Zakończenie roku szkolnego

26 czerwca uczniowie zakończyli rok szkolny. Były życzenia miłych i bezpiecznych wakacji, nagrody za osiągnięcia w nauce i sporcie oraz występy artystyczne klasy trzeciej kończącej naukę w gimnazjum.

Koncert uczniowie dedykowali wszystkim nauczycielom oraz wychowawczyni Danucie Chałupce. Zastępca Wójta Gminy wręczył też nagrodę od członków kierownictwa Urzędu, którą w tym roku za swoje osiągnięcia otrzymała Izabela Chwaliszewska.

 

 

Galeria 1

Galeria 2

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

STYPENDIA KOŃCOWOROCZNE

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I GIMNAZJUM

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 

kliknij tutaj aby zobaczyć stypendystów

 

 

 

 

 

 

 

Sukces Naszej Szkoły

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie wzięło udział w II EDYCJI KONKURSU GRANTOWEGO w ramach PROGRAMU "mPotęga"  na realizację ciekawych zajęć matematycznych.

Organizatorami konkursu była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. W ramach programu organizowane były dwa konkursy grantowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu matematyki z 9 wybranych województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Projekty skierowane były do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców lub uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych. W ramach drugiej edycji programu grantowego „mPotęga” otrzymała 292 wnioski w obu Konkursach, z których Fundacja mBanku przyznała 61 grantów na łączną kwotę 355 tys. zł. Dofinansowanie otrzymało 61 Projektów – 33 adresowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców oraz 28 adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Miło nam poinformować, że wśród dofinansowanych projektów znalazł się projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie pt: „Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie.” Pomysłodawczyniami projektu były Pani Iwona Kubasik i Pani Grażyna Kubiak. O formalną stronę wniosku zadbała Pani Iwona Jędrowiak – referent Szkoły. Projekt, którego koordynatorem jest pani Iwona Kubasik, będzie realizowany w nowym roku szkolnym. Gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

Czerwcowe wycieczki

W ostatnich dniach czerwca klasy 5a i 5b udały się na wycieczki klasowe po najbliższej okolicy, by podziwiać jej walory, rozbudzać zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu.

5a pojechała na „rowerówkę” do Osiecznej, natomiast 5b wyruszyła pieszo po okolicach gminy Krzemieniewo.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Afrykarium

W czwartek 18.06.15. uczniowie klasy I i II wraz z rodzicami odwiedzili wrocławskie zoo, którego główną atrakcja jest niedawno otwarte Afrykarium. 
To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Duże wrażenie zrobił na wszystkich tunel pod zbiornikiem wodnym, gdzie mogliśmy obejrzeć płaszczki, rekiny i inne ciekawe ryby. Po Afrykarium udało się nam zobaczyć jeszcze inne zwierzęta znajdujące się w zoo takie jak : żyrafy, słonie, małpy, lwy, tygrysy i wiele innych. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Wenecji, Biskupina i Gniezna

18 czerwca tego roku uczniowie klasy III szkoły podstawowej i kilku uczniów z klasy IV oraz rodzice i opiekunowie (Elżbieta Walczewska i Robert Juskowiak) pojechali na szkolną wycieczkę.

Pierwszym miejscem było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Tu uczniowie zwiedzili także ruiny zamku, które w XV wieku należały do rodziny Nałęczów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się przejazd kolejką z Wenecji do Biskupina. Zwiedzanie biskupińskiej osady rozpoczęło się już w centrum obsługi ruchu turystycznego. Następnie przewodnik oprowadził uczniów, rodziców i opiekunów po wiosce neolitycznej z epoki kamienia, osiedlu obronnym ludności kultury łużyckiej oraz wiosce wczesnopiastowskiej, która szczególnie zainteresowała naszych uczniów. Nasza „mała” młodzież spotkała tu rzemieślników, którzy odtwarzają  życie codzienne jej dawnych mieszkańców. Zwiedzanie Biskupina zakończyło się w muzealnym pawilonie. W tym miejscu znajduje się wystawa – Świat historii nad Jeziorem Biskupińskim. Czas mijał bardzo szybko. Z  Biskupina nasza grupa udała się do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Był to czas na zastanowienie i zadumę. Katedra w Gnieźnie była ostatnim miejscem naszej wyprawy.

Opiekunowie dziękują rodzicom i uczniom za miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa w czas prahistorii i średniowiecza była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem.

[JR]

 

 

 

 

 

 

 

 

"Ratujemy i Uczymy Ratować"

2 maja 2015 r. wszyscy uczniowie z klas I i II sprawdzili zdobywaną w ciągu roku wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy poprzez udział w konkursie „Umiemy ratować”.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy III Ania Nowak, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Dzieci z klas I-III uczestniczyły w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W nagrodę za aktywny udział w programie każdy uczeń otrzymał w prezencie apteczkę pierwszej pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAŁ WOJEWÓDZKI W INDYWIDUALNYM BIEGU NA ORIENTACJĘ W KLASYFIKACJI DRUŻYNOWEJ

17 czerwca w Poznaniu rozegrano Finał Województwa Wielkopolskiego w Indywidualnym Biegu na Orientację w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na starcie stanęło ponad 600 zawodników z woj. wielkopolskiego. Każda szkoła mogła wystawić od 3 do 4 zawodników. W klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę 3 najlepsze czasy z danej szkoły. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci szkół z Nowego Belęcina zajmując miejsca na podium. Pierwsze miejsce i złoty medal wywalczyli chłopcy z Gimnazjum w Nowym Belęcinie: Piotr Klimkowski, Dariusz Krawczyk i Marcin Smektała, trzecie i brązowy medal zespół dziewcząt z Gimnazjum w Nowym Belęcinie w składzie: Izabela Chwaliszewska, Klaudia Smektała iJoanna Kolańczyk. W kategorii szkół podstawowych IV miejsce „wybiegały” dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie: Weronika Marciniak, Lidia Mejza, Agata Wels i Kinga Jurdeczka, natomiast chłopcy zajęli VI miejsce: Dawid Siniecki, Patryk Smektała, Konrad wolny i Marcin Mejza. Indywidualnie zaprezentowali się najlepiej: Weronika Marciniak 3 miejsce, Piotr Klimkowski i Dawid Siniecki 4 miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszego dnia zobaczyli zamek królewski w Chęcinach. Poznali historię jego powstania oraz funkcje jakie pełnił przez kolejne stulecia. Niesamowite okazały się takie miejsca zamku jak skarbiec, przeuroczy dziedziniec, skrywająca tajemnice studnia i wieża, z której można było podziwiać malownicze krajobrazy okolicy. Z zamku uczniowie udali się przez rynek do Kaplicy Św. Leonarda, która znajduje się przy klasztorze franciszkanów z XIV w.

Drugi dzień wycieczki był pełen niesamowitych wrażeń. Tego dnia uczniowie ze szkoły w Nowym Belęcinie pojechali do Bałtowa. Mieści się tu Bałtowski Kompleks Turystyczny. Był to dzień nauki i zabawy. W tym miejscu uczniowie zostali wtajemniczeni w świat dawnych Słowian. W przepięknej scenerii kamieniołomu zwiedzili magiczne miejsce, które łączyło świat rzeczywisty ze światem baśniowym. Przekraczając bramę „Sabathówki” młodzież trafiła do świata wiedźm i czarownic. W sercu „Sabathówki” – chacie czarownicy młodzież poznała historię ludzi, którzy kiedyś zamieszkiwali to miejsce, ich wierzenia, zainteresowania itp.

Pełna wrażeń była przejażdżka amerykańskim schoolbusem przez tzw. „Górny Zwierzyniec – Safari”. Tu uczniowie zobaczyli wielbłądy, lamy, bydło zebu – „święte krowy”, australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau, żubry, alpaki, daniele, jelenie, muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, dziki i inne. Podróż przez safari była ubarwiona opowieściami przewodnika, który przekazał uczniom wiadomości o zwyczajach zwierząt. Następnie uczniowie spacerowali po „Zwierzyńcu Dolnym”. Tu zobaczyli m.in. makaki, kuce, osły, mary patagońskie, aguti złociste, ostronosy, skunksy, ibisy, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi, gołębi itp.

Ciekawym miejscem Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego okazał się „Jurapark”. Uczniowie zwiedzili go wraz z przewodnikiem wzdłuż ścieżki dydaktycznej, która została podzielona na okresy geologiczne. W tym miejscu nasza młodzież poznała historię milionów lat ewolucji życia na naszej planecie, zobaczyła odtworzone w skali 1:1 dinozaury. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wśród uczniów prehistoryczne oceanarium. Dzięki okularom 3D można było się przenieść w głębiny morskich przestworzy, w których pływały m.in. ryby pancerne, liopleurodony, rekiny, mozazaury, żółwie i inne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Park Rozrywki”. Był to wyłącznie czas zabawy na pirackim statku, dużej karuzeli łańcuchowej, family costerze, euro – bungy itp. urządzeniach. Okazało się, że nie ma tu czasu na bierny odpoczynek.

Bałtowski Kompleks Turystyczny to nie było jedyne miejsce drugiego dnia wycieczki. Późnym popołudniem uczniowie zdobyli pierwszy szczyt – Łysą Górę (miejsce kultu religijnego Słowian). Zobaczyli także Sanktuarium na Świętym Krzyżu – opactwo benedyktyńskie, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus (stąd nazwa Święty Krzyż) oraz wieżę radiowo – telewizyjną. Z platformy widokowej, która mieści się nieopodal sanktuarium młodzież podziwiała skalne rumowisko, tzw. gołoborze. Był to czas na odpoczynek.

W trzecim dniu wycieczki uczniowie zobaczyli chroniony prawem pomnik przyrody – dąb „Bartek”. To jeden z najstarszych dębów w Polsce, który znajduje się z Zagnańsku. Następnie młodzież udała się do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie poznała historię jego życia, twórczości i śmierci. Była to lekcja pełna ciekawostek i anegdot. Przewodnik oprowadził także uczniów po czasowej wystawie, która dotyczyła polskich noblistów.

Tego samego dnia uczniowie zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, zwaną także Górą Świętej Katarzyny. Droga nie była łatwa, lecz widoki Świętokrzyskiego Parku Narodowego wynagradzały włożony w trasę trud. Po drodze nasi młodzi turyści minęli źródełko Św. Franciszka. Źródełko ma niezwykłe właściwości – oprócz tego, że spragnieni turyści mogą tu ukoić pragnienie, woda ma właściwości lecznicze – leczy oczy.

Święta Katarzyna była ostatnim miejscem naszej trzydniowej wycieczki. Czas spędzony w Górach Świętokrzyskich był pełen atrakcji, wyzwań i zabawy. Mamy nadzieję, że w przyszłości wrócimy do tak przepięknego terenu, który pewnie skrywa przed nami jeszcze niejedną tajemnicę.

[JR]

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Wiedzy "Moja Gmina"

8 czerwca w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie „Moja Gmina”. Wzięli w nim udział uczniowie z gimnazjów, które mieszczą się na terenie naszej gminy. Do rozwiązania było 16 zadań, w tym praca z tekstem o Luboni, krzyżówka o miejscowościach i ludziach z terenu gminy, praca z mapą, planem terenu – szlaki rowerowe, ilustracjami i zdjęciami – pałace, dworki i kościoły oraz gwara wielkopolska. Po 45 minutach komisja składająca się z nauczycieli ze szkół w naszej gminie sprawdziła testy i ogłosiła wyniki. I miejsce zdobył Robert Grześkowiak z gimnazjum w Drobninie, II miejsce przypadło Piotrowi Klimkowskiemu z gimnazjum w Nowym Belęcinie, a III miejsce zajął Adrian Sworowski z gimnazjum w Drobninie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział – organizatorzy: Robert Juskowiak i Danuta Chałupka.

[JR]


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puchar Najmłodszych

W dniach 5-7 czerwca w Sztutowie odbyły się Mistrzostwa Polski w BnO dla dzieci (czyli Puchar Najmłodszych).

Zawody te corocznie rozgrywane są w 5 kategoriach wiekowych od 10 do 14 lat, osobno dla chłopców i dziewcząt. W pierwszym dniu imprezy rozegrano bieg na dystansie klasycznym.  Niemały sukces odniósł w tym biegu zawodnik BUKOS-u – Dawid Siniecki, który  zdobył brązowy medal w M 13. Dobrze w tym biegu zaprezentował się również Patryk Smektała zajmując 7 miejsce w kategorii M 12, natomiast Konrad Wolny zajął niezłe – 18 miejsce w tej samej kategorii. Miejsca dziewcząt to: 15 miejsce Klaudii Smektały w K 14, 16 miejsce Weroniki Marciniak oraz 23 Lidii Mejzy w K 13.               

      Drugi dzień zmagań wypełnił bieg sztafetowy. Niestety spora grupa zawodników większości klubów popełniła błędy, potwierdzając niewłaściwy punkt kontrolny i tym sposobem straciła szanse na dobre miejsca, m.in. nasza sztafeta dziewcząt, która walczyła o miejsce na podium.

     W niedzielę odbył się bieg sprinterski. Najlepiej w tym biegu spisali się: Konrad Wolny – 16 miejsce w M12, 18 miejsce Klaudia Smektała  K 14 i Weronika Marciniak K 13.

W zawodach brało udział 38 klubów i ponad 400 zawodników z różnych stron Polski.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biwak klasy VI

W dniach 28 – 29 maja 2015r. uczniowie klasy VI wyjechali na 2-dniwy biwak do Boszkowa.

Pierwszego dnia brali udział w zajęciach przyrodniczych – 12 km wycieczce krajoznawczej wzdłuż brzegu Jeziora Dominickiego. W trakcie wycieczki uczniowie poznali zagadnienia związane z ekologią strefy brzegowej jeziora, a także obszarowymi formami ochrony przyrody na przykładzie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Podczas wycieczki weszli na wieżę widokową w Dominicach, a po południu odbyli zajęcia z powroźnictwa oraz podstawowych węzłów żeglarskich.

Następnego dnia odbyły się zajęcia z podstawy żeglarstwa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na przystani żeglarskiej i na jachcie żaglowym. Wypłynęli w rejs turystyczny jachtem żaglowym po wodach jeziora dominickiego, gdzie pod okiem instruktora z Letniej Szkoły Żeglarskiej siedzieli za sterem jachtu i rozwijali żagle.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Trzebani

2 czerwca 2015 r. klasa 3 gimnazjum odwiedziła MZZO  w Trzebani w ramach udziału w akcji Zielona szkoła, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Lesznie. Uczniowie obejrzeli zakład zagospodarowania odpadów oraz uczestniczyli w zajęciach omawiających jego działalność  i znaczenie   dla środowiska naturalnego. Dla gimnazjalistów była to doskonała lekcja ekologii.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka w Przedszkolu

Wszystkie dzieci lubią prezenty, dlatego Koło Przyjaciół Biblioteki Szkolnej w Nowym Belęcinie przygotowało z okazji  Dnia  Dziecka  inscenizację znanej baśni o Jasiu i Małgosi dla najmłodszych z klas 1-3 i przedszkola.

W  role baśniowych bohaterów wcieliły się Agnieszka, Marika, Kinga, Malwina, Laura i Zuzia z klasy  1 gimnazjum i mistrzowsko zagrały swoje role. Do zabawy włączyli się też widzowie. Śpiewali, tańczyli, podpowiadali aktorom. Zabawa w teatr dostarczyła wiele radości dzieciom i występującym.

 

 

 

 

 

 

 

Moja Mama Czarodziejka

Pierwszego czerwca został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny zorganizowany przez szkolną bibliotekę pt. Moja Mama Czarodziejka.

Do konkursu zgłoszono 19 prac. Nagrodzeni zostali: Jakub Kędziora, Tomasz Ogrodowiak, Szymon Jakubczak. Komisja przyznała 4 wyróżnienia dla Henryka Skorupki, Justyny Nawrockiej, Jagody Jańczak i Weroniki Klupś. Zwycięzcom gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Myślenie w cenie"

25 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

„Myślenie w cenie”.

W matematycznych zmaganiach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez czterdzieści pięć minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Po zakończonej pracy, na uczniów czekała słodka niespodzianka ufundowana przez Samorząd Uczniowski.  Komisja miała nie lada wyzwanie, ponieważ poziom umiejętności konkursowiczów był bardzo wyrównany. Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce - Mateusz Maćkowiak z Drobnina

II miejsce - Marek Chwaliszewski z Nowego Belęcina

III miejsce  - Katarzyna Kordus z Nowego Belęcina

Gimnazjum:

I miejsce ex aequo - Izabela Chwaliszewska z Nowego Belęcina i Adrian Sobecki z Pawłowic

II miejsce - Arkadiusz Nadolny z Drobnina

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Grażynie Kubiak i pani Iwonie Kubasik za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców z Nowego Belęcina. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

"Tańcz, śpiewaj, graj"

Dnia 23 maja 2015 roku w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się Impreza Środowiskowa pt. „Tańcz, śpiewaj, graj”.

Festyn rozpoczął się występami  artystycznymi  uczniów naszej szkoły. Były śpiewy i tańce. Pojawił się nawet kabaret. Rozegrano mecz piłki nożnej szkoła – rodzice, w którym wygrała reprezentacja naszej szkoły . Zorganizowano  konkurs plastyczny, biegi na orientację oraz gry i zabawy dla młodszych i starszych. Każdy mógł przysiąść w kawiarence i spróbować ciasta upieczonego przez mamy oraz posilić się kiełbaską z grilla. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zamki i przejażdżki zaprzęgiem kucyków. Nie można zapomnieć o loterii fantowej, w której do  wygrania było wiele cennych nagród, jak rower oraz wiele innych. Zysk z imprezy wyniósł około 6000 zł. Pogoda  dopisała, więc wszyscy bawili się znakomicie .

 

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwie i Wicemistrzowie Powiatu w Siatkówce Plażowej

22 maja na boiskach III LO w Lesznie rozegrano Finał Mistrzostw Powiatu w Siatkówce Plażowej.

Występ naszych reprezentantów przeszedł najśmielsze oczekiwania. Znakomita postawa Pawła Kokocińskiego i Piotra Klimkowskiego spowodowała, że chłopaki z kompletem zwycięstw zajęli I miejsce.

Świetnie zaprezentowała się także druga para naszych reprezentantów w składzie Krzysztof Mrozek i Jakub Krüger, która zajęła II miejsce przegrywając tylko z przyszłymi mistrzami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

Maj był miesiącem, w którym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju eliminacyjnym, a później w turnieju finałowym Mistrzostw Powiatu Leszczyńskiego w Piłce Nożnej.

 

Reprezentanci szkoły podstawowej zajęli w turnieju finałowym III miejsce zdobywając brązowe medale.

 

Natomiast reprezentanci gimnazjum finał ukończyli na II stopniu podium zdobywając srebrne medale.

 

Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Izby regionalnej w Pawłowicach

19 maja 2015 roku dzieci z klas I i II wraz z wychowawczyniami udały się do Izby Regionalnej w Pawłowicach na lekcję regionalną „Jak żyli i mieszkali nasi przodkowie”.

Dzieci wysłuchały ciekawej opowieści o życiu mieszkańców naszego regionu w dawnych czasach popartej pokazem  sprzętów, strojów, zdjęć. Dzieci mogły spróbować noszenia wody na szuńdach, prania na tarze, prasowania żelazkiem z duszą. Uczniowie mogli zobaczyć, a także przymierzyć stroje, w jakich  dawniej chodzili ludzie mieszkający na naszym regionie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w OSP w Belęcinie

Dnia 20 maja 2015 r. dzieci z klasy pierwszej odwiedziły remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Belęcinie.

Komendant jednostki -pan Jacek Gurga opowiedział dzieciom o zadaniach stojących przed strażakami – ochotnikami oraz pokazał sprzęt, jakim się posługują. Na dzieci czekały również atrakcje – przymierzanie strażackich hełmów, włączenie syreny czy podawanie wody z ręcznej pompy. Na koniec dzieci podziękowały za ciekawe spotkanie i życzyły, żeby strażacy nie mieli wiele pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jasna Góra - duchowa stolica Polski

15 maja w czasie pobytu w częstochowskim sanktuarium

nasi gimnazjaliści oraz kilkoro uczniów z klasy VI po raz pierwszy uczestniczyli w odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej – patronki Polski.

Wiedzę podręcznikową mogli skonfrontować z rzeczywistym obrazem i poczuć atmosferę tak wyjątkowego miejsca kultu maryjnego.

Mogli podziwiać panoramę miasta z wieży oraz zwiedzić: Skarbiec, Salę Rycerską, Arsenał i Bastion św. Rocha.

Mamy nadzieję, że wspólne pielgrzymowanie łączy się z niezapomnianymi przeżyciami,

 a wypowiedziane prośby w Kaplicy Matki Bożej zostaną wysłuchane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Sing with Monty!”

W środę 6 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej „Sing with Monty!” W konkursie wzięli uczniowie klas I – III.

Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki anglojęzyczne.

Oto lista laureatów konkursu:

Soliści

I miejsce: Justyna Nawrocka

II miejsce: Katarzyna Jańczak

III miejsce: Jagoda Jańczak

Grupy

I miejsce: Katarzyna Siniecka, Anna Nowak

II miejsce: Wiktoria Kowalczyk, Estera Dutkowska, Jakub Kaźmierczak

III miejsce: Oliwia Majchrzycka, Michalina Marcinkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Patrona Szkoły

W piątek 8.05.2015 r. w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie obchodzono Święto Patrona.

W tym roku uroczystość ta miała inny charakter niż do tej pory był praktykowany. Otóż uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum wzięli udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego, która polegała na połączeniu Orienteeringu, zabawy i znajomości wiedzy  o Józefie Ponikiewskim, polskich symbolach narodowych, historii Gminy Krzemieniewo oraz zadań sprawnościowych. Uczestnicy tego typu zabawy musieli odnaleźć wszystkie przygotowane dla nich punkty kontrolne naniesione na mapie i zdobyć najwięcej punków po rozegraniu zaplanowanych konkurencji, które dodatkowo uatrakcyjniły całą zabawę.  

W grze terenowej wzięli udział oprócz uczniów i pracowników Zespołu Szkół także Przewodniczący Rady Rodziców p. Michał Chwaliszewski, sołtys Nowego Belęcina p. Józef Kasperski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny z Siemowa ks. Marek Kędziora, zastępca Wójta Gminy Krzemieniewo p. Radosław Sobecki. Natomiast Starosta Powiatu Leszczyńskiego p. Jarosław Wawrzyniak był obecny na rozpoczęciu gry a Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula na zakończeniu. Niestety Starosta jak i Wójt nie mogli wziąć aktywnego udziału w obchodach szkolnego święta z powodu napiętego kalendarza służbowego, jednak obaj panowie złożyli deklarację, że w przyszłym roku możemy na ich obecność liczyć.

Gra Terenowa rozpoczęła się od  krótkiego apelu, na którym przypomniana została sylwetka patrona oraz uczczono minutą ciszy ofiary II wojny światowej.  Następnie patrole pod opieką dorosłych wyruszały w 10 minutowych odstępach w teren, wykorzystując mapę terenową przygotowaną przez absolwenta naszej szkoły Dominika Welsa i kompasu. Trasa liczyła ok. 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z dwunastu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek „Ś” - świetlica wiejska w Karchowie: udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) i rozwiązać test ze znajomości pierwszej pomocy.  

2. Przystanek „Z” - parking zlokalizowany przy drodze Karchowo-Świerczyna: zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego i okrętu ORP „Grom”  

3. Przystanek „W” - wiatrak zlokalizowany w lesie: Zawiązać poprawnie węzeł ratowniczy i trafić lotką do koła ratunkowego.

4 . Przystanek  „T” – trzęsawiska polana w lesie w pobliżu Górzna: udzielić odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy o historii Gminy Krzemieniewo i polskich symbolach narodowych.  

5. Przystanek „P” – plaża nad jeziorem w Górznie: strzelanie z wiatrówki do  tarczy z odległości ok. 10 metrów.

Rajd kończył się nad jeziorem w Górznie. Każdy uczestnik został poczęstowany chłodnym napojem i ciepłą kiełbaską z bułką. Nad prawidłowym smażeniem wędliny czuwał p. Józef Krysztofiak  gospodarz terenu w Górznie.    

Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem drużyny pod nazwą: „FC Piast”, II miejsce zajęli członkowie grupy pn. „Spryciarze”, a III młodzież z patrolu „Fast and Furious”.  Natomiast uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III odbyli wycieczkę do miejsc związanych z Józefem Ponikiewskim, które znajdują się  na terenie Gminy Krzemieniewo.

Warto podkreślić, że tego typu gra terenowa, którego odbiorcami  byli uczniowie, absolwenci, rodzice ZS w Nowym Belęcinie została przeprowadzona pierwszy raz 25 października 2015 r. Wtedy to członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie  zaangażowali się w realizację projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”, a trasa wiodła od budynku szkoły poprzez Brylewo, Urząd Gminy do Pałacu w Drobninie. W następnym roku planujemy podobną zabawę, do której będziemy chcieli zachęcić młodzież z innych szkół Gminy Krzemieniewo.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów Święta Patrona Józefa Ponikiewskiego składamy gorące podziękowania. 

 

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

Galeria 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Obudź się Polsko

Obudź się Polsko - to myśl przewodnia apelu przygotowanego przez Zespół Szkół w Nowym Belęcinie.

Część  artystyczna została przygotowana przez liczną grupę dzieci i młodzieży pod opieką  p. Danuty Chałupki i Izabeli Kubackiej. Wiersze  i słowo mówione ukazały tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz sytuację ówczesnej Rzeczypospolitej. Szkolny  chór pod batutą Katarzyny Klimkowskiej wykonał pieśni patriotyczne. Na uznanie zasłużyli soliści: W. Glapiak, D. Toporowicz, Z. Kozica, K. Jakubczak i D. Wawrzyniak. Symbolicznie udekorowana, przez klasę trzecią gimnazjum i p. Bożenę Glurę, scena  podkreśliła uroczysty nastrój.  Wszystkim  uczniom zaangażowanym w organizację apelu  należą się gorące  podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cross Wagarowicza

24 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie stanęli na starcie jubileuszowego XXV Crossu Wagarowicza w Pawłowicach.

Zawody zgromadziły wiele szkół z okolic powiatu leszczyńskiego. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepiej z naszej szkoły zaprezentowali się uczniowie:

 

I miejsce: Maria Klimkowska, Marlena Witczak, Emilia Skorupka,

II miejsce: Wiktoria Barczyńska

III miejsce: Tomasz Mazur

IV miejsce: Jakub Socha, Tomasz Mrozek, Agata Szymoniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śladami Patrona Szkoły

 

Regulamin gry terenowej

 

Karta zgłoszeniowa drużyny

 

Karta zgłoszeniowa uczestnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Piosenki Religijnej

25 kwietnia troje naszych uczniów zaprezentowało swoje umiejętności wokalne.

Tym razem były to same dziewczyny: z klasy pierwszej SP – Wiktoria Sfora oraz z klasy drugiej gimnazjum – Dagmara Toporowicz oraz Wiktoria Glapiak.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

Drugie miejsce zajęła Dagmara Toporowicz.

Gratulacje dla uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajemnice Dolnego Śląska

Złotoryja i okoliczne lasy gościły zawodników na międzynarodowych zawodach pod nazwą Tajemnice Dolnego Śląska. 3-dniowa impreza, w której skład wchodził sprint, klasyk i średni dystans zgromadziła na starcie wielu zawodników.

Wszyscy mieli okazję wystartować w terenach bardzo wymagających pod względem fizycznym jak i technicznym, a przede wszystkim na bardzo dobrych mapach. Udział naszych zawodników był bardzo zauważalny, a na wyróżnienie w szczególności zasłużyli: Piotr Klimkowski, który zajął w klasyfikacji generalnej - po 3 dniach zmagań - I miejsce w kat. M16; Adam Jankowiak  II m. w kat. M16; Dawid Siniecki III m. w kat. M14; Tomasz Szymoniak Vm. W kat. M18;  Siniecka VII m. w kat. K10; Konrad Wolny VIII m. w kat. M12; Weronika Marciniak X m. w kat.K14; Lidia  Mejza XI m. w kat. K14 oraz Marcin Mejza XI m. w kat. M12. Bardzo dobrze zaprezentował się Marcin Smektała, który w zarówno na pierwszym jak  i drugim etapie przybiegł na drugim miejscu, niestety w trzecim dniu na bardzo wymagającej trasie o dużych przewyższeniach i licznych skałach skałach - uległ kontuzji i tym samym zaprzepaścił szanse na dobre medalowe miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą na wielkanocnym spotkaniu emerytów i rencistów

Dnia 15 kwietnia 2015 r. na sali wiejskiej  w Nowym Belęcinie odbyło się wielkanocne spotkanie krzemieniewskiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Spotkanie rozpoczęło się od występów  dzieci  z klas I-III naszej szkoły . W repertuarze znalazły się układy taneczne oraz wiersze  i piosenki o tematyce wielkanocnej . Dla dzieci występ był dużym przeżyciem. W podziękowaniu otrzymały gromkie oklaski i cukierki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wizyta u ogrodnika

Uczniowie z klasy drugiej wybrali się na wycieczkę do ogrodnika.

Poznały jego pracę, narzędzia, których używa do pracy i różne rośliny. Mogli też samodzielnie zasiać rośliny do doniczek i zabrać je do klasy. Teraz będą się nimi opiekować i czekać aż urosną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”

Dzieci z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie brały udział w V edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”. Szkolnymi laureatami zostali w klasach O – 3 Kędziora Jakub, Krystian Sfora, Tomasz Nowacki. W klasach IV – VI Agata Wels, Dawid Zieliński, Weronika Marciniak. Koordynatorami konkursu były Katarzyna Klimkowska i Katarzyna Marciniak.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Palić, nie palić - oto jest pytanie?”

W dniu 8.04.2015r. został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez  Państwowy Powiatowy Inspektorat  Sanitarny w Lesznie. 

W konkursie brali udział uczniowie  klas V. Temat konkursu to „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”. Laureatką szkolną została Anna Brzezińska. Koordynatorzy Katarzyna Marciniak

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny

Uczniowie ZS w Nowym Belęcinie wzięli udział w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2014/2015 pod hasłem " Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga!"

Celem konkursu było zainteresowanie tematem bezpieczeństwa, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania różnorodnych zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Wyróżnione prace  uczniów z etapu szkolnego zostały zaprezentowane  w konkursie   powiatowym, w którym 

I miejsce zajął Dawid Wawrzyniak z klasy VI. Życzymy Dawidowi powodzenia na etapie wojewódzkim, gdyż to jego praca w kategorii IV-VI będzie wystawiona na tym szczeblu zmagań konkursowych. 

31 marca w Starostwie Powiatowym w Lesznie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele naszej szkoły: Dawid – jako zwycięzca konkursu w grupie II i p. Katarzyna Klimkowska – koordynator konkursu szkolnego. Dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Powiat Leszczyński, wręczał młodym artystom Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Robert Baran i Wicestarosta Leszczyński Robert Kasperczak. Przygotowano również podziękowania dla nauczycieli i opiekunów doceniając ich zaangażowanie i pomoc, jaką okazali poprzez zachęcanie uczniów do udziału w konkursie.

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w Muzeum Regionalnym

w Lesznie

25 marca 2015 r. dzieci z klas I-III udały się do Leszna na lekcję muzealną, która miała miejsce w Muzeum Regionalnym. Tematem była kultura ludowa Wielkopolski, a w szczególności tradycje i obrzędy wielkanocne.

W jednej z sal muzeum dzieci wysłuchały opowieści o zwyczajach wielkanocnych, mogły też obejrzeć rekwizyty związane ze świętami. Na koniec każdy mógł samodzielnie wykonać wielkanocnego, barwnego kogucika. Prace dzieci mogły zabrać do domu na pamiątkę  wyjątkowej lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

Powitanie wiosny

Kalendarzowa wiosna każdego roku rozpoczyna się 21 marca. W tym roku ten dzień przypadł w sobotę, dlatego przedszkolacy i dzieci z klas I-III postanowiły pożegnać zimę już w piątek.

W tym celu po drugiej lekcji udały się nad pobliski staw, aby podpalić i utopić marzannę – symbol zimy. Dzieci witały wiosnę radosnymi okrzykami i piosenkami. Pogoda dopisała, więc wszyscy udali się na spacer w celu szukania  wiosny. Dodatkową atrakcją tego dnia było  częściowe zaćmienie Słońca, które dzieci obserwowały korzystając  z maski spawalniczej lub kawałków zdjęć rentgenowskich. Zjawisko zaćmienia Słońca jest bardzo rzadkie, więc nie można było nie skorzystać z takiej okazji. Radośni i pełni wrażeń  wszyscy wrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo i Rozwaga - Tego Od Ciebie Każdy Wymaga

10.03.2015r. Dzieci ze Szkoły w Nowym Belęcinie brały udział w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Komendanta Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Do konkursu przystąpiły dzieci z klas I – III i IV – VI. Komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór ponieważ wszystkie prace były piękne. Prace oceniane były pod względem zgodności z tematem, poziomem artystycznym oraz jakością i estetyką wykonania. W etapie szkolnym w pierwszej grupie wiekowej klas I – III laureatami zostali:

I miejsce – Amelia Kolańczyk

II miejsce – Katarzyna Siniecka

III miejsce – Weronika Klupś

W drugiej grupie wiekowej klas IV – VI zwycięzcami zostali:

I miejsce – Dawid Wawrzyniak

II miejsce – Marlena Witczak

III miejsce  - Małgorzata Nowak

Wyróżnienie – Emilia Skorupka

Wyróżnienie – Natalia Picz

Za udział w konkursie bardzo dziękujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym i wojewódzkim.

 

 

 

 

 

Wiosenne kanapki

Zajęcia kulinarne w przedszkolu to sama przyjemność i z pewnością powie to każdy nasz przedszkolak. Świeże warzywa: sałata,  rzodkiewki i ogórki to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin.

Mogły się o tym przekonać nasze dzieci, które z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Tworzyły na kanapkach wiosenne wzory. Przygotowane  specjały wyglądały naprawdę apetycznie. Po zakończonej pracy i degustacji, dzieci pomagały w sprzątaniu.  Po tak zdrowym posiłku przedszkolaki miały wyjątkowo dużo energii do zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

Bajkolandia

Zabawa jest tym, co dzieci lubią najbardziej... A radość dzieci jest tym, co cieszy nas wszystkich... Dlatego też dnia 17 marca 2015 roku nasze dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły po raz kolejny salę zabaw BAJKOLANDIA w Lesznie.

Czekały tam na nich zjeżdżalnie, liny, baseny z kulkami, labirynty i inne atrakcje. Zabawom nie było końca... Dzieci bawiły się znakomicie. Dbały o bezpieczeństwo swoje oraz swoich kolegów, rozwijały sprawność ruchową. Wróciły szczęśliwe i zadowolone pełne wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

Puchar Przedwiośnia

15 marca w okolicach Nietążkowa  orientaliści  zainaugurowali nowy sezon startów 2015, biorąc udział w Pucharze  Przedwiośnia. Organizatorzy z klubu Azymut Mochy przygotowali dla zawodników 3 trasy: 4km, 6 km oraz 10 km.

Wyniki:

Trasa łatwa (4 km): 1m - Dawid Siniecki, 2m Patryk Smektała, 5 m Agata Wels, 8m Katarzyna Siniecka

Trasa średnia(6 km): 5 m Adam Jankowiak

Trasa trudna (10 km): 4 m Dominik Wels

 

Zdjęcia na stronie Elka.pl

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet w przedszkolu

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych.

W ramach obchodów Dnia Kobiet 9 marca do grupy 3 i 4-latków przyjechała Pani fryzjerka Emilia Pechowiak, która przyniosła ze sobą dużą torbę, a w niej wszystko, czego potrzebuje fryzjer: nożyczki, grzebień, wałki, prostownicę, karbownicę, suszarkę, lokówkę, piankę do włosów, lakier, maszynkę do cięcia i wiele innych skarbów niezbędnych do pracy. Opowiedziała  dzieciom o swojej pracy i zadaniach jakie wykonuje fryzjer. Zaprezentowała także swoje umiejętności czesząc chętne dzieci - dziewczynkom zakręcając loki, prostując włosy, robiąc warkoczyki. Chętni chłopcy natomiast wrócili do swoich domów z włosami "postawionymi na żel". Dla przedszkolaków była to bardzo ważna i cenna lekcja, gdyż miały okazję podpatrzeć trudną, wymagającą precyzji i cierpliwości pracę fryzjerki. Jeszcze raz dziękujemy Pani Emilii za ciekawą lekcję edukacyjną i poświęcony czas.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs matematyczny "Pangea"

Pani Iwona Kubasik zaproponowała uczniom klas IV, V i VI udział w międzynarodowym konkursie matematycznym Pangea.

Organizatorami Konkursu Matematycznego Pangea są Międzynarodowe Szkoły Meridia i Uczelnia Vistula.  W tym roku szkolnym pisało go  107 854 uczestników, w naszej Szkole szesnaścioro. Uczniowie przez 45 minut zmagali się z testem składającym się z 15 zadań. Czekamy za wynikami pierwszego etapu, ponieważ 150 najlepszych osób w każdej kategorii uzyska prawo do uczestnictwa w etapie finałowym. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Kubusia Puchatka

Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III są stałymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Wśród książkowych bohaterów mają swoich ulubieńców, do których należy również Kubuś Puchatek z książki A.A. Milne. Kiedy bibliotekarka, p. Danuta Chałupka, ogłosiła konkurs poświęcony wymienionemu bohaterowi,  prawie wszyscy uczniowie bez wahania wzięli w nim udział. Podczas  zmagań konkursowych trzeba było wykazać się dobrą znajomością cech oraz przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Najlepszymi znawcami niesfornego misia okazali się: Estera Dutkowska z klasy 1, Jagoda Jańczak z kl. 2 oraz Amelia Kolańczyk i Klaudia Sroka z kl. 3. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez księgarnię „Osiedlowa” z Leszna. Uroczyste wręczenie  miało miejsce 3 lutego w bibliotece szkolnej.


 

 

 

 

 

BAJKOLANDIA

Dnia 27 stycznia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do Sali zabaw „BAJKOLANDIA” w Lesznie.

Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: basen z tysiącem kulek – który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Następnie maluchy mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać ze zjeżdżalni a także skakać na trampolinie.

Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzimy salę zabaw.


 

 

 

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu 23.01.2015 r. w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”, w którym wzięło udział 24 uczniów.

Uczniowie samodzielnie przygotowywali repertuar oraz wykonanie utworów. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek jeszcze raz poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia.

Publiczność z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych znanych, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Przybieżeli do Betlejem” i tych mniej znanych, jak np. „Świeć Gwiazdeczko” czy „Pastuszek bosy”. Jury w składzie p. Bożena Glura, p. Katarzyna Klimkowska i p. Robert Juskowiak długo obradowało, bo wybór zwycięzców nie był łatwy, a różnice w przyznanych poszczególnym uczestnikom punktach były minimalne.

 

  • I miejsce – Justyna Nawrocka ( kl. II) i Klaudia Sroka (kl. III)

  • II miejsce – Wiktoria Sfora (kl. I), Jagoda Jańczak (kl. II) i Michalina Ratajczak (kl. III),

  • III miejsce – Maria Klimkowska i Krystian Sfora (oddział przedszkolny), Anna Nowak i Katarzyna Siniecka (kl. III) Julia Kowalska i Julia Lasik (kl. IV).

  • wyróżnienie – Julia Jędrzejak i Tomasz Nowacki  (oddział przedszkolny), Katarzyna Jańczak (kl. I) Faustyna Dąbrowska, Amelia Kolańczyk, Emilia Małycha i Ewa Szczupak (kl. III).
     

Galeria 1 - Konkurs Kolęd i Pastorałek
 

Galeria 2 - Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

 

 

 

 

 

Bardzo Mocno Was Kochamy

Zawsze niech będzie Babcia, zawsze niech będzie Dziadek.

Zawsze niech będą z nami, niech nam żyją sto lat!

 

Takimi słowami przedszkolacy z ZERÓWKI i  MALUCHY przywitały przybyłych do naszej szkoły gości z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka. Nie zabrakło gorących życzeń, pięknie recytowanych wierszy, śpiewu piosenek płynących prosto z serca oraz  tańców. Wnuczęta odśpiewały 100 lat i ucałowały swoich najbliższych. Po występie  wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki. Dziadkowie otrzymali piękne krawaty, a babcie broszki. Zdrowia i uśmiechu na co dzień wszystkim babciom i dziadkom życzył również dyrektor  Mikołaj Kulczak. Po części oficjalnej dzieci zaprosiły swoich ukochanych dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Podczas imprezy na babcie i dziadków czekała jeszcze jedna niespodzianka. To galeria portretów, gdzie dziadkowie mogli podziwiać swoje oblicze namalowane przez wnuczęta. Tego popołudnia wszyscy bawili się wspaniale, a radość i zadowolenie było widać zarówno na twarzach dzieci oraz babć i dziadków.

 

 

 

 

 

z wizytą w "Uroczysku Nadolnik"

Dnia 19 stycznia 2015 r.  dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Leśnictwa Nadolnik.

Na miejscu czekał leśniczy – pan Tomek, który ciekawie opowiedział dzieciom     o lesie zimą i życiu jego mieszkańców. Następnie wszyscy udali się w głąb lasu, aby wyłożyć przywiezioną z sobą karmę dla zwierząt. Każde dziecko otrzymało od pana leśniczego książeczkę          i cukierki. Na koniec było pieczenie kiełbasek na ognisku. Samodzielnie przygotowana kiełbasa była wyśmienita. Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci bawiły się na świeżym powietrzu. Gospodarzom- leśnikom  dziękujemy za gościnę. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki Etapu Rejonowego Wojewódzkiego

Konkursu Przyrodniczego

dla uczniów szkół podstawowych

województwa wielkopolskiego

 

 

kliknij tutaj aby zobaczyć wyniki

 

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

etap rejonowy

9 stycznia  2015 r. w murach Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów Szkół Podstawowych Województwa Wielkopolskiego.

Do naszej szkoły zjechało 39 uczniów z powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, rawickiego, wolsztyńskiego i miasto Leszno wraz z opiekunami i rodzicami. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja w skaldzie: Marlena Fortuniak, Anna Krauze i Aurelia Turek.

Etap rejonowy konkursu polegał na rozwiązaniu zadań w czasie 60 minut.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikuje się ten uczeń, który otrzyma na etapie rejonowym minimum 32 na 40 możliwych do zdobycia punktów.

 

 

 

 

 

Kolędnicy misyjni

     „Pragniemy być bliżej dzieci żyjących w Indiach i wspierać je naszą modlitwą i darem materialnym. Chcemy dzielić się z nimi radością, pokojem i nadzieją, jaką pokładamy w Jezusie” – powiedział ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się w dzieło misyjne. W tym roku  kolędowali  na rzecz dzieci w Indiach.  

W Hersztupowie byli to:

Ewa Nowacka, Paulina Zielińska, Agnieszka Chuda , Marika Okoniewska, Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Dawid Zieliński, Maciej Urbaniak 

Uzbierano: 330,20zł 

W  Karchowie:

Malwina Tomczak, Kinga Łukaszewska, Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Małgorzata Nowak, Anna Nowak, Szymon Jakubczak, Nicola Kramska, Mateusz Kramski, Mikołaj Wojciechowski, Arkadiusz Nowak

Uzbierano: 212,00zł 

W Nowym Belęcinie:

Marta Dubicka, Roksana Gołembska, Agnieszka Michalak, Kinga Jakubczak, Zofia Kozica, Klaudia Smektała, Anna Brzezińska, Katarzyna Siniecka

Uzbierano: 302,23 zł

 

Pieniądze zostały przekazane do parafii w Świerczynie i Siemowie.

Serdecznie dziękujemy  mieszkańcom za życzliwe przyjęcie i hojne ofiary.

 Życzymy pomyślności w Nowym Roku

 

 

 

 

Kolejny krok na śniegu

Wyjątkowo dramatyczne oczekiwanie towarzyszyło pierwszemu w tym sezonie wyjazdowi do Jakuszyc. Jeszcze w wigilijny poranek o nartach można było tylko pomarzyć. Zwykle biała o tej porze Polana Jakuszycka jawiła się w szaro-brunatnych barwach.

Wielu uczestników wyjazdu śledziło z niepokojem rejestr kamer z tamtego miejsca. W wigilijną noc ku naszej  radości spadło 20 cm świeżego puchu, później było już tylko lepiej. Śniegu przybywało z każdym dniem, a warunki do uprawiania narciarstwa biegowego były naprawdę dobre. Miłośnicy tej formy rekreacji zjechali się ze wszystkich stron Polski Czech i Niemiec i wypełnili jakuszyckie trasy. Sporą grupę stanowili mieszkańcy gminy Krzemieniewo. Wśród uczestników wyjazdów byli tacy, którzy po raz kolejny zdobywali: Orle, Samolot, Chatkę Górzystów, Rozdroże pod Cichą Równią czy Harrachov oraz ci, którzy zrobili swój „pierwszy krok” na nartach biegowych (miejmy nadzieje, że nie ostatni). Niewątpliwą atrakcją był wieczorny spacer po Szklarskiej Porębie, która w „śnieżnej szacie” oświetlonej kolorowymi światełkami wyglądała imponująco. Wyjazd należał do bardzo udanych, głównie za sprawą sprzyjających warunków i na szczęście organizatorzy nie musieli uruchamiać planu „B”, który przygotowali w razie braku śniegu. Już dziś z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wypadów do Jakuszyc w roku 2015.

 

 

 

 

"Blask nad Judeą"

W niedzielny wieczór uczniowie naszej szkoły wystawili dla społeczności lokalnej Jasełka pt. „Blask nad Judeą”.  Wyreżyserowaniem zajęła się p. Bożena Glura, a oprawą muzyczną p. Katarzyna Klimkowska.  Sala gimnastyczna, która za sprawą p. Roberta Juskowiaka przemieniła się w Betlejem, wypełniła się widzami po ostatnie miejsce. Premiera przedstawienia miała miejsce w piątek 19 grudnia.

W tegorocznych Jasełkach pojawiły się przepiękne anioły (Agnieszka Chuda, Zuzanna Bolewicz, Laura Kolańczyk, Katarzyna Kordus,  Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Natalia Picz i Malwina Tomczak) i Archanioł Gabriel (Dawid Wawrzyniak), którzy błyszczeli w blasku świateł, trzej królowie (Patryk Michalak, Marcin Nowak i Mikołaj Wojciechowski), którzy złożyli dary w stajence u stóp małego Zbawiciela, pasterze i owieczki (Esterka Dutkowska , Paulina Sarbinowska, Marek Chwaliszewski, Arek Nowak i  Maciej Nowacki),  Maryja (Dagmara Toporowicz), która  przepiękną piosenką oczarowała widownię i Józef  (Dominik Kołodziej), dzięki któremu mogliśmy usłyszeć wigilijne orędzie. W przedstawieniu pojawił się także miś (Marika Okoniewska), który okazał się diabłem.

W tym roku usłyszeliśmy nowe piosenki,  pastorałki i kolędy  w wykonaniu uczniów (Ani Nowak, Justynki Nawrockiej, Adama Chylaka, Ani Brzezińskiej, Marty Dubickiej, Roksany Gołembskiej, Kingi Jakubczak, Julki Kowalskiej, Zosi Kozica, Julki Lasik, Moniki Mazur, Macieja Urbaniaka) i absolwentów naszej szkoły (Natalii Idczak, Darii Nowak,  Jakuba  Kordusa i Mateusza Nawrockiego) oraz p. K. Klimkowskiej i p. Piotra Chudego. Był to szczególny czas, pełen harmonii i ciepła rodzinnego, pokoju i radości.

Tegoroczne Jasełka to nie tylko wspomnienie o Bożej Dziecinie, lecz także nauka, z której należy wyciągnąć wnioski. Dobro, miłość, szacunek to podstawowe wartości, które symbolizowała Święta Rodzina, pokój, nadzieja i wiara, pokazane w postaci aniołów, królów i pasterzy.  Należy także pamiętać, że we współczesnym świecie mamy także do czynienia (czasem ze wzmożoną siłą) z wartościami negatywnym m. in. dwulicowością, pogardą, obłudą, kłamstwem, obmawianiem, brakiem współczucia itd., które bardzo dobrze zostały przedstawione w postaci misia, który okazał się diabłem.

Niech  nadchodzące święta i Nowy Rok 2015 będą  pełne serdeczności, miłości, poszanowania i ciepła rodzinnego, a negatywne wartości  oby nigdy nas nie dotyczyły.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia w izbie regionalnej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawych i twórczych zajęciach warsztatowych pt. "Ozdoby świąteczne z papierowej wikliny"

9 grudnia w zajęciach udział brała klasa II i III SP, natomiast 16 grudnia klasa IV i Va.

Zajęcia upłynęły w miłej serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze. Panie prowadzące zajęcia pokazały jak należy wykonywać poszczególne czynności przy robieniu wiklinowych serduszek i gwiazdek. Nasi uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia praktyczne. Swoje artystyczne prace zabrali do domu. Będą mogły zawisnąć na świątecznym drzewku.

Za poświęcony nam czas bardzo dziękujemy. W przyszłości będziemy korzystać z takiej formy zajęć, bo to warsztaty, które kształtują, rozwijają umiejętności oraz uczą tradycji i kultury.

 

 

 

 

 

 

 

andrzejki najmłodszych

W piątek 28. 11. 2014r. uczniowie klas I-III oraz przedszkolacy bawili się na zabawie andrzejkowej.

Jak wiadomo Andrzejki to nie tylko szaleństwa na parkiecie, ale przede wszystkim wróżby. Wszystkie dzieci bardzo chciały poznać swoją przyszłość, więc chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju wróżbach. Do najpopularniejszych należało lanie wosku, serca z imionami, łódeczki oraz wróżba z butami. W przerwach między wróżbami i tańcami dzieci mogły częstować się słodyczami. Wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w świetlicy terapeutycznej

W czwartek 27. 11. 2014r. na zajęciach Świetlicy Terapeutycznej w Nowym Belęcinie odbyły się Andrzejki. Dzieci najpierw przygotowały dekorację tematyczną i akcesoria potrzebne do przeprowadzenia wróżb, a następnie wróżyły sobie z wosku. Wyszukiwały imion w sercach i łódeczkach. Dużo radości sprawiła im wróżba z butami i obrączką. Dla uczestników zabawy był także słodki poczęstunek..

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia w bibliotece

25 listopada biblioteka szkolna gościła dzieci z „zerówki”, które przyszły ze swoimi z misiami i pod opieką p. Renaty Urbaniak. Gości witał miś Teodor w towarzystwie bibliotekarki – pani Danki i jej asystentek, które zadbały o to, żeby nikt się nie nudził – ani maluchy, ani misie.

Wesoła muzyka porwała gości w wir pląsów i zabaw. Dzieci wysłuchały bajeczki o Misi Marysi, która urządzała przyjęcie urodzinowe, w interpretacji pani Chałupki, jednocześnie oglądając wizualizację w wykonaniu gimnazjalistek: Asi Kolańczyk i Izy Chwaliszewskiej z klasy 3. Maluchy również uczestniczyły w przedstawieniu, pomagając aktorom. Później przedszkolacy brali udział w przygotowanych dla nich zabawach, a na koniec wykonali portret misia z pomocą Agnieszki Chudej i Zuzi Bolewicz. Nie zabrakło również słodkiego " co nieco” przygotowanego przez panią bibliotekarkę. Za wzorowe zachowanie każdy z uczestników otrzymał miarkę do mierzenia wzrostu: „Rośnij z Misiem”.  Nie zabrakło spotkania z książkami, bo wszystkie dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły bajki. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i prezentacją prac.

26 listopada do biblioteki zawitały kolejne misie pod opieką przedszkolaków z młodszej grupy. Spędziły także ciekawie czas na czytaniu i zabawach. Wychowawczyni, p. Kasia Pluskota oraz opiekunka H. Picz, z dumą obserwowały poczynania swoich podopiecznych: skaczących, żonglujących, rysujących czy odgadujących zagadki. Maluchy z dużym zacięciem wykonały zadanie plastyczne polegające na ubieraniu i ozdabianiu misia. Po prezentacji prac i zabawach z misiami nadszedł czas na słodycze i upominek.

 

galeria 1

galeria 2

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia

Co roku w listopadzie najmłodsze dzieci uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia – święta ulubionej zabawki dzieci na całym świecie.

24 listopada 2014 r. uczniowie klasy I odwiedzili z tej okazji bibliotekę  w Nowym Belęcinie.

25 listopada 2014 r. dzieci z klas I-III udały się do Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie. W trakcie spotkań dzieci poznawały historię pluszaka, wykonywały prace plastyczne, bawiły się przy „misiowych” piosenkach. Na zakończenie zajęć uczestnicy mogli skosztować miodu i pysznych ciasteczek. Otrzymali również certyfikaty potwierdzające, że wszystkie dzieci są przyjaciółmi misiów. Dzieci podziękowały paniom bibliotekarkom z ciekawe spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

wojewódzki konkurs matematyczny

21 listopada 2014r. sześcioro szóstoklasistów wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Cieszy nas fakt, że dwoje uczniów: Dawid Wawrzyniak i Marek Chwaliszewski zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

 

 

 

 

 

 

 

spotkanie z panią krawcową

Kto z nas nie lubi pięknie wyglądać, ubierać się i stroić? Wszyscy lubimy stroje w kwiatki, kratkę, paski, bluzeczki, spodenki, spódnice, sukieneczki... A kto może spełniać nasze życzenia? Oczywiście pani krawcowa.

24 listopada do grupy ZEROWEJ  z olbrzymią walizką zawitała pani Małgosia. Odkryła przed dziećmi całą tajemnicę sztuki krawieckiej. Pokazała maszynę do szycia, przybory krawieckie oraz pudełko najróżniejszych ozdób pasmanteryjnych. To było ciekawe i miłe spotkanie. Okazało się, że praca krawcowej, chociaż z pozoru przyjemna wcale nie jest taka łatwa.

 

DZIĘKUJEMY PANI MAŁGOSI ZA SPOTKANIE

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w "tygrysku"

20 listopada 2014 r. dzieci z „O” i klasy I udały się do sali zabaw „Tygrysek”. 

Na miejscu chętnie korzystały z oferowanych atrakcji. Czas spędzany na wspaniałej zabawie mijał bardzo szybko i trzeba było wracać do szkoły. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odwiedziny w fabryce bombek

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Jednym z symboli tych świąt jest choinka, którą trudno wyobrazić sobie bez bombek. Dzieci z „O”, uczniowie z klasy I, IV oraz V ”a”  wraz z wychowawcami odwiedzili 12 listopada 2014 r. fabrykę bombek choinkowych w Krzywiniu.

Ozdoby świąteczne z tej fabryki znane są na całym świecie. Uczniowie zobaczyli cały proces tworzenia pięknych bombek, od wydmuchiwania ciekawych kształtów,  po miejsce, w którym panie dekoratorki je malują i zdobią. Okazało się, że bombki mogą być w kształcie: wozu strażackiego, komputera, żołnierzyka, grzybka, szyszki, bałwanka.... Duże wrażenie zrobił na dzieciach proces wysrebrzania bombek, bo wyglądało to jak czarowanie. Wykonanie tych szklanych ozdób to ciężka i mozolna praca wielu osób. Na pamiątkę wizyty w fabryce każde dziecko kupiło bombkę ze swoim imieniem i dla najbliższych na prezent gwiazdkowy.

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs bhp

13.11.2014 r. w murach naszej szkoły zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia bezpiecznej pracy i zabawy w środowisku wiejskim.  Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Bezpieczeństwo dzieci na wsi” i „Rodzina Porażków” . Po projekcji omówiono zauważone zagrożenia występujące podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Natomiast 17.11.2014 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny w klasach V i testowy w klasie I gimnazjum pt. „Krzewienie wiedzy BHP wśród młodzieży szkół wiejskich” . Zwycięzcami zostali w kategorii szkół podstawowych: Jakub Kołodziej, Sara Bukowiecka, Marlena Witczak oraz w gimnazjum: Patryk Michalak, Marcin Nowak, Mikołaj Wojciechowski. Fundatorami nagród był Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oraz Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lesznie.   

 

 

 

 

 

 

 

 

III miejsce w grand prix

Ogromny sukces odniósł w I GP Polski żaków Tomasz Mrozek. Tenisista stołowy Klubu Sportowego „WAMET” Dąbcze, a na co dzień uczeń Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie rywalizację w Łodzi zakończył z brązowym medalem.

W gronie najlepszych zawodników z całej Polski 10-letni zawodnik rozegrał siedem pojedynków i tylko w jednym doznał porażki z późniejszym triumfatorem całej imprezy z Dawidem Kosmalem. W fazie grupowej bez straty seta awansował do fazy pucharowej i w wielkim stylu awansował do półfinału.

Bardzo dobry występ w Łodzi sprawił, że Tomasz zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu ogólnopolskim do lat 11 i ma zapewniony udział w kolejnym turnieju Grand Prix Polski żaków, który odbędzie się 20-21 grudnia w Brzegu Dolnym.

 

 

 

 

 

 

 

Pisk białego orła

Obchody Święta Niepodległości łączą Polaków. Przypominają poświęcenie przeszłych pokoleń i odpowiedzialność współczesnych za losy ojczyzny. To święto radości i refleksji. W naszej szkole święto to było obchodzone w szczególnie uroczysty sposób 7 listopada 2014 r. Akademię uświetnił ks. Marek Kędziora, który zwrócił się do widzów z przesłaniem Jana Pawła II i odmówił modlitwę za ojczyznę. W obchody zaangażowała się cała społeczność szkolna pod przewodnictwem nauczycieli: I. Kubackiej, K. Klimkowskiej, R. Juskowiaka oraz D. Chałupki,. Myślą przewodnią był symbol Białego Orła. Widzowie mogli wysłuchać legendy o 123 latach niewoli Polski oraz wierszy romantycznych poetów w wykonaniu uczniów z klasy I i III gimnazjum. Duże wrażenie wywołał występ imponującego chóru, który wykonał pieśni o zniewolonej i zmartwychwstałej ojczyźnie. Serca publiczności podbili soliści, a w szczególności najmłodsze: Justynka Nawrocka i Klaudia Sroka. Występ recytatorów został doskonale wkomponowany w przepiękną dekorację stylizowaną na chłopską zagrodę pomysłu i wykonawstwa nauczycieli: Izabeli Kubackiej i Roberta Juskowiaka.       Wszystkim, którzy włączyli się w organizację apelu serdecznie dziękujemy.

                 

Niech pisk Białego Orła towarzyszy nam zawsze. Niech przypomina, że jesteśmy Polakami – niech to przesłanie na długo pozostanie w naszych sercach.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na jesienny stroik rozstrzygnięty

W październiku najmłodsze dzieci wzięły udział w konkursie na jesienny stroik.  Na konkurs wpłynęło 29 prac. Prace wzbudzały zachwyt uczniów, pracowników szkoły i rodziców.

Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie prace były piękne i bardzo pomysłowe. Po naradzie postanowiono, że wszyscy autorzy uhonorowani zostaną nagrodami za zajęcie I miejsca. Są to: M. Kaźmierczak, K. Kaźmierczak, T. Nowacki, W. Biernat, A. Kolańczyk, K. Sfora, W. Klupś,             M. Ratajczak, K. Kręcisz, W. Sfora, K. Siniecka, J. Kędziora, A. Kolańczyk, K. Jańczak, L. Picz,                   A. Musielak, O. Wechta, F. Wechta, K. Kasperski, N. Kaźmierczak, M. Hoszowska, J. Jendrzejak,         W. Kowalczyk,      M. Marcinkowska, K. Kolańczyk, J. Jańczak, S. Gurga, J. Dolata, K. Dolata. Wszystkie dzieci otrzymały parasole na jesienną słotę.  Laureatom konkursu dziękujemy za udział i  serdecznie gratulujemy.  

 

 

 

 

 

Wizyta na cmentarzach

28 października 2014 r. dzieci z klas I-III tradycyjnie już wybrały się z wizytą na cmentarze.

Na cmentarzach w Siemowie, Świerczynie i Oporowie odwiedziły groby swoich bliskich. Złożyły też kwiaty i zapaliły znicze na grobach księdza Witolda Worsy, pana Andrzeja Piotrowiaka oraz patrona naszej szkoły – Józefa Ponikiewskiego.

 

 

 

 

 

 

Jak dbać o zęby - spotkanie z higienistką w zerówce

W środę 22 października wszystkie przedszkolaki  z ZERÓWKI uczestniczyły w spotkaniu z panią Ewą. Każdy przyniósł swoją szczoteczkę, pastę do zębów i kubek, aby nauczyć się prawidłowo myć zęby.

Pani higienistka przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady dbania o higienę osobistą. Dzieci dowiedziały się, że należy ograniczyć spożywanie słodyczy, które powodują próchnicę zębów. Bardzo zdrowe dla zębów są owoce, warzywa, mleko, jogurty. Pani Ewa wytłumaczyła i pokazała, jak należy prawidłowo myć zęby i jakiej szczoteczki i pasty używać. Każdy przedszkolak pod czujnym okiem fachowca mył zęby, przestrzegając ustalonych zasad: czasu i sposobu mycia zębów. Wszystkie zęby błyszczały i pachniały świeżością. Teraz już wszyscy wiedzą, jak należy dbać o zęby i jak je myć. Tydzień później, podczas kolejnego spotkania z panią Ewą dzieci obejrzały film pt. ,,Doktor Ząbek".

                                   DZIĘKUJEMY PANI EWIE ZA SPOTKANIE.

 

 

 

 

Wyjazd do Planetarium w Toruniu

We wtorek 28 października 2014r. uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Gimnazjum pod opieką p. Iwony Kubasik, p. Grażyny Kubiak i p. Mikołaja Kulczaka wybrali się do Torunia.

W Planetarium obejrzeli seans pt. „Wirująca Ziemia”, związany z ruchem obrotowym Ziemi. Obserwowali, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Sprawdzali, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach. Po seansie gimnazjaliści obejrzeli wystawę  Geodium poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem był obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m.

Samodzielnie eksperymentowali interaktywnymi urządzeniami, obserwowali wybuchający wulkan, trzęsienie Ziemi, konwekcję, lepkość cieczy oraz tworzenie wydm i źródła energii odnawialnej. Następnie wycieczkowicze z Panią przewodnik spacerowali ulicami Starego Miasta. Uczniowie podziwiali Krzywą Wieżę, bramy w murach miejskich, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz fontannę Flisaka. Po zakupach toruńskich pierników wszyscy wrócili zadowoleni do domu.

 

 

 

 

 

 

Ognisko w Jeziorkach

Dzieci ze  świetlicy socjoterapeutycznej w Nowym Belęcinie uczestniczyły w  zajęciach  integracyjnych zorganizowanych w Jeziorkach.

Było smażenie kiełbasek w ognisku, zabawy sportowe, spacer alejkami parku i ciekawe spotkania ze zwierzętami. Popołudnie w Jeziorkach było dla wszystkich miłym przeżyciem.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Śladami Patrona Szkoły"

W sobotę 25.10.2014 r. 10 drużyn wzięło udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego zorganizowanej przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa I Gimnazjum

w Nowym Belęcinie.

Działanie to było adresowane do uczniów, absolwentów, rodziców i uczniów ZS w Nowym Belęcinie. Gra Terenowa została przeprowadzona przez Grupę Projektową, która zaangażowała się w realizację ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”.  

Pierwsza część Gry Terenowej miała charakter E-learningowy i polegała na rozwiązaniu trzech pytań, zamieszczonych na specjalnie stworzonym profilu na Facebooku o nazwie Młody Obywatel Nowy Belęcin i stronie internetowej ZS w Nowym Belęcinie. Pytania pojawiały się we wtorek, środę i czwartek o godz. 17.00. Drużyny w wyznaczonym czasie przesyłały odpowiedzi na podany adres e-mail, a poprawność odpowiedzi była weryfikowana przez Komisję. Po części „internetowej” w sobotę drużyny zwane patrolami przystąpiły do rajdu pieszego. Trasa liczyła 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z pięciu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z otrzymanymi wskazówkami oraz mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek Las na Wygodzie: 

Rozpoznać wybrany gatunek drzewa liściastego i iglastego,

Określić wiek wybranego drzewa na podstawie obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm,

Zorientować mapę przy użyciu kompasu

Wyszukać na mapie charakterystyczne obiekty.    

2. Przystanek Dworek w Brylewie  

Zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego  

3. Przystanek Punkt Sanitarny w UG Krzemieniewo 

Udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

4 . Przystanek Parafia w Kościele Parafialnym w Drobninie

Udzielić pytania z zakresu wiedzy o Gminie Krzemieniewo  

5. Przystanek Park w Pałacu w Drobninie

Strzelanie z wiatrówki do  balonów z odległości ok. 20 metrów.

Zakończenie Rajdu obyło się na dziedzińcu Pałacu w Drobninie. Każdy uczestnik został poczęstowany gorącą herbatą i ciepłą kiełbaską z grilla. Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem najmłodszej drużyny „V B” w składzie: Zofia Kozica, Kinga Jurdeczka, Konrad Wolny, Mateusz Picz i Aleksandra Biernaczyk. Opiekunem zwycięskiej ekipy był p. Wojciech Kozica. Kolejne miejsca zajęli „ Zbóje Team”, „Grom” i „Young Generation”. Zwycięskie drużyny otrzymały talony do zrealizowania w Pizzerii „Dobre co nieco” w Krzemieniewie oraz na krytej pływalni i lodowisku w Gostyniu.

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

W październiku Nasza szkoła dwukrotnie stała się areną zmagań tenisistów stołowych na szczeblu powiatowym.

 

Wyniki gimnazjalistów:

I miejsce - Krzysztof Mrozek, Paweł Kokociński

(awans na zawody rejonowe)

 

III miejsce - Przemysław Panok, Krystian Kruger
 

Wyniki gimnazjalistek:

II miejsce - Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki chłopców ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki dziewcząt ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Roksana Gołembska, Lidia Mejza

(awans na zawody rejonowe)

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych !

 

 

 

 

Dzień Papieski 2014

Dziś przeżywaliśmy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron piotrowy. Była ona jednak szczególna, ponieważ tym razem łączyła się z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Upływ czasu pozwala na większy dystans i lepsze zrozumienie znaczenia dzieła Papieża. Jego czyny i słowa nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali montaż słownomuzyczny przy śpiewie chóru, którym zachęcili do naśladowania naszego Wielkiego Rodaka. Zaśpiewano ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II „Barka” oraz „Tłumy serc” – oparte na słowach papieża. Na koniec cała społeczność szkolna wykonała znaną piosenkę Arki Noego „Święty uśmiechnięty”, przy której zatańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego poprowadzone przez najstarszych uczniów w szkole.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie z klas I-III i przedszkolacy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Były piosenki i wiersze oraz życzenia.

Na zakończenie uczniowie z klas VI, I gim. II gim. Zaśpiewali piosenkę pt. „Wszystkiego Najlepszego” z repertuaru Danuty Rinn.

W tym dniu odbyło się też pasowanie uczniów pierwszej klasy na uczniów.

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka - Przedszkolaka

30 września obchodziliśmy w ZERÓWCE Dzień Chłopaka – Przedszkolaka.

Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia, zaśpiewały tradycyjne 100 lat i wręczyły piękne upominki, traktory do zabawy, ufundowane przez rodziców. Po licznych zabawach i tańcach czekało na wszystkie dzieci pyszne śniadanko i serek waniliowy Danio. Cały dzień upłynął dzieciom w miłej i radosnej atmosferze.

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków do lasu

19 września dzieci z ZERÓWKI udały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu.

Pod opieką wychowawczyni pani Renaty Urbaniak i pani Urszuli Szumnej przedszkolacy podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, słuchali odgłosów ptaków, zbierali dary lasu do przedszkolnego kącika przyrody. Poznali zasady właściwego  zachowania się w lesie. Zmęczeni leśnym spacerem, w połowie drogi, przysiedli na mały posiłek. Po dwugodzinnym marszu z uśmiechem, zadowoleniem i bardzo zmęczeni wrócili do przedszkola.

 

 

 

 

W kamizelkach odblaskowych bezpieczniej

16 września z rąk Starosty Leszczyńskiego pana Krzysztofa Benedykta Piwońskiego, Komendanta Miejskiego Policji pana Piotra Leciejewskiego, radnego powiatu leszczyńskiego pana Jana Szkudlarczyka oraz policjanta zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie aspiranta sztabowego pana Macieja Serwatki uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej otrzymali kamizelki odblaskowe. Kamizelki ufundowane przez Starostwo Powiatowe poprawią bezpieczeństwo najmłodszych uczniów podczas poruszania się po drogach. Na zakończenie spotkania odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

 

Rekolekcje misyjne

W dniach 8-10 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli w Misjach Parafialnych pod hasłem ,,Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię...”.

Nauki dla uczniów prowadził brat Antoni Zabawski z zakonu redemptorystów.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 01.09.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie na sali gimnastycznej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od wniesienia sztandaru i zaśpiewania hymnu państwowego.

Następnie dyrektor wręczył uczniom klasy I nowe darmowe podręczniki, a uczniom klasy VI dyplomy za wzięcie udziału w I edycji projektu ,, eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Dyrektor szkoły okolicznościowe przemówienie rozpoczął wspomnieniem o przypadającej w tym roku 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poległych w czasie wojny uczczono minutą ciszy.

Następnie dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, którzy rozpoczną pracę w naszej szkole.

Na zakończenie poczet sztandarowy wyprowadzono, a uczniowie rozeszli się do klas, aby otrzymać nowy plan zajęć.