Dopłynęliśmy do portu absolwent

Dwudziestu dwóch uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej oraz osiemnastu uczniów gimnazjum 20 czerwca „dopłynęło do portu absolwent”. Listy gratulacyjne otrzymali rodzice Lidii Grzymisławskiej, Klaudii Jankowskiej oraz Damiana Jurdeczki z VI klasy oraz rodzice Joanny Busz, Mateusza Dubickiego, Hanny Klimkowskiej, Adrianny i Angielki Michalskich, Tomasza Szulca, Dominika Wellsa oraz Beaty Wybieralskiej z III klasy.

 

Dyrektor szkoły podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2007/2008 wręczył nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, czytelnictwo, wzorowe zachowanie, osiągnięcia sportowe oraz stuprocentową frekwencję. Wręczona została także prze pana Ryszarda Patelkę Nagroda Kierownictwa Urzędu Gminy Krzemieniewo dla Hanny Klimkowskiej za bardzo dobre wyniki w nauce i duże osiągnięcia sportowe. Natomiast przedstawiciele koła łowieckiego DROP - panowie Jacek Piekarski i Jerzy Czyżak wręczyli nagrody książkowe za konkurs plastyczny dotyczący tematyki ekologicznej.

 

Po zakończeniu części artystycznych oraz spotkaniu w klasach z wychowawcami rozpoczęły się zasłużone wakacje.

 

 

Ruszyła budowa hali sportowej

Nareszcie marzenia uczniów naszej szkoły spełniają się, trwa bowiem budowa sali gimnastycznej!

 

Prace rozpoczęły się w maju , a już widać, jakie postępy poczynili pracownicy firmy GOSBUD z Gostynia, którą kieruje pan Tomasz Łapka. Mury są postawione, trwają prace instalacyjne, a niedługo będą wstawiane okna.

 

Dodatkowym wyposażeniem sali będą: pokój dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz dla pedagoga, dwie toalety z prysznicami, toaleta dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie gospodarcze, magazyn do sprzętu sportowego, szatnie i czterdziestometrowe pomieszczenie do zajęć  świetlicowych. Pracownicy bardzo się starają, aby budowę zakończyć przed terminem, który wypada na koniec grudnia tego roku. Podczas budowy jest trochę hałasu, który uczniowie słyszą w klasach. Jednak każdy jest w stanie to przecierpieć, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy po raz pierwszy pójdą na zajęcia do nowej sali gimnastycznej

 

 Hala sportowa jest mniejsza niż pozostałe obiekty sportowe w gminie Krzemieniewo, gdyż ma długość 26 m, szerokość 16 m i wysokość  8 m, ale nikomu z nas to nie przeszkadza. Wraz z salą trwają prace porządkowe, wyburzona została stara stodoła przy szkole.

 

 

Dzień Dziecka

„Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może być dorosłym”.

 

O tej maksymie pamiętają bez wątpienia nauczyciele z naszego Zespołu Szkół. Otóż z okazji Dnia Dziecka 30 maja nie odbyły się lekcje, a dwie nauczycielki, pani Renata Urbaniak oraz pani Katarzyna Klimkowska, zaplanowały uczniom mnóstwo rozgrywek sportowych. W ich realizacji pomagał także pan Andrzej Piotrowiak. Pozostali nauczyciele nie podpierali ścian, ale włączyli się do zabawy. Rywalizacja nauczycielki kontra uczennice w grze w dwa ognie zakończyła się niekwestionowanym zwycięstwem uczennic. Z tarczą natomiast wyszli nauczyciele po zaciętej walce z zespołem uczniów w koszykówkę. Doping nauczycielek („Chociaż młode nogi macie i tak z nami nie wygracie!”) okazał się w tym wypadku niezwykle skuteczny.

 

Nie zabrakło tego dnia zmagań uczniów w biegach przełajowych, gry w dwa ognie, siatkówkę czy piłkę nożną. Uczniowie wykazali się dużym zorganizowaniem i zapewnili całej imprezie oprawę muzyczną. Rada Rodziców pomyślała o nagrodach oaz posiłku i każdy uczeń otrzymał drożdżówkę, sok, a na deser lody.

 

Na zakończenie dyrektor szkoły pogratulował zwycięzcom i wręczył im nagrody. Natomiast szczęśliwi rowerzyści i motorowerzyści otrzymali od dyrektora karty motorowerowe.

 

 

ABC zachowania nad wodą

4 kwietnia 2008 roku w sali wiejskiej w Nowym Belęcine odbyło się spotkanie wszystkich gimnazjalistów Zespołu Szkół z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego - WOPR działającymi przy PWSZ w Lesznie. Zajęcia, których tematem był bezpieczny wypoczynek nad wodą oraz zasady udzielania pomocy przedmedycznej, składały się z części teoretycznej i praktycznej.

 

Spotkanie otworzył dyrektor ZS w Nowym Belęcinie - pan Mikołaj Kulczak. Następnie głos zabrał specjalista wydziału Spraw Społecznych - pan Piotr Giernas. Na zajęcia przybył również wicestarosta powiatu leszczyńskiego - pan Krystian Maćkowiak.

 

Po części oficjalnej głos zabrali ratownicy. Przekonywali, że warto nauczyć się pływać. Uświadamiali młodzieży niebezpieczeństwa wynikające z  zachowania się w wodzie i poza nią. W drugiej części spotkania ratownicy poprzez pokazy zaznajamiali uczniów z metodami pomocy przedmedycznej. Gimnazjaliści mogli sprawdzić się podczas wykonywania akcji oddechowo — krążeniowej na manekinie. Spotkanie było pełne ważnych informacji, które z całą pewnością przydadzą się uczniom korzystającym z wypoczynku letniego nie tylko nad wodą.

 

 

Sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej oraz egzaminy gimnazjalne

We wtorek 8 kwietnia trzynastolatkowie  rozwiązywali ponadprzedmiotowy test badający ich wiadomości oraz umiejętności.  Natomiast ich starsi koledzy i koleżanki z III gimnazjum zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi.

 

22 kwietnia  miała miejsce część humanistyczna, natomiast 23 kwietnia odbył się test z zakresu  przedmiotów  matematyczno- przyrodniczych. Gimnazjaliści przeżywali prawdopodobnie większy stres, ponieważ od wyników będzie zależało to, czy dostaną się do wybranej szkoły. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie uzyskają jak najlepsze wyniki, a gimnazjaliści dostaną się do swoich wymarzonych szkół.

 

Więcej informacji na temat sprawdzianu w klasie szóstej oraz egzaminu można znaleźć na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu http://www.oke.poznan.pl/

 

 

Konkurs Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

Skrzyżowania, znaki drogowe, bezpieczeństwo, prawidłowe poruszanie się po drodze - wszystko to towarzyszyło  uczniom piszącym test z konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

10 marca br. w naszej szkole zorganizowano eliminacje szkolne w BRD. Nauczycielka techniki - pani Julita Fabicka ułożyła zadania konkursowe. Ze szkoły podstawowej najlepsi okazali się: Karolina Stachowiak z klasy V, Piotr Mejza z VI i Paweł Świdurski z V klasy . Natomiast z gimnazjum etap szkolny najlepiej napisali: Lidia Małycha z II „a”, Tomasz Antkowiak i Piotr Mejza z klas I. Właśnie ci uczniowie wyjadą do Leszna pod koniec kwietnia, by reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym.

 

 

Młodzi muzycy z Gostynia

Szkołę odwiedzili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia imienia Józefa Zeidlera w Gostyniu. Podzielili się z nami swoimi umiejętnościami. Minikoncert rozpoczął i zakończył występ trio grającego na fletach poprzecznych.

 

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły byli  zachwyceni i zaciekawieni, ponieważ większość z nich po raz pierwszy usłyszała grę na flecie czy klarnecie na żywo. Kto wie, może w przyszłości wybierzemy się do filharmonii, by wysłuchać profesjonalistów

 

 

Z bukietem róż

Chłopacy z naszej szkoły nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Każda kobieta i dziewczyna bardzo lubi to święto i czeka na jakiś upominek od przedstawiciela płci brzydkiej (no, mniej ładnej – jak mawiają niektórzy), nie mówiąc już o życzeniach.

 

Prawie we wszystkich klasach zorganizowano paniom święto. Na godzinach wychowawczych zostały wręczone prezenty od panów, były życzenia, kwiaty i małe słodkości. W każdej sali przygotowano również piękne dekoracje oraz gazetki. Tego dnia chłopcy starali się być wyjątkowo uprzejmi dla wszystkich pań, przez co dzień upłynął w miłej atmosferze. Na zakończenie dnia odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klasy IV i I gimnazjum ukazali świat współczesnego Kopciuszka. Pomogły im w tym panie Danuta Chałupka oraz Agata Kosmala. Natomiast panie Regina Dubicka oraz Małgorzata Grybska przygotowały z uczniami klas I-II piosenki okolicznościowe.

 

 

Konkurs humanistyczny

1 marca 2008r. w Poznaniu odbył się wojewódzki konkurs humanistyczny dla uczniów szkół podstawowych.

 

Był to ostatni etap tego konkursu. Naszą gminę reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie - Damian Jurdeczka. Niestety, zadania humanistyczne okazały się zbyt trudne i Damian nie uzyskał wymarzonego tytułu laureata.  Mimo wszystko cieszy go fakt, że jest jedynym w gminie finalistą tego konkursu.

 

 

Konkurs pożarniczy

„Ale teorię na temat wiedzy pożarniczej znają bardzo dobrze.” Mowa o uczestnikach gminnych eliminacji konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Odbyły się one w piątek 29 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie.

 

Naszą szkołę reprezentowało razem sześć osób, ich opiekunem był pan Andrzej Piotrowiak. W Centrum pojawili się także konkursowicze z Drobnina oraz Pawłowic. Ostatecznie w kategorii uczniów szkoły podstawowej wszystkie trzy miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły - (kolejno) Damian Jurdeczka, Dominik Bolewicz oraz Piotr Mejza. Natomiast najlepszym z gimnazjum okazał się Miłosz Świt. Trzecie miejsce zajął Michał Juszczak.

 

W dniu 4 kwietnia w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Miłosz Świt oraz Damian Jurdeczka, jako zwycięzcy konkursu gminnego, brali udział w etapie powiatowym. Tam Damian zajął trzecie miejsce w swojej grupie wiekowej.

 

Serdecznie gratulujemy! Mamy także pewność, że w razie pożaru wiedza teoretyczna nie poszłaby w las.

 

 

Poznajemy Powstanie Wielkopolskie od podszewki

Trzej uczniowie z gimnazjum wzięli udział w konkursie wielkopolskim pt: „Przebieg powstania wielkopolskiego”, który odbył się dnia 8 marca w Swarzędzu.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Lidia Małycha, Marika Szulc  oraz Tomasz Szulc, którzy pod opieką pani Izabeli Kubackiej i pana Roberta Juskowiaka przygotowali program. Konkurs polegał na przedstawieniu prezentacji w programie komputerowym „PowerPoint” oraz jego ogólnym zaprezentowaniu. Po ocenie wszystkich prac okazało się, że nasi „mali historycy” zajęli miejsce tuż za pracami wyróżnionymi. Pomimo tego zdobyli niezbędne doświadczenie, które mogą wykorzystać w przyszłości.

 

 

 

 

 

Zajączek i Wielkanoc

Koszyczek pełen słodyczy, cukrowy baranek, jajko niespodzianka. 19 marca zawitał do przedszkolaków wielkanocny zajączek. Co prawda nikt go nie widział, ale pozostawił upominki , które jak co roku ukrył na terenie szkoły. Jednak sprytne przedszkolaki nie miały problemu z ich znalezieniem. Dzieci najbardziej ucieszyło jajko niespodzianka. Nie ma co się dziwić, kto z nas nie lubi słodkości? A wraz z przedszkolakami mówimy: „Do zobaczenia zajączku w przyszłym roku!”

Dnia 16 kwietnia bieżącego roku odbyło się „Wielkanocne jajko” dla emerytów i rencistów. To spotkanie umilały im występy uczniów ze szkoły w Nowym Belęcinie. Jako pierwsi wystąpili uczniowie z klasy przedszkolnej, uzasadniając nam tradycje Świąt Wielkiej Nocy, następnie dziewczyny z gimnazjum wystąpiły we współczesnym tańcu. Występy zakończyła klasa czwarta, przedstawiając bajkę pt. „Kopciuszek”. Emeryci i renciści byli bardzo zadowoleni ze spotkania i z występów dzieci.

 

Ferie zimowe

Nadszedł upragniony czas dla uczniów, jak i nauczycieli. Były to ferie zimowe. W naszym województwie  odbywały się one od 28 stycznia do 11 lutego  2008 roku. Jak co roku w naszej szkole były organizowane zajęcie dla uczniów.

 

We wtorek pani Renata Urbaniak wraz z panią Katarzyną Klimkowską zorganizowały zimowy Dzień Orienteeringu. Nasi chłopcy zajęli 3 miejsce na 16 drużyn startujących w 17 Turnieju szkół podstawowych  w halowej piłce nożnej pod hasłem „Pawłowice 2008”.  Jeden z naszych reprezentantów, czyli Denis Bolewicz, dostał nagrodę najmłodszego gracza turnieju.

 

Nie brakowało także czasu na karnawałowe zabawy dla najmłodszych, którzy brali udział w balu przebierańców. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli także okazję bawić się na szkolnej dyskotece.

 

Redakcja gazetki szkolnej pod opieką pana Ryszarda Grlacza spotkała się podczas ferii, by dokonać ostatnich poprawek przed wydaniem kolejnego numeru gazetki.

 

Rozpoczęły się również prace nad kroniką Szkolnej Kasy Oszczędności, które koordynowała pani Bożena Glura.

 

Na zimowe wieczory pani Danuta Chałupka wypożyczała nie tylko lektury, bowiem była czynna biblioteka i pracownia  multimedialna. Tego samego dnia pan Michał Rosik zorganizował zajęcia komputerowe.

 

Uczniowie klasy VI spotkali się na zajęciach poświęconych nauce języka polskiego i matematyki. Pani Izabela  Kubacka zaprosiła  szóstoklasistów do pisania opowiadań, listów, ogłoszeń, a pani Kinga Żak – Frąckowiak do zabaw i gier matematycznych. Nie zabrakło także testów z biologii przygotowanych przez panią Dorotę Chudzińską-Łuczak.

 

 

Rekolekcje wielkopostne

Przez wieś mknie na rozszalałym koniu człowiek. Na zadane pytanie „Dokąd się śpieszysz?” odpowiedział: „Nie pytaj mnie, pytaj konia”.

 

Czy nie odnosimy wrażenia, że ciągle coś nas popycha, przynagla, dyktuje tempo, wyznacza początek dnia? Czy wszechobecny pośpiech nie powoduje duchowej zadyszki? Dlatego też w dniach od 25 do 27 lutego w kościele w Siemowie odbyły się  rekolekcje wielkopostne dla uczniów Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. W tym roku  nauki wielkopostne prowadził ksiądz Jacek Niesyto z Gostynia.

 

 

Spotkanie przy świecach

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, panią Danutą Chałupką, panią Agata Kosmalą, panem Robertem Juskowiakiem,  przygotowali w piątkowy wieczór 15 lutego „Spotkanie przy świecach” z okazji Walentynek.

 

Na scenie stworzono romantyczną atmosferę: przygaszone światła, ławeczka, płaczące wierzby ozdobione sercami, czerwone światełka i oczywiście mnóstwo serc. Zakochani widzowie zasiedli przy stolikach, na których paliły się świece. Mogli oni też skosztować słodkości i napojów. Choć atmosfera była romantyczna, nie zabrakło także elementów śmiechu i zabawy. „Spotkanie przy świecach” rozpoczął bowiem konkurs par doskonałych. W drugiej części wieczoru aktorzy recytowali wiersze polskich poetów, śpiewali stare piosenki i najnowsze hity o miłości.

 

 

 

Czas wielkiej próby

W czwartek 10 stycznia uczniowie szóstej klasy sprawdzali swoje wiadomości podczas próbnego egzaminu.

 

Najlepszy wynik należał do Damiana Jurdeczki, który uzyskał 33 punkty na 40 możliwych do zdobycia. Natomiast pozostali uczniowie otrzymali wyniki poniżej 30 punktów.

 

Ich starsi koledzy i koleżanki z III klasy gimnazjum testowali swoje umiejętnościami podczas dwóch egzaminów. Pierwszego dnia odbył się egzamin humanistyczny, natomiast dzień później test z zakresu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Wyniki jednak nie były zadawalające, gdyż okazało się, że test matematyczno - przyrodniczy wypadł ze średnią wyników poniżej 20 punktów. Najlepsi okazali się: Hanna Klimkowska z wynikiem 34 punktów oraz Dominik Wels, który otrzymał 31 punktów. Natomiast znacznie lepsze wyniki uzyskano w części humanistycznej. I tutaj również najlepsza okazała się Hanna, która uzyskała 46 punktów na 50 możliwych do uzyskania, a tuż za nią była Beata Wybieralska z wynikiem 44 punktów.

 

Uczniowie gimnazjum byli bardzo niezadowoleni z  tak słabych wyników z testu matematyczno - przyrodniczego, dlatego też będą musieli jeszcze popracować nad swoją wiedzą i umiejętnościami. Duży wysiłek czeka także szóstoklasistów, aby wyniki na rzeczywistym sprawdzianie okazały się znacznie lepsze niż na próbnym.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

W naszym życiu szczególną rolę odgrywa rodzina. Jej najstarszymi członkami są dziadkowie. To właśnie oni stwarzają zazwyczaj ciepło rodzinne, chcą, aby ich wnuki wyrosły na wspaniałych i inteligentnych ludzi.

 

Te dwa dni, czyli 21 i 22 stycznia są dla nich szczególne i wyjątkowe. Wiedząc o tym, 22 stycznia 2008 roku dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały program artystyczny i zaprosiły dziadków. Pan dyrektor Mikołaj Kulczak przywitał wszystkich przybyłych, a szczególnie bohaterów tego dnia, czyli dziadków i babcie, składając im życzenia.

 

Po przemówieniu dzieci zaprezentowały swoje czułe i podniosłe życzenia, wiersze płynące prosto z serduszek oraz piosenki przeplatane tańcem. Występ przygotowany był przez wychowawczynię - panią Elżbietę Walczewską. Na zakończenie pociechy zaprosiły miłych gości na kawę i pyszne ciastka przygotowane przez mamy. Po minach dziadków widać było, że bardzo im się podobały występy wnuków.

 

 

Klasyfikacja ocen uczniów

Pierwsze półrocze roku szkolnego 2007/2008 już za nami.

 

Każdy pracował systematycznie i wytrwale (na miarę swoich możliwości), by uzyskać jak najlepszą średnią ocen na to półrocze. Oto najlepsi spośród wszystkich uczniów:

 

W klasie IV:

Szymoniak Patrycja - 5,36

Jankowski Jędrzej - 5,27

 

W klasie V:

Stachowiak Karolina -  5,36

 

W klasie VI:

Jurdeczka Damian - 5,6

 

W klasie V:

Stachowiak Karolina -  5,36

 

Klasa I:

Bolewicz Patryk - 4,85

 

Klasa II a:

Małycha Lidia - 5,36

 

Klasa III:

Michalska Angelika - 5,36

Klimkowska Hanna - 5,29

Dubiski Mateusz - 5,14

Wybieralska Beata - 5,14

 

Klasa II b:

Kociucka Dorota - 4,73

Świt Miłosz - 4,73

Witczak Magdalena - 4,73

 

 

Czas kolędowania

Czy można pomóc komuś, kto żyje od ciebie ponad 1000 kilometrów? Wydawać by się mogło, że nie. Jednak akcja pod hasłem „Pomagamy polskim misjonarzom” po raz kolejny pokazała, że granice miast, państw, kontynentów nie są ważne.

 

W tej ważnej akcji, zorganizowanej w dniach 4-6 stycznia 2008 roku, brali udział uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. Dzięki młodym kolędnikom w Nowym i Starym Belęcinie oraz Hersztupowie było bardzo śpiewająco. Uczniowie zebrali łącznie 781 złotych, które przekazane zostały księdzu Witoldowi Worsy z Siemowa.

 

Wszystkim kolędnikom dziękujemy!

 

 

Mamy nowego dyrektora

Jak przystało na nowy rok przyniósł on nam wielkie zmiany. O czym mowa? A właściwie, o kim? Od 2 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie i pracownicy powitali nowego dyrektora szkoły.

 

W uroczystości wziął udział wójt gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula, który w obecności zebranych dokonał uroczystego powitania nowego dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie - pana Mikołaja Kulczaka. Nauczyciele oraz uczniowie ciepło i serdecznie powitać nowego szefa, witając nowego dyrektora kwiatami.

 

Pan Kulczak ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze. Swoją karierę pedagogiczną rozpoczął 1 września 1997r. w Zespole Szkół Rolniczych w Pogorzeli. W 2002 roku pracował w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. A od 1 kwietna do 31 grudnia 2007r. w Kuratorium Oświaty w Poznaniu.