach zajęć artystycznych odbyli zajęcia w plenerze. Szkicowali węglem i ołówkiem miejsce pamięci związane z Józefem Ponikiewskim. Tego samego dnia uczniowie innych klas również wykonywali prace plastyczne, których tematem były ważne fakty z życia bohatera.

Następnego dnia w  grze terenowej wzięli udział uczniowie gimnazjum oraz z klas IV-VIII szkoły podstawowej. Uczestnicy gry związanej z patronem szkoły zostali podzieleni na siedem patroli. Ich zadaniem było dotarcie ze szkoły do punktu docelowego zaznaczonego na mapie. Meta znajdowała się w Bojanicach przy wigwamie. Na poszczególnych punktach kontrolnych zaznaczonych na mapie czekali nauczyciele z zadaniami. Uczniowie musieli wykazać się  wiedzą o Józefie Ponikiewskim, ORP „Grom”, Wielkopolsce, historii i położeniu geograficznym Gminy Krzemieniewo, przyrodniczą oraz zasadach udzielania pierwszej pomocy. Podczas zliczania punktów, jakie uzyskały poszczególne patrole, wszyscy uczestnicy mogli zjeść lody ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy III B gimnazjum, 2 miejsce zdobyła klasa III A gimnazjum, a 3 miejsce przypadło klasie 6. Podjęte zadania związane z obchodami Dnia Patrona Szkoły miały różnorodny charakter, począwszy od wyjazdów edukacyjnych, poprzez zajęcia artystyczne, a na grze terenowej skończywszy. A wszystko po to, by przybliżyć postać Józefa Ponikiewskiego i uczcić jego pamięć.

 

 

 

 

 

 

Edukacja przez szachy

W sobotę 27 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” we Włoszakowicach.

Drużyna liczyła dziesięć osób:

Klasa I: Jakub Jańczak, Sylwia Jurdeczka, Jan Kacprowski, Lena Piechowiak, Stanisław Urbaniak

Klasa II: Lena Pacanowska, Dominik Pawlicki, Grzegorz Stachowiak, Fabian Wechta

Klasa III: Marcin Dzik

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 15 minut na zawodnika. Podczas turnieju uczniowie mogli porównać swoje umiejętności z zawodnikami z innych szkół oraz zobaczyli jak wygląda turniej szachowy, na którym sędziują certyfikowani sędziowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskanych wyników.

 

 

 

 

 

 

228 Rocznica Uchwalenia

Konstytucji 3 Maja

Dnia 26 kwietnia 2019 roku szkoła w Nowym Belęcinie obchodziła 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chór szkolny prowadzony przez Panią Katarzynę Klimkowską zaprezentował koncert pieśni nawiązujących do pięknej i trudnej historii Polski.

Apel rozpoczął się „Rotą” Marii Konopnickiej. Pieśń ta była protestem przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim. Po występie przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie – Major Przemysław Madzia odznaczył srebrnymi medalami Państwo Adama i Teresę Adamskich. Został on przyznany za zasługi dla obronności kraju poprzez wychowanie trójki synów, którzy służąc w wojsku, wykazali się wzorową opinią. Odznakę nadał minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak. Na uroczystości nie zabrakło również wójta gminy Krzemieniewo Pana Radosława Sobeckiego.

 

 

 

 

 

 

I Ogólnopolski Turniej

Misia Wojtka

25 kwietnia br. na terenie koszar Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyły się regionalne kwalifikacje I Ogólnopolskiego Turnieju „Misia Wojtka”. Zawody organizowane są przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

Był to turniej gier planszowych. Publiczną Szkołę Podstawową w Nowym Belęcinie reprezentowała drużyna składająca się z 4 dziewczyn kl. V i VI. Były to: Katarzyna i Jagoda Jańczak, Oliwia Majchrzycka, Wiktoria Sfora. Nasze dziewczyny zajęły I miejsce w Poznaniu zdobywając 64 punkty na 80 możliwych do zdobycia. Gratulujemy zwycięzcom. W całym kraju odbyło się aż 8 turniejów regionalnych, w których wzięło udział około 400 uczestników. Wielki Finał odbędzie się w Warszawie w dniach 20–22 maja 2019 r.

 

 

 

 

 

 

Zajączek w przedszkolu

W przeddzień przerwy świątecznej przedszkolaków odwiedził wielkanocny zajączek.

 Słodycze sprytnie ukrył w ogrodzie. Dzieci gorączkowo szukały swoich koszyczków. Poszukiwania ułatwiły czekoladowe ślady pozostawione przez szaraka. Po odszukaniu wszystkich koszyczków, dzieci wróciły do sali, gdzie kosztowały smakołyków.

 

 

 

 

 

 

 

Przepis na przyjaźń

Z okazji Dnia Wiosny 21 marca 2019 r. uczniowie z klas I – VIII oraz gimnazjum wzięli udział w projekcie „Przepis na przyjaźń”. Każda klasa miała za zadanie przygotować scenkę ukazującą znaczenie przyjaźni w życiu lub piosenkę o tematyce wiosennej.

Akcja miała na celu promowanie rozwoju kompetencji społecznych poprzez rozwój umiejętności interpersonalnych. I jak się okazało, wszystkie klasy przygotowujące inscenizację wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem, a przede wszystkim zrozumieniem tematu.

Ponadto, rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Przepis na przyjaźń”.  Szacunek, cierpliwość, wyrozumiałość, lojalność, wspólna zabawa, szczerość, wrażliwość, zaufanie… to zdaniem uczniów składniki przyjaźni, która powinna przetrwać lata. W konkursie I miejsce zajęła Wernika Klupś z kl. VII, II miejsce Kinga Jakubczak z gimnazjum, a III miejsce Katarzyna Jańczak z kl. V oraz Amelia Kolańczyk z kl. VII.

 

 

 

 

 

 

 

Nabór do przedszkola

i klasy I - dzieci przyjęte

Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego

 

 

Lista dzieci przyjętych do pierwszej klasy

 

 

 

 

 

 

 

Nabór do przedszkola i klasy I

LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH

DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

 

 

LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO I KLASY

 

 

 

 

 

 

 

 

Biała szkoła

UKS BUKOS zorganizował w ostatnim czasie dwa udane wyjazdy do Jakuszyc/Szklarskiej Poręby, w których wzięło udział  50 osób w każdym z nich.

Pogoda dopisała pod każdym względem, były wszystkie z możliwych atrakcji tej pięknej pory roku jaką jest zima: od sypiącego śniegu w postaci zadymki po cudowne słońce i lazurowy błękit nieba. Uczestnicy musieli się zmierzyć na trasach z każdymi warunkami i poradzili sobie w nich świetnie. Jak to zwykle bywa jedna grupa początkujących narciarzy   uczyła się  technik narciarstwa biegowego pod okiem opiekunów, inni doskonalili swoje umiejętności lub uczyli się nowej techniki. Każdy pobyt w Jakuszycach to ogromna dawka energii, uświadomienie sobie faktu, że dla uprawiania aktywności fizycznej nie ma złych warunków pogodowych, trzeba tylko chcieć się ruszać –  czego życzymy wszystkim.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Pączki do rączki"

Uczniowie z naszej szkoły wzięli w tym roku udział w leszczyńskiej akcji "Pączki do rączki", organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 5 w Lesznie.

Pieniądze z akcji przeznaczone będą na trójkę dzieci z naszego regionu, w tym roku akcja wspiera Mikołaja, Damiana i Matyldę. Uczniowie naszej szkoły zamówili aż 240 pączków a ich dystrybucja w szkole zajął się samorząd uczniowski. Wszystkim w ten wyjątkowy pączkowy dzień życzymy smacznego :)

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa karnawałowa

28.02.19 w naszej szkole odbył się balik karnawałowy dla dzieci z przedszkola i klas I-III.  Uczniowie zaprezentowali pomysłowe i efektowne stroje karnawałowe. 

Wspólne tańce, pląsy i korowody  wprawiły  wszystkich w  dobry humor. Miła atmosfera i wspólna zabawa znakomicie zintegrowała dzieci. Jako że zabawa była w tłusty czwartek, to  zgodnie z tradycją nie mogło na niej zabraknąć pączków. Słodki poczęstunek sprawił wszystkim wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrowie psychiczne

23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją

 

proszę kliknąć w ten link, aby zapoznać się z artykułem

 

 

 

 

 

 

 

 

„Twardy orzech … i dziadki”

21 lutego 2019 roku uczniowe klasy IV i V Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami udali się do Muzeum Okręgowego w Lesznie na wystawę pt.: „„Twardy orzech … i dziadki”.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia rozmaitych form dziadków do rozłupywania orzechów z kolekcji prywatnej Jana i Mateusza łomnickich z Kwidzyna. Podczas spotkania wysłuchali fragmentu baśni „Dziadek do orzechów” oraz wzięli udział w quizie wiedzy. Ponadto wykonywali pracę plastyczną, której tematem przewodnim był dziadek do orzechów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grypa czy przeziębienie ?

W okresie jesiennym oraz wiosennym odnotowujemy większą liczbę zachorowań. Najczęstsze objawy to katar, ból gardła, kaszel i gorączka. Wielu z nas bije się z myślami, czy to zwykłe przeziębienie czy już może grypa.

Jedno jest pewne, chcąc powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób wirusowych, należy przestrzegać kilku zasad związanych z profilaktyką:

= Zawsze gdy kichasz lub kaszlesz, zasłaniaj usta chusteczką jednorazową. Jeśli jej nie masz, użyj zewnętrznej strony dłoni, którą później umyj ciepłą wodą z mydłem.

= Zużyte chusteczki wyrzucaj do kosza na śmieci.

=Myj często ręce wodą z mydłem.

=Wietrz często pomieszczenia.

=Zachowaj odstęp od innych osób lub unikaj osób przeziębionych.

=Jeśli źle się czujesz (masz katar, kaszel itp.), zostań w domu, skonsultuj się z lekarzem.

=Ubieraj się odpowiednio do pogody (na tzw. cebulę).

 

W związku z trwającym sezonem zachorowań na grypę w Polsce Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Lesznie przekazał materiały informacyjno -  edukacyjne dotyczące profilaktyki  grypy.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z ulotkami „Jak uniknąć szerzenia się grypy sezonowej?” oraz „Grypa czy przeziębienie?”.

Ponadto udostępniamy także szersze opracowanie dotyczące porównania objawów występowania wirusa grypy i wirusów grypopodobnych.

 

Z życzeniami zdrowia

Pedagog szkolny
Agata Tyczyńska

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami

 

Plakat        Ulotka         Informacje

 

 

 

 

 

 

I Międzyszkolny Turniej Szachowy o Puchar Prezesa OSP Belęcin

W piątek 15 lutego 2019 w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Turniej Szachowy o Puchar Prezesa OSP Belęcin. Do rozgrywek szachowych przystąpiło 43 uczniów.

W turnieju wzięło udział 29 uczniów naszej szkoły oraz 14 uczniów z Zespołu Szkół w Garzynie. Rozegrano 6 rund w tempie 20 minut na całą partię dla zawodników. Turniej rozgrywano systemem szwajcarskim. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie: klasa I, klasy II-III oraz klasy IV,V, VI, VII i III gimnazjum.

Patronat nad turniejem objęli pan Tadeusz Wojtkowiak – Prezes Gminny OSP Krzemieniewo oraz pan Ryszard Marciniak – Prezes OSP Belęcin, którzy ufundowali główne nagrody oraz dopingowali wszystkich uczestników turnieju.

W trakcie zawodów odwiedził nas również Wójt Gminy Krzemieniewo pan Radosław Sobecki, który poparł inicjatywę nauki gry w szachy oraz motywował uczniów do współzawodnictwa.

 

W kategorii klas I zwyciężyli:

I miejsce: Jan Glapiak

II miejsce: Jan Kacprowski

III miejsce: Lena Piechowiak

 

W kategorii klas II-III I zwyciężyli:

I miejsce: Klaudia Kubasik

II miejsce: Łukasz Stachowiak

III miejsce: Lena Pacanowska

 

W kategorii klas IV,V, VI, VII i III gimnazjum zwyciężyli:

I miejsce: Kinga Jakubczak

II miejsce: Aleksander Nowak

III miejsce: Krystian Sfora

 

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i małe upominki.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział oraz chęć zdobycia nowego doświadczenia, jakim było uczestnictwo w turnieju szachowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

14 lutego dzieci z grupy „Pszczółek” i „Sówek” odwiedziły bibliotekę w Nowym Belęcinie. Od pani bibliotekarki dowiedziały się, że w tym roku mija 110 rocznica urodzin znanej autorki – pani Anny Świrszczyńskiej i z tej okazji zapoznała dzieci z legendą jej autorstwa  związaną z Wielkopolską – „Jak myszy zjadły Popiela”.

Przedszkolaki z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowieści o okrutnym władcy Kruszwicy i o tym, jaka straszna kara spotkała jego i jego rodzinę.  Na koniec dzieci wykonały pacynki przedstawiające myszki. Tradycyjnie już na pożegnanie dzieci otrzymały słodkości. Dziękujemy pani Zosi za miłe spotkanie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nietypowa lekcja przyrody

12 lutego 2019 roku Naszą Szkołę odwiedził Pan Mateusz Łucki - absolwent Politechniki Lubelskiej, nauczyciel przyrody i geografii oraz pasjonat chemii i fizyki. Pan Mateusz przedstawił ciekawą lekcję prezentując uczniom różne ciekawe doświadczenia przyrodnicze.

W prezentacji wzięli udział uczniowie klas IV – VIII SP i Gimnazjum. Podczas pokazu uczniowie mogli dowiedzieć się o sile odśrodkowej, która działa na człowieka w czasie kręcenia się na karuzeli, dlaczego piłka plażowa utrzymuje się nad strumieniem powietrza wydmuchiwanego przez dmuchawę. Nasz gość wyjaśnił także działanie prawa Bernoulliego, pokazując w jaki sposób napompować dwumetrowy tunel foliowy w ciągu 3 sekund. Ciekawym doświadczeniem była zamiana gazowego butanu na ciecz i jednoczesne zaprezentowanie spalania otrzymanej substancji. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przedstawiający działanie oraz właściwości helu i wodoru. Największe emocje wywołała prezentacja tego, w jaki sposób można podpalić rękę nie parząc jej. Podczas całego pokazu prowadzący zwracał szczególną uwagę na to, w jaki sposób zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach związanych z wykonywaniem różnego rodzaju doświadczeń. Podkreślał, że nie wszystkie eksperymenty mogą przeprowadzać uczniowie, gdyż jest to bardzo niebezpieczne i może grozić poważnym kalectwem.

Prezentowana lekcja bez wątpienia dostarczyła uczniom wiele wrażeń, emocji, ale przede wszystkim była to lekcja pełna wiedzy i umiejętności. Była zabawa, zadowolenie i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w eksperymentach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze Siatkarki

Mistrzyniami Powiatu

31 stycznia we Włoszakowicach odbył się turniej powiatowy w piłce siatkowej dziewcząt w ramach Leszczyńskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

W turnieju wystąpiło 8 szkolnych drużyn z naszego powiatu. Miło nam poinformować, iż mistrzyniami powiatu leszczyńskiego w piłce siatkowej zostały dziewczęta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie.  Dziewczyny zagrały rewelacyjny turniej, w którym nie przegrały nawet jednego seta.

 

W składzie zwycięskiej drużyny wystąpiły:

Marlena Witczak, Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Małgorzata Nowak, Kinga Jurdeczka, Zofia Kozica, Roksana Gołembska, Anna Dąbrowska, Wiktoria Sobczak.

 

Zwycięska drużyna awansowała do turnieju rejonowego, który odbędzie się 18 marca w Lesznie.

 

Gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnej fazie rozgrywek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielka Orkiestra

Świątecznej Pomocy

Jak co roku nasi wolontariusze brali udział w kolejnym już XXVII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.

W tym roku podczas finału zarejestrowało się jako wolontariusze 13 uczniów i absolwentów naszej szkoły ale rąk do pomocy było dużo więcej. Uczniowie i absolwenci z Belęcina zebrali w tym roku w tym roku kwotę ponad 5100 zł. Wolontariuszom gratulujemy :) serdecznie dziękujemy też wszystkim zaangażowanym w występy artystyczne z naszej szkoły. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stypendia za I półrocze rozdane

W piątek 11 stycznia podczas apelu podsumowującego I półrocze roku szkolnego 2018/2019 dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się uczniom naszej szkoły stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Stypendium za wyniki w nauce otrzymali:

Katarzyna Jańczak, Zuzanna Kozak i Wiktoria Sfora z klasy V,

Jagoda Jańczak i Natalia Pierzchała z klasy VI,

Kinga Jakubczak, Anna Dąbrowska,  Anna Brzezińska, Marta Dubicka, Roksana Gołembska, Zofia Kozica, Aleksandra Biernaczyk  i Jakub Kołodziej z klasy III gimnazjum.

Stypendium za osiągnięcia sportowe otrzymali:

Kamil Kubera z klasy VI i Adam Chylak z klasy VIII.

Wszystkim wyróżnionym - GRATULUJEMY!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci

i Dziadka w przedszkolu

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery był obchodzony w przedszkolu 11 stycznia 2019 roku Dzień Babci i Dziadka.

Tego dnia na zaproszenie przedszkolaków licznie przybyli na salę wiejską w Nowym Belęcinie ich kochani dziadkowie. Przedszkolacy w prezencie dla gości wystąpili we wspólnym przedstawieniu jasełkowym. Wnukowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne i taneczne. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie, chociaż nie bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Następnie dzieci złożyły dziadkom życzenia i wręczyły laurki. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem przygotowanym przez rodziców. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jasełka "Dziś niebo się otwiera"

Jak co roku w klimacie świąt Bożego Narodzenia kierujmy swe myśli i serca  ku niebu, snując głębokie refleksje nad cudem świętej nocy.

Dla kogo  dziś niebo się otwiera ? Dla Kogo przychodzi Boży Syn na ziemię?

Podczas tegorocznych jasełek nasi uczniowie szukali odpowiedzi na powyższe pytania. Przedstawienie odbyło się 22.12.2018 r. dla uczniów oraz 8 stycznia 2019 r. dla rodziców i społeczności lokalnej.

Wystąpili:

 - wszyscy uczniowie z klasy III B gimnazjum

- z klasy 8: św. Piotr - Jakub Socha, Archanioł – Jakub Panok

-  pasterze: Wiktoria Kowalczyk, Szymon Jakubczak, Henryk Skorupka

- królowie: Szymon Niedziela, Kamil Kubera, Tomasz Krzyżostaniak

W atmosferę refleksji wprowadził nas chór szkolny, w którym na szczególne uznanie zasługują solistki z klasy III A gimnazjum: Kinga JakubczakMonika Mazur.

Całość powstała dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu nauczycieli za co dziękujemy.

 

Wszystkim życzymy wszystkim pomyślności w Nowym Roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wigilia w przedszkolu

Ten niezwykły dzień - 21 grudnia 2018 roku rozpoczął się w przedszkolu od udziału dzieci w przedstawieniu teatru POMPON pt. ,,Królewna Śmieszka’’.

Spektakl wprowadził dzieci w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Później przedszkolaki zasiadły do świątecznego stołu. Z niecierpliwością czekały na niezwykłego gościa. Gwiazdor odwiedzając każdą grupę miał okazję porozmawiać z dziećmi i każdemu podarować prezent. Przedszkolaki odwdzięczyły się Gwiazdorowi piosenkami i miłym słowem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śladami Mickiewicza

Uczniowie z klasy 7 i 8 w aktywny sposób mogli poznać życie Adama Mickiewicza. Udali się na wycieczkę wielkopolskimi śladami Mickiewicza pod opieką p. D. Chałupki oraz I. Kubackiej.

Odwiedzili pałac w Kopaszewie, gdzie wieszcz przebywał w 1831 roku. Niektóre elementy życia dworskiego, jak uczty czy potrawy, opisane zostały w „Panu Tadeuszu”. Następnym celem wycieczki było zwiedzenie przypałacowej kaplicy, ogrodu oraz spacer platanową aleją. Uczestnicy poznali historię szesnastokilometrowej drogi krzyżowej. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w grze sprawdzającej zdobytą wiedzę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków

do muzeum

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o tradycjach  bożonarodzeniowych  w dniu 13 grudnia 2018 roku dzieci z grupy Rybek i Pszczółek uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Dzieci zapoznały się z tradycjami i obrzędami  ludowymi związanymi ze świętami, a także wykonały piękne ozdoby na choinkę.

Pobyt w Muzeum Okręgowym był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości, a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie projektu

„Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem”

Zakończył się projekt matematyczny  „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem”, który był realizowany w naszej Szkole. Przypomnijmy, że projekt był realizowany przez trzy miesiące przez wszystkich uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej  i ich rodziców.

13 grudnia 2018 roku nastąpiło podsumowanie projektu. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczestnicy projektu. Uczniowie wzięli udział w quizie matematycznym "Mistrz geometrii". Można było pochwalić się swoimi wiadomościami dotyczącymi brył przestrzennych. Widownia w składzie pozostałych uczniów i rodziców mogła dopingować swoich ulubieńców. Na koniec panie Iwona Kubasik i Grażyna Kubiak podziękowały wszystkim za udział w projekcie, a wszystkim 39 uczniom wręczono drobne nagrody, które zakupiono z funduszy pozyskanych na realizację projektu. Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i życzymy więcej takich pomysłów!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dzieje Polski” – W 100. Lecie odzyskania niepodległości

Gminny konkurs historyczny

Rok 2018 to szczególny rok dla wszystkich Polaków – to rok wielkiego jubileuszu stulecia niepodległości Polski. Dołączając się do wspólnych obchodów tego niezwykłego wydarzenia nasza szkoła z inicjatywy pana Roberta Juskowiaka podjęła się organizacji gminnego konkursu wiedzy historycznej.

W dniu 11 grudnia b.r. do konkursu w formie testu  przystąpiło 18 uczniów.

Jury w składzie: Robert Juskowiak, Bożena Glura, Elżbieta Kownacka, Kinga Urbańczak, Katarzyna Grycz – Pudliszewska oceniało prace uczniów z wszystkich szkół w naszej gminie.

Laureaci z klas IV-VI:

I miejsce - Jagoda Jańczak  z klasy VI   Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie

II miejsce – Dawid Kamiński z klasy VI Publicznej Szkoły w Drobninie  

III miejsce -  Bartosz Staniszewski z klasy IV   Zespołu Szkół w Garzynie

 

Laureaci z klas VII-VIII i III G:

I miejsce -  Kinga Jakubczak z klasy III a   Gimnazjum w Nowym Belęcinie

II miejsce – Roman Staniszewski z klasy VIII z Publicznej Szkoły w Drobninie

III miejsce -  Konrad Ratajczak III b  Gimnazjum w Nowym Belęcinie

Podczas oczekiwania na wyniki uczestnicy mieli możliwość poczęstować się słodką niespodzianką.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Trójwymiarowy Świat Matematyki –

 zostanę projektantem”

W ramach realizowanego przez uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej projektu  „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem” na szkolnym korytarzu można było podziwiać projekty domów wykonanych z różnych brył. Na ścianie przyklejone zostały wydrukowane plany pokoju, które uczniowie tworzyli w programie Kazaplan.com.

Wszystkie prace i projekty były bardzo ciekawe, kolorowe i pomysłowe.

W listopadowe popołudnie odbyły się wspólne zajęcia uczniów i ich rodziców, na których wszyscy uczestnicy tworzyli własnoręcznie kartkę bożonarodzeniową. Podczas prac korzystano z maszyny do Scrapbookingu, którą zakupiono w ramach projektu. Uczestnicy poznali technikę Quilling, dzięki której z pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zgniecenie powstawały ciekawe figury. Piękne kartki wykonane wspólnie przez uczniów i rodziców można oglądać na wystawie na szkolnym korytarzu.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki w GCK w Krzemieniewie

6 grudnia 2018 roku nasze przedszkolaki z grupy Rybek i Pszczółek wraz z wychowawczyniami odwiedziły Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie.

Miło spędzony czas uświetniły wspólne zajęcia, śpiewy i tańce. Dzieci wykonały piękne bombki i łańcuch na choinkę, z niecierpliwością czekały na odwiedziny św. Mikołaja. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci. Po wręczeniu słodkich niespodzianek dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do  sali zabaw "Bajkolandia"

3 grudnia 2018 r. „Sówki” oraz dzieci z klas I-III odwiedziły salę zabaw „Bajkolandia” w Lesznie. Dzieci korzystały z dostępnych atrakcji: małpiego gaju na trzech poziomach, trampolin, zjeżdżalni, karuzeli, basenu z kulkami, wspinaczki, mini pojazdów i wielu innych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się mega klocki, z których  tworzyły ciekawe budowle i konstrukcje. Wspólna zabawa była świetną okazją do nabywania umiejętności współpracy oraz do integracji grup. Czas płynął szybko na wspaniałej zabawie i dzieci nawet nie zauważyły, kiedy  trzeba było kończyć zabawę. Zmęczone, ale pełne wrażeń i z nadzieją na kolejny wyjazd wracały do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w przedszkolu

W piątek 30 listopada 2018 roku przedszkolaki z grupy Rybek, Pszczółek i Sówek przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tę bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tę daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycjami andrzejkowymi, do radości oraz integracji grup.

 

 

 

 

 

 

Wizyta pani kosmetyczni

w przedszkolu

Dzieci z grupy ,,Pszczółki” i ,,Rybki” doskonale wiedzą, czym zajmują się ich rodzice. Aby jednak wszystkim dzieciom przybliżyć specyfikę różnych zawodów, panie zaprosiły do przedszkola panią Marzenkę, która jest kosmetyczką.

Pani Marzenka przyjechała do przedszkola tylko z niewielkim fragmentem swojego warsztatu pracy, ale było tego baaardzo duuużo. Pani kosmetyczka opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca, mówiła o higienie oraz potrzebie dbania o zdrowie i wygląd. Omówiła zabiegi, które są wykonywane w salonie kosmetycznym, a przy tym pokazywała różne przyrządy, które mają bardzo skomplikowane nazwy. Ciekawym doświadczeniem dla każdego przedszkolaka było malowanie twarzy, które dzieci wykonywały sobie nawzajem. Na zakończenie każde dziecko otrzymało od pani Marzenki dyplom i upominek.

Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie!

 

 

 

 

 

 

 

Gminna choinka

Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w ubieraniu choinki stojącej pod Urzędem Gminy w Krzemieniewie. Bombki przygotowali uczniowie naszej szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy to wczoraj, czy o dziś - dzieciom jest potrzebny miś

W związku z obchodami w listopadzie Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy ,,Rybki”, ,,Pszczółki” i ,,Sówki” spotkały się w Bibliotece Publicznej w Nowym Belęcinie z panią Zosią. A jak wieść niesie: „Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś!”, tak więc przedszkolacy przynieśli do przedszkola swoje pluszowe przytulanki. Wszyscy dumnie kroczyli ze swoimi misiami na spotkanie z p. Zosią. Pani Zosia opowiedziała dzieciom o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych. Nie zabrakło też głośnego czytania fragmentu książki pt. ,,Kubuś Puchatek”, z którego dzieci dowiedziały się o misiowych manierach. Na zakończenie spotkania przedszkolacy kolorowali portret Kubusia Puchatka i zostali poczęstowani słodkościami.

Dziękujemy pani Zosi za miłe przyjęcie w bibliotece!

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolacy poznają zawody

21 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy „Pszczółek” i „Sówek” gościły w ramach preorientacji zawodowej przedstawicieli Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z Leszna. Spotkanie miało na celu rozbudzanie zainteresowania zawodami wśród najmłodszych, kształtowanie umiejętności ich rozpoznawania, pokazanie dzieciom atrybutów, rekwizytów, narzędzi związanych z wykonywaniem różnych zawodów. Dzięki interesującym zajęciom dzieci poznały zawody: fryzjera, kucharza, lekarza i krawca. Inne zawody przedszkolaki poznały słuchając fragmentów książki „Zawody, czyli kim możesz zostać?”, która w ciekawy sposób prezentuje wiedzę na temat różnych zawodów. Dzieci bardzo angażowały się w zabawy i wykonywanie zadań, a na koniec otrzymały od Centrum upominki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt "Szkoła Małego Inżyniera"

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do programu "Szkoła Małego Inżyniera". Organizatorem tego projektu jest Volkswagen Poznań oraz Fundacja Edukacji Małego Inżyniera.

W ramach realizacji projektu "Szkoła Małego Inżyniera" możemy uzyskać kompletny i unikatowy zestaw, który dostarczy nam wiedzy, narzędzi oraz pomysłów do zarażenia pasją do robotyki uczniów naszej szkoły. W skład każdego zestawu wchodzą: zestawy klocków LEGO MINDSTORMS EV3 do budowy oraz programowania robotów o wartości 6 000 zł, całodniowy festiwal technologiczny pełen niezwykłych pokazów stanowisk edukacyjnych, warsztatów z zakresu robotyki i programowania oraz certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3 dla dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole.

Do udziału w projekcie zgłosiło się ok. 130 szkół z województwa wielkopolskiego.

Która szkoła wygra ten pojedynek? Spośród nadesłanych zgłoszeń 13 szkół z największą liczbą głosów otrzyma unikatowy zestaw nagród. Zachęcamy zatem uczniów, nauczycieli, rodziców, znajomych i przyjaciół do głosowania.

Jak głosować?

Należy wejść na stronę www.szkolamalegoinzyniera.pl i oddać swój głos na  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie.

Codziennie jeden użytkownik może oddać jeden głos.

Głosowanie trwa od 26 listopada do 7 grudnia 2018r. Pamiętajcie - każdy głos ma znaczenie!

Jeśli chcemy otrzymać te nagrody i sprawić, aby w szkole nie było ”nudno” pamiętajmy o głosowaniu!!! Kto wie? Może ktoś z nas odnajdzie w sobie duszę małego inżyniera?

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w klasach I-III

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 30 listopada zostały zorganizowane zabawy w przedszkolu, w klasach I -III.

Podczas zabawy andrzejkowej, jak każe tradycja, były wróżby,  zabawy taneczne, słodkości. Nie zabrakło największych tanecznych przebojów, dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Trójwymiarowy Świat Matematyki –

 zostanę projektantem”

Od 17 września 2018r. realizujemy w naszej Szkole projekt „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem”. W realizacji projektu biorą udział wszyscy uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej.

W październiku uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej szkoły podstawowej udali się na wycieczkę po okolicy. Celem wycieczki było zwiedzenie najbliższych miejscowości wokół naszej szkoły, w których mieszkają nasi uczniowie. Po powrocie do szkoły uczestnicy wykonali szkic makiety. W kolejnych dniach października uczniowie podczas warsztatów wykonywali trójwymiarową  makietę. Mając do dyspozycji potrzebne materiały, m.in.: pudełka, papier kolorowy, wycinanki i inne pomoce papiernicze, tworzyli projekt swojego domu i najbliższej okolicy w 3D.

26 października 2018r. w piątkowe popołudnie uczniowie wspólnie z rodzicami spędzili czas w szkole na wspólnej zabawie. Podczas spotkania budowali z sześciennych klocków bryły, mając do dyspozycji odpowiednie rzuty: z góry, z przodu i z boku.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Szanowni Państwo,
z uwagi na przypadający 15 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia udostępniamy materiały informacyjno-edukacyjne z zakresu oddziaływania dymu tytoniowego na zdrowie, ale także życie, samych palaczy i najbliższych im osób.

Coraz popularniejsze e-papierosy są także zaliczane do używek. Nie mówi się o skutkach ubocznych ich zażywania, jak przy paleniu tytoniu, ponieważ w niewielkim stopniu są przebadane i nie są znane konsekwencje ich długotrwałego zażywania.

Jeśli ma się wątpliwości, czy warto rzucić palenie, powinien zapoznać się z artykułem przesłanym przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Lesznie.

 

Agata Tyczyńska
pedagog szkolny 
 

Materiały informacyjne

 

 

 

 

 

 

 

Bieg Niepodległości

11 listopada 2018 r. przeszło 100 uczestników wzięło udział w IV Biegu Niepodległości, który odbył się w Bojanicach. 

W ten sposób organizatorzy czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej postanowili kolejny raz uczcić Święto Niepodległości biegając na orientację po leśnych duktach okolic Bojanic. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, pierwsza liczyła ok. 5 km, a druga 10 km.  Do wspólnej zabawy przyłączyła się także reprezentacja osób uprawiających nordic walking.  

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, sekretarz zawodów Dominik Wels przeprowadził krótką informację dotyczącą tras zawodów. Uczestnicy biegu otrzymali mapy tras z naniesionymi punktami kontrolnymi. Każdy uczestnik biegu został poczęstowany ciepłą herbatą i grochówką.   

Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu takim instytucjom jak: Gmina Krzemieniewo, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie, sponsorom: Ewa i Radosław Sobeccy, Przemysław Dopierała właściciel firmy Tekla z Teklimyśli oraz wolontariuszom: rodzinie Katarzyny Klimkowskiej, Dominikowi Welsowi, absolwentom szkoły.

Zapraszamy do V edycji Biegu Niepodległości w przyszłym roku.

W załączeniu przedstawiamy wyniki zawodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Niezwykle podniosły charakter miała uroczystość świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie.

Na akademię szkoła zaprosiła mieszkańców całej gminy. Na uroczystość przybyli dyrektorzy placówek oświatowych oraz instytucji publicznych, radni i sołtysi,  przedstawiciele władz, z wójtem Gminy Andrzejem Pietrulą na czele.

Pierwszą część koncertu stanowiło bicie Rekordu dla Niepodległej. O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Mikołaj Kulczak. Przedstawił w obszernym wystąpieniu historię listopadowego święta niepodległości.

Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego serdecznie zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego: Bal charytatywny w saloniku dziedziczki Omskiej. Widzowie  dzięki młodym aktorom, mogli poznać ułamek życia  ziemian z początków niepodległego państwa. Dziedziczka  wykazała się troską o edukację włościańskich dzieci, organizując bal na rzecz oświaty.  Towarzystwo rozprawiało na temat budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, sytuacji politycznej i społecznej w młodym państwie polskim, jak również typowych, codziennych spraw skupiających uwagę właścicieli ziemskich. Nie zabrakło także nowinek o życiu kulturalnym warszawskich elit, ówczesnych gwiazd kina i kabaretu. Poza przebojami dwudziestolecia międzywojennego takimi jak: Ach jak przyjemnie, Już taki jestem zimny drań, czy Miłość ci wszystko wybaczy w wykonaniu uczestników balu, publiczność mogła podziwiać przepięknie wykonane tańce narodowe. Młodzież z klas gimnazjalnych mistrzowsko zatańczyła poloneza i mazura, a bal zakończył się efektownym walcem.

Spektakl w ciszy i skupieniu, z dużą uwagą i zaangażowaniem obejrzała cała społeczność. Występ bardzo się wszystkim podobał, o czym świadczyły gromkie brawa i gratulacje ze strony gości.

Na szczególną uwagę zasłużyli aktorzy. Rewelacyjna w roli dziedziczki Omskiej okazała się Faustyna Dąbrowska. Doskonale wystąpili: Wojciech Okoniewski, Bartosz Chylak, Amelia Kolańczyk oraz Marcin Jaraczewski, Mateusz Wyzuj, Kamil Kubera, Szymon Jakubczak, Jakub Panok, Jakub Socha. W centrum uwagi znalazły się solistki: Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Zofia Kozica,  Anna Nowak, Michalina Ratajczak, Klaudia Sroka, które potrafiły pięknie przekazać nastrój ówczesnych piosenek. Nieco humoru i lekkości do występu wprowadził Jędrzej Lasik jako zimny drań.

Grupę artystów przygotowały panie: Danuta Chałupka, Izabela Kubacka i Katarzyna Klimkowska. Pan Robert Juskowiak przygotował scenografię, dzięki której widzowie mogli przenieść się w czasie.

Godnie reprezentował szkołę poczet sztandarowy w składzie: Julia Kowalska, Julia Lasik, Adam Chylak.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom należą się gorące podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Sali zabaw

„BAJKOLANDIA” W Lesznie

W czwartek, 8 listopada br. dzieci z grupy Rybek i Pszczółek radośnie spędziły dzień w sali zabaw Bajkolandia w Lesznie. Dla wielu z wychowanków był to pierwszy wyjazd bez rodziców, wspólnie z grupą przedszkolną i paniami.

 W przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej, a także integracja grupy i nauka samodzielności.

Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, trampolin, armatek na piłeczki i samochodów. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola. Mamy nadzieje, że podobnych wyjazdów będzie więcej :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z przedstawicielką Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie

Nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, które działa pod patronatem Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Podejmowane wspólnie działania edukacyjno-zawodowe skierowane będą dla uczniów klas trzecich gimnazjum, wszystkich klas szkoły podstawowej, a także dzieci z oddziałów przedszkolnych.

W ramach podjętej współpracy odbyło się pierwsze spotkanie z doradcą zawodowym p. Marzeną Szymańską-Grzegorzek, która przeprowadziła warsztaty z zakresy doradztwa zawodowego z uczniami klasy IIIA gimnazjum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawienie pt. „Smok Stefan”

25 października 2018 roku na naszych przedszkolaków czekała miła niespodzianka. Dwie przemiłe Panie z Teatru “Pompon” zaprezentowały dla nas przygodę “Smoka Stefana”, który szukał bratniej duszy. Przedstawienie miało na celu ukazanie dzieciom jak ważna rolę w życiu odgrywa posiadanie prawdziwego przyjaciela. Przedszkolakom spektakl bardzo się podobał i z niecierpliwością czekamy na kolejny występ.

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolacy poznają różne zawody

Od nowego roku szkolnego przedszkolacy bardzo często goszczą w swoich oddziałach przedstawicieli różnych zawodów. Jest to związane z obowiązkiem realizacji programu preorientacji zawodowej już od przedszkola.

We wrześniu przedszkolacy spotkali się z naszą pielęgniarką szkolną. Pani Ewa przybliżyła dzieciom zakres swoich obowiązków, pokazała wyposażenie gabinetu oraz przeprowadziła pokaz prawidłowego mycia zębów.

W październiku wszystkie grupy przedszkolne udały się do gospodarstwa ogrodniczego p. Henryka Dubickiego. Przedszkolacy dowiedzieli się na czym polega praca ogrodnika oraz poznali warunki prawidłowego rozwoju roślin.

Bardzo ciekawe okazało się spotkanie z panem policjantem. Dzieci poznały zakres obowiązków policjanta, jego strój i wyposażenie podczas służby. Każdy przedszkolak mógł usiąść w radiowozie policyjnym. Podczas spotkania zostały utrwalone zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz właściwego zachowania się w domu i na ulicy wobec osób nieznajomych. 

Kolejny ciekawy zawód poznany przez dzieci to praca krawcowej. Podczas spotkania z p. Małgosią dzieci mogły zobaczyć jak wygląda maszyna do szycia, jakie przybory i materiały potrzebne są, aby coś uszyć. Dzieci poznały etapy powstawania wytworów krawieckich: od pobrania miar, poprzez wykrój, aż do gotowego wyrobu. Przedszkolacy stwierdzili, że to bardzo trudna praca.

Wszystkim osobom dziękujemy za ciekawe spotkania i poświęcony nam czas.

 

 

Galeria 2

 

 

 

 

 

 

 

"Pętla zdarzeń"

W środę 24 października uczniowie z klas IV- VIII szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym „Pętla zdarzeń”.

Spektakl w wykonaniu grupy „Impresariat” z Krakowa poruszał problematykę agresji i przemocy rówieśniczej.

Przemoc rówieśnicza może przybierać różne formy, począwszy od wyzwisk i obelg, poprzez bicie i wyłudzenia, po izolację w grupie. Wszystkie z nich są równie niebezpieczne i mogą prowadzić do wycofania, depresji, a nawet prób samobójczych u osób będących ofiarami. Do tego wszystkiego odnosił się spektakl „Pętla zdarzeń”.

Odwołując się do „trójkąta przemocy”: napastnik – ofiara - świadek, aktorzy podkreślili rolę i możliwości tego ostatniego. Zwrócono uwagę na to, że odwaga przeciwstawienia się agresji rówieśniczej zaczyna się od umiejętności rozwiązywania konfliktów w grupie oraz opierania się presji otoczenia.

Należy podkreślać, że osoby będące sprawcami przemocy, ale także nakłaniające i szantażujące innych, by dokonywali aktów przemocy, są tak samo winni i podlegają karze.

 

 

 

 

 

 

 

 

XVIII Dzień Papieski

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego związane są z dwoma rocznicami z życia świętego Jana Pawła II oraz z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

23 października podczas montażu słowno- muzycznego wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie tak wciąż aktualne słowa Ojca Świętego Jana Pawła II:

„(…) Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!”

Uroczystość uświetniły swym występem solistki: Kinga Jakubczak, Zofia Kozica i Monika Mazur oraz konferansjerki: Jagoda Jańczak i Natalia Pierzchała. Pięknie zaprezentowały się przedszkolaki ubrane w barwy papieskie, które dopełniły całość pląsami do piosenki p.t. „Gdy Boży Duch wypełnia mnie…”

Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem:

„Duch , który umacnia miłość”.

Oto nasi laureaci:

I miejsce Maria Klimkowska - kl. IV

II miejsce Tomasz Andrzejewski – kl. IV

III miejsce Klaudia Dolacińska – kl. V

Wyróżnienia:

Izabela Andrzejewska - oddział przedszkolny „Rybki”

Matylda Barteczka – kl. I

Zuzanna Kozak – kl. V

Katarzyna Jańczak – kl. V

Emilia Małycha – kl. VII

Laureatom gratulujemy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Gangiem Słodziaków

Dnia 19 października 2018 r. dzieci z grupy „Sówek” oraz z klasy II odwiedziły szkolną bibliotekę. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. 

Panie Danuta Chałupka i Agata Tyczyńska przeczytały dzieciom fragment książeczki autorstwa Renaty Piątkowskiej pt. "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody gangu Słodziaków".  W podobnym spotkaniu uczestniczyły również przedszkolaki z grupy „Rybek”. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Bardzo podobała im się również pomysłowa scenografia, której elementem byli bohaterowie lektury – pluszowe Słodziaki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie w przedszkolu

z kosmetyczką

18 października 2018 r.  grupę „Sówek” odwiedziła Pani Marzenka, która wykonuje zawód kosmetyczki. Pani Marzenka zapoznała dzieci ze specyfiką wykonywanego przez siebie zawodu.

Nasz gość pokazał dzieciom sprzęt, który wykorzystuje w codziennej pracy.  Pani kosmetyczka przygotowała dla dzieci niespodziankę - tipsy na patyczkach, które mogły pomalować na wybrany przez siebie kolor oraz ozdobić. Dzieci w parach malowały nawzajem twarze tworząc oryginalne wzory. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał od  Pani Marzenki dyplom uczestnictwa w zajęciach oraz drobny upominek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej 2018

Dzień 12 października 2018 roku był wyjątkowym  dniem, ponieważ świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. To dzień wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Krzemieniewo, sołtysi, przedstawiciele rady rodziców i rodzice.  12 października był też szczególnym dniem dla pierwszoklasistów. Złożyli oni ślubowanie i zostali prawdziwymi uczniami. Pasowania na ucznia dokonał pan dyrektor, a pan wice dyrektor wręczył dzieciom pamiątkowe medale. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły i wręczyli im smaczne jabłka.

 

Galeria I

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Komendy Policji

W dniu 11 października 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III zorganizowana została wycieczka do Komendy Powiatowej  Policji w Gostyniu.

Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.

Dzieci bardzo uważnie wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa i specyfiki pracy policjanta, a także miały okazję zobaczyć wiele sprzętów pomocnych w codziennej pracy policjantów, w tym „lizak”, czapkę policyjną, pałkę policyjną, kajdanki, ochraniacze, kamizelki kuloodporne i kaski. Ochotnicy mogli je przymierzyć.

Podczas wycieczki miały możliwość obserwowania funkcjonariuszy w trakcie pracy oraz zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń komendy takich jak areszt i recepcja.

Dużą atrakcją dla dzieci było odbijanie własnych linii papilarnych.

Na zakończenie dzieci skorzystały  z okazji, aby usiąść choć na chwilę wewnątrz radiowozu, dodatkowo pan policjant zademonstrował sygnał świetlny i sygnały dźwiękowe.

Wycieczka była bardzo atrakcyjna i wywołała wiele wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa Piaski

8 października uczniowie z kl.I-III i „zerówki” wybrały się z wizytą do Nadleśnictwa Piaski.
Pani pracownik nadleśnictwa – w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o różnych gatunkach roślin i zwierząt występujących w
 lesie. Dzieci mogły zobaczyć na filmie i dotknąć wypchane sylwety różnych zwierząt. Szczególnie podobała im się prezentacja o nocnych ptakach - sowach. Dowiedziały się też o prawidłowym zachowaniu w lesie oraz o pracy leśnika. Po części edukacyjnej w izbie leśnej, dzieci poszły do arboretum, gdzie mogły obejrzeć różne gatunki roślin. Na zakończenie , pani rozdała dzieciom drewniane magnesiki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopca w przedszkolu

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

W tym roku dzień ten przypadał w niedzielę, dlatego już w piątek 28 września we wszystkich  grupach przedszkolnych od samego rana chłopcy świętowali. Dziewczynki każdego chłopca uhonorowały medalem ,,SUPER CHŁOPAK”, obdarowały upominkami, złożyły życzenia i uściskały. Był też słodki poczęstunek dla każdego dziecka.

We wszystkich grupach dzień ten był pełen radości i dobrej zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Poznania

Dnia 21 września uczniowie klas gimnazjalnych Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie uczestniczyli w wycieczce do Poznania.

Pierwszym miejscem odwiedzonym przez uczniów było muzeum położone na ruinach obozu koncentracyjnego. Uczniowie byli oprowadzeni przez animatora oraz obejrzeli film opowiadający o historii Polaków przebywających w tym obozie. Kolejnym punktem wycieczki był Fort VII w Poznaniu. Budynek ten skrywał wiele ciekawostek i tajemnic które poznała nasza młodzież. Uczniowie zobaczyli miejsca tj. cele więźniów czy pierwszy prototyp gazowni, poznali także sposoby torturowania więźniów. Dla młodzieży była to bezcenna lekcja historii oraz wycieczka pełna wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

Trójwymiarowy Świat Matematyki - zostanę projektantem

Od 17 września 2018r. realizujemy w naszej Szkole projekt „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem”. W realizacji projektu biorą udział wszyscy uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej.

Uczniowie na pierwszych zajęciach z panią Grażyną Kubiak przypomnieli sobie skalę, aby w prawidłowy sposób wykonać szkic własnego wymarzonego pokoju. Na kolejne zajęcia nauczycielka zaprosiła architektów – państwa Alinę i Wojciecha Koziców, którzy krok po kroku pokazali uczniom w jaki sposób prawidłowo wykonać taki projekt i od czego zacząć. Goście pokazali przykładowe rzuty projektów i opowiedzieli o swojej pracy. Na kolejnych zajęciach przyszła pora na realizację swoich pomysłów w programie komputerowym. Uczniowie korzystali z wirtualnego programu na stronie Kazaplan.com, w którym stworzyli projekt własnego pokoju 3D.

 

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

 

 

Porady specjalistów

Szanowni Państwo,

jednym z priorytetów programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły w bieżącym roku szkolnym jest profilaktyka zdrowia psychicznego.

Napotykane na co dzień trudności związane z wychowywaniem dzieci i młodzieży, mogą nieraz spędzić sen z powiek. Jeśli szukają Państwo wsparcia, ukierunkowania, pomocy w przezwyciężeniu takich trudności, jak: bunt nastolatka, zaburzenia odżywiania, zachowania prowokacyjne, trudności w relacjach z rówieśnikami, nadmierne izolowanie się, lęk przed szkołą, nieśmiałość, depresja, samookaleczenia, konflikty z nauczycielami, rodzicami, "Czy to już uzależnienie?", problem z adaptacją w przedszkolu, moczenie nocne, zachęcam do skorzystania z konsultacji ze specjalistami.

W ramach Obywatelskiego Leszna bezpłatne konsultacje odbędą się w Centrum Profilaktyki AKADEMIA ZDROWIA w Lesznie. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.

 

Agata Tyczyńska

pedagog szkolny

 

 

Konsultacje - Drzwi otwarte

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukces naszej szkoły

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie wzięło udział w V EDYCJI KONKURSU GRANTOWEGO w ramach PROGRAMU "mPotęga"  na realizację ciekawych zajęć matematycznych.

Organizatorami konkursu była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. W ramach programu organizowane były dwa konkursy grantowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu matematyki. Projekty skierowane były do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych lub uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. W ramach V edycji programu grantowego „mPotęga” otrzymała 598 zgłoszeń w obu Konkursach, z których Fundacja mBanku przyznała 185 grantów na łączną kwotę ponad milion złotych. Dofinansowanie otrzymało 185 Projektów – 113 adresowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 72 adresowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Miło nam poinformować, że wśród dofinansowanych projektów znalazł się projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie pt: „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem.” Pomysłodawczyniami projektu były panie Iwona Kubasik i Grażyna Kubiak. Projekt będzie realizowany przez trzy miesiące przez uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Warto wspomnieć iż trzy lata temu nasza Szkoła brała udział w II edycji tego konkursu. Tym bardziej gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

RYBKI, PSZCZÓŁKI i SÓWKI w przedszkolu

 

Wakacje dobiegły końca i przyszedł czas powrotu do przedszkola!

Wraz z nowym rokiem szkolnym nasze grupy przedszkolne przyjęły nowe nazwy. Najmłodsza grupa, czyli dawne maluchy to teraz RYBKI. Grupa starszaków, czyli dzieci 5-letnie to teraz PSZCZÓŁKI, zaś  6-latki, czyli dawna zerówka, to SÓWKI.

Wszystkim naszym Przedszkolakom życzymy, aby ten rok szkolny przyniósł ze sobą wiele nowych przygód i przedszkolnych przyjaźni, radości z nauki, beztroskiej zabawy i uśmiechu od ucha do ucha!

 

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego

3 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny 2018/2019.

Apel rozpoczął się przywitaniem wszystkich zebranych, a po komendzie "baczność" został wprowadzony poczet sztandarowy.  Następnie odśpiewano hymn państwowy. Prowadząca w kilku zdaniach przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dalszej części  głos zabrał dyrektor szkoły, który serdecznie wszystkich powitał, szczególne nauczycieli oraz uczniów, którzy po przerwie wrócili do szkoły. Miłe słowa skierował również do dzieci, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Dyrektor szkoły przypomniał także, iż w tym roku wypada setna rocznica odzyskania niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące

ubezpieczenia dzieci.

Karta informacyjna

 

 

Ogólne warunki ubezpieczenia

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego

2017/2018

22 czerwca uczniowie szkoły w Nowym Belęcinie zakończyli rok szkolny 2017/2018. Razem ze szkolną społecznością w uroczystości wzięli zaproszeni goście: sekretarz Gminy Krzemieniewo Longina Szulc, ksiądz proboszcz Marek Kędziora oraz rodzice uczniów.

Dyrektor Mikołaj Kulczak wygłosił okolicznościowe przemówienie. W trakcie uroczystości prowadzonej przez Absolwenta Dawida Zielińskiego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Nowy poczet sztandarowy: chorąży Konrad Ratajczak i przyboczne: Kinga Jurdeczka i Zofia Kozica. 
Wszyscy uczniowie Szkoły, których średnia ocen wyniosła 4,75 lub więcej otrzymali świadectwa z rąk Pana Dyrektora i Wychowawcy klasy. Uczniowie Michalina Ratajczak i Konrad Ratajczak odebrali nagrodę Dyrektora Szkoły za wysoką kulturę osobistą, chęć niesienia pomocy innym oraz dbanie o nienaganny wizerunek ucznia naszej Szkoły. Tradycyjnie nagrodzono uczniów za stuprocentową frekwencję. Nagrody książkowe odebrali: Zuzanna Kozak, Wojciech Okoniewski, Kinga Jakubczak, Maciej Nowacki. Rodzice Absolwentów Gimnazjum otrzymali Listy Gratulacyjne. Nagrodę ufundowaną przez Radnych Gminy Krzemieniewo otrzymała w tym roku Adrianna Biernaczyk. 
W imieniu absolwentów ze szkolną społecznością pożegnała się Agata Wels. Absolwentów w imieniu młodszych koleżanek i kolegów pożegnała Kinga Jurdeczka. 
Część artystyczną oraz dekorację z tej okazji przygotowała klasa III gimnazjum z wychowawczynią Iwoną Kubasik. O oprawę muzyczną zadbała Pani Katarzyna Klimkowska. Dyrektor na zakończenie życzył udanych, radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.