Zakończenie roku - „Semper in altum”

„Zawsze wzwyż” - ta  myśl przyświecała trzydziestu uczniom klas trzecich gimnazjum, którzy  19 czerwca zyskali miano absolwentów Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie.

 

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2008/2009 dyrektor  wręczył listy gratulacyjne państwu: Wiesławie i Bonifacemu Małychom rodzicom Lidii, Dorocie i Andrzejowi Nowackim rodzicom Tomasza, Barbarze i Romanowi Szulcom rodzicom Mariki oraz państwu Danucie i Stanisławowi Kociuckim rodzicom Doroty, Wiolecie i Błażejowi Świtom rodzicom Miłosza, Zofii i Józefowi Witczakom rodzicom Magdaleny.

 

Szóstą klasę z wyróżnieniem ukończyły trzy osoby. Państwo:  Mirosława i Zdzisław Idczakowie rodzice Natalii, Marlena i Robert Nowakowie rodzice Damiana, Beata i Mariusz Zielińscy rodzice Jagody otrzymali od dyrektora listy gratulacyjne.

 

Na pożegnanie absolwenci dostali od drugoklasistów róże i serdeczne życzenia – samych sukcesów i częstych powrotów, choćby myślami, do starej szkoły. Dyrektor szkoły wręczył również stypendia naukowe i sportowe oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, osiągnięcia sportowe, stuprocentową frekwencję i zaangażowanie w życie szkoły.

 

Nagrodę ufundowaną przez Kierownictwo Urzędu Gminy w Krzemieniewie dla najlepszego ucznia III klasy gimnazjum otrzymała Lidia Małycha, która z rąk Sekretarz Gminy pani Longiny Szulc odebrała nagrodę.

 

Gimnazjaliści przygotowali wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Danutą Chałupką i panią Renatą Urbaniak, część artystyczną . Przedstawili siebie w krzywym zwierciadle. Nie zabrakło śmiechu i radości w tym ostatnim dniu w szkole.

 

Po rozdaniu świadectw i pożegnaniu z wychowawcami w klasach uczniowie rozpoczęli wakacje. Planów mają zapewne sporo, część z nich na pewno pojedzie na półkolonie organizowane w szkole, które odbędą się od 10 do 14 sierpnia dla młodszych dzieci oraz od 17 do 21 sierpnia dla starszych.

 

 

Podziękowań nigdy dość

W tym miejscu raz jeszcze chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do pozyskania środków finansowych na rzecz szkoły podczas imprezy środowiskowej.

 

Dzięki Państwa hojności zebraliśmy 3 639,90 złotych. Uzyskane w  zeszłym roku pieniądze wykorzystane zostały na remont pomieszczenia przedszkolnego, powiększenie księgozbioru biblioteki oraz  zakup mebli i gier do świetlicy szkolnej. Zysk z tegorocznej imprezy zostanie wpłacony na konto działającego Stowarzyszenia Przyjaciół  Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nowym Belęcinie. Środki finansowe zostaną przeznaczone na doposażenie szkoły, a  przede wszystkim  na zakup nowego sprzętu nagłaśniającego oraz pomoce dydaktyczne.

 

 

Stypendia przyznane

Już drugi raz w naszej  szkole zostały przyznane stypendia naukowe i sportowe. Pan dyrektor pogratulował stypendystom wysokich wyników w nauce oraz wybitnych osiągnięć sportowych po drugim okresie roku szkolnego 2008/2009.

 

Stypendia naukowe przyznano  6 uczniom szkoły podstawowej oraz 5 uczniom gimnazjum.

 

Szkoła Podstawowa:

Gimnazjum

Patrycja Szymoniak 5,45

Jędrzej Jankowski 5,36

Anita Chudzińska 5,18

Jagoda Jankowska 5,09

Jagoda Zielińska 5,09

Damian Tomczak 5,09 

Lidia Małycha 5,33

Marika Szulc 5,13

Tomasz Nowacki 5,13

Miłosz Świt 5,00

Damian Jurdeczka 5,07

Stypendium sportowe otrzymało 4 uczniów szkoły podstawowej i 5 gimnazjalistów.

 

Szkoła Podstawowa:

Gimnazjum

Denis Bolewicz

Kamil Krüger

Karolina Stachowiak

Natalia Idczak

Kinga Sikorska

Patryk Bolewicz

Mikołaj Dubick

Dominik Bolewicz

Milena Świt

 

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i sportowych w przyszłym roku szkolnym.

 

 

Grosz do grosza

 

Każdy wie, że nie od razu Rzym zbudowano i że aby móc spełniać różne marzenia, trzeba się czasem bardzo postarać.

 

Uczniowie, będący członkami SKO, którzy oszczędzali najsystematyczniej w roku szkolnym 2008/2009 otrzymali nagrody za swoją wytrwałość. Z oddziału przedszkolnego byli to: Dawid Siniecki, Dawid Zieliński, Emilia Skorupka, Marek Chwaliszewski, Mikołaj Marcinkowski , z klasy I i II szkoły podstawowej: Wojciech Sobczak, Sabina Wyzuj, Patryk Michalak, Jacek Szczupak, Daria Grześkowiak, Paulina Zielińska, Łucja Wudarczak, Tomasz Sobczak, Łukasz Dutkowski, Ewa Nowacka oraz Joanna Skorupka z klasy IV. Nagrody wręczyła opiekunka SKO pani Bożena Glura.

 

 

"Zielone szkoły" w Karczmie Borowej

 

Pisaliśmy już o wizycie uczniów naszej szkoły w Nadleśnictwie Karczma Borowa w Lesznie w ramach projektu „Zielone Szkoły”. 18 czerwca także uczniowie klasy VI mogli poznać pracę leśników oraz poszerzyć swoje wiadomości na temat roślin i zwierząt występujących na obszarze nadleśnictwa.

 

Składamy serdeczne podziękowania panu Ryszarda Przymenckiego Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie za zorganizowanie w ramach Zielonej Szkoły 2009 atrakcyjnego pobytu w Nadleśnictwie Karczma Borowa dla uczniów Szkoły Podstawowej.

 

 

Konkurs BRD

 

Dnia 17.009.2009r. odbył się finał szkolnego konkursu BRD dla uczniów klas I-III.

 

Laureatami zostali:

I miejsce- Kacper Cwojdziński z klasy II

II miejsce- Daria Nawrocka z klasy III

III miejsce- Aleksandra Tomiczak z klasy II

 

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością przepisów prawa drogowego.

 

 

 

 

Legenda o poznańskich koziołkach

 

W ramach wychowania regionalnego uczniowie klasy II szkoły podstawowej przygotowali pod okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Grybskiej przedstawienie pt. „Legenda o poznańskich koziołkach”.

 

Na spektakl zaprosili dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I i III. Słowo wstępne wygłosiła uczennica klasy IV Jagoda Jankowska. Klasa III uatrakcyjniła spotkanie tańcami wielkopolskimi, których nauczyła ich pani Regina Dubicka. Występujący uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami aktorskimi, a wszyscy dowiedzieli się, skąd na ratuszu w Poznaniu wzięły się koziołki.

 

 

 

Wyjazd do parku linowego "Tarzan"

 

2 czerwca klasa piąta razem z opiekunkami: panią Kingą Żak-Frąckowiak i panią Marleną Fortuniak podjęła wyzwanie i wyruszyła do parku linowego Tarzan w Lesznie.

 

Uczniowie przeszli krótki instruktarz i wyposażeni w uprzęże asekuracyjne oraz kaski wyruszyli na trasę. Jak się okazało, niełatwo jest być  linoskoczkiem, a tym bardziej Tarzanem.  Pobyt w parku sprawił uczniom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka

Pierwszy dzień czerwca to wyjątkowe święto dla wszystkich dzieci. W naszej szkole Dzień Dziecka obchodzony jest jako Dzień Sportu. Samorząd szkolny od samego rana zorganizował przeróżne konkurencje. Uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego walczyli o miano najlepszych w wyścigach rzędów. Rozegrano mecze piłki nożnej oraz grę „dwa ognie”. Uczniowie mieli też kilka mniej typowych zadań. Musieli na przykład pokonać tor przeszkód z jajem, zjeść jabłko z zawiązanymi oczami, przemienić kolegę lub koleżankę w mumię za pomocą papieru toaletowego czy narysować maszynę do produkcji grzecznych dzieci lub gumowych pieniędzy. Swoją siłę gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić podczas przeciągania liny. Mniej wytrwali miękko lądowali w błocie. Nie zabrakło zmagań nauczycieli i uczniów. Okazało się, że lepszą sprawnością fizyczną wykazali się młodzi sportowcy, którzy wygrali mecz koszykówki. Natomiast w grze „dwa ognie” nauczycielki zremisowały z uczennicami.

 

Na zakończenie Dnia Dziecka każdy uczeń otrzymał pyszne ciasta i ciasteczka oraz deser lodowy ufundowany przez Radę Rodziców.

 

 

Przyjemne z pożytecznym

Sobotnie popołudnie 30 maja upłynęło w Nowym Belęcinie niezwykle mile i ciekawie, a to za sprawą imprezy środowiskowej, która została zorganizowana po raz kolejny w naszej szkole. Zabawa na boisku szkolnym odbyła się w ramach obchodów Dni Gminy  Krzemieniewo. W tym roku bawiliśmy się  pod hasłem „Popołudnie w Belęcinie”.

 

Zorganizowano  turniej wiedzy o gminie, w którym świetną znajomością swojego regionu wykazali się uczestnicy dwóch drużyn. W drużynie pań znalazły się: radna i sołtys Starego Belęcina – pani Henryka Przybylska, uczennice – Anita Chudzińska i Patrycja Szymoniak oraz przedstawicielka szkoły – pani Iwona Nowak. Drużynę panów tworzyli: sołtys Nowego Belęcina – pan Tadeusz Wojtkowiak, uczniowie: Szymon Busz i Łukasz Socha oraz przedstawiciel szkoły – pan Robert Juskowiak. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca – pani Danuta Chałupka, pani Renata Jankowska – członkini Rady rodziców, absolwent naszej szkoły  - Szymon Mikołajczak oraz uczeń Miłosz Świt miała naprawdę niełatwe zadnie. Drużyny wykazały się bowiem dużą pomysłowością podczas układania choreografii do piosenki „Harcerz i harcerka” czy umiejętnością opisywania  postaci związanych z gminą w formie kalamburów. Sporo śmiechu było przy ustalaniu definicji wyrazów pochodzących z gwary wielkopolskiej lub podczas przerywników taneczno-muzycznych. Swoimi zdolnościami pochwalili się przed szeroką publicznością najmłodsi uczniowie oraz przyszli absolwenci naszej szkoły. Upominki dla wszystkich uczestników Turnieju wiedzy wręczył wójt gminy Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula oraz dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak. Część artystyczną poprowadziła pani Agata Kosmala.

 

Podczas imprezy środowiskowej można było także wysłuchać koncertu w wykonaniu Chóru śpiewaczego z Belęcina. Pani Regina Dubicka i Małgorzata Grybska podzieliły się swoją wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni mogli podjąć próbę resuscytacji na jednym ze szkolnych fantomów.

 

W czasie zabawy odbywała się loteria fantowa, w której można było wygrać rowery, aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3. Pani e: Bożena Glura, Grażyna Kubiak i Joanna Staśkiewicz oraz pan Robert Juskowiak wydali ponad 800 fantów. A warto zaznaczyć, że w naszej loterii każdy los wygrywał!      Dużym zainteresowaniem cieszyła się jak zawsze kawiarenka , w której panie: Izabela Kubacka, Renata Urbaniak oraz Elżbieta Walczewska sprzedawały pyszne ciasta, desery, lody i kawę. Mamy z Rady rodziców, panie: Danuta Błaszyk , Renata Jankowska, Rozaneta Kołodziej , Wioletta Tomczak,  przygotowały regionalne potrawy. Miłośnicy chleba ze malcem i ogórków małosolnych, bigosu oraz grochówki mieli w czym wybierać.

 

Emocji dostarczył również mecz piłki nożnej, w którym zmierzyła się drużyna rodziców (w domyśle – ojców) i reprezentanci szkoły, tj. uczniowie z kapitanem - panem Sławomirem  Mrozkiem.  Kadra szkoły zwyciężyła. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przeprowadzenie imprezy. Pomagali przy sprzedawaniu losów, ciast, napojów oraz przy smażeniu kiełbasek na grillu.

 

Impreza środowiskowa po raz kolejny udowodniła, że współpraca między dyrektorem szkoły, nauczycielami, rodzicami, uczniami, środowiskiem lokalnym oraz radami sołeckimi i Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie może być bardzo owocna i satysfakcjonująca dla każdej ze stron.

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY WSZYSTKIM SPONSOROM, którymi byli: p. Michał Chwaliszewski z Nowego Belęcina, p. Czesław Grześkowiak z Hersztupowa, p. Grzegorz Orłowski „Malkor” Leszno,  p. Zbigniew Łakomy i p. Krzysztof Chudziński- Usługi Ogólnobudowlane Kompleksowe Wykończenia Wnętrz w Lesznie, p. Arkadiusz Szpurek Firma „ Carta” Nowy Belęcin, Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej „Bel-Tucz” Nowy Belęcin, „Budo-Mont” Cegielnia Bojanice, p. Włodzimierz Konieczny - Ośrodek Szkolenia Kierowców Krzemieniewo, p. Sebastian Mejza - stolarnia Nowy Belęcin, Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Teresa Tomczak Piaski Wlkp., Sklep „Mazak” Marek Zaręba Gostyń, Sklep sportowy „ Olimpic” Mariola Adamkiewicz - Gostyń, Leonard Cieśla Krzemieniewo, Julian Nowak „ Nowex” Krzemieniewo, Transport Ciężarowy Jarosław Musielak Krzemieniewo, Jarosław Stajer firma „ Almark” Leszno, Ogrodnictwo Nowaccy Gostyń, Sklep meblowy „ Mirage” Gostyń, Sklep wielobranżowy Marzena Kołodziej Krzemieniewo, Piekarnia - Cukiernia Aleksander Dolczewski Siemowo, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo- Usługowe „ Lima” Krzemieniewo, p. Małgorzata Kowalewska MAC Edukacja S.A., p. Jan Krawczyk Leszno,  Centrum „Nutrena” Krzemieniewo, Księgarnia „Notka” Gostyń, Apteka „Elixir” Krzemieniewo,  Apteka „ Nasza” Krzemieniewo, Klub Sportowy Unia Leszno, Państwo Regina i Henryk Dubiccy, Księgarnia „Dom książki” Leszno.

 

 

Szkolny konkurs matematyczny

 

Dnia 26 maja 2009r. odbył się szkolny konkurs matematyczny zorganizowany przez panią Grażynę Kubiak i Kingę Żak-Frąckowiak.

 

W konkursie wzięło udział łącznie  dwadzieścia sześć osób ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą matematyczną, jednak najlepszą okazała się uczennica klasy III a Lidia Małycha, która zajęła I miejsce wśród gimnazjalistów oraz uczennica klasy piątej Patrycja Szymoniak zwyciężczyni wśród uczniów szkoły podstawowej.

 

Laureatami szkolnego konkursu matematycznego zostali:

 

Gimnazjum:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce

Lidia Małycha

Patrycja Szymoniak

II miejsce

Miłosz Świt 

Damian Nowak, Paweł Świdurski

III miejsce

Piotr Mejza

Patryk Szulc

 

Laureatom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Gminny Konkurs Pięknego Pisania

 

Dnia 13 maja 2009r. odbył się wśród klasach pierwszych szkoły podstawowej Gminny Konkurs Pięknego Pisania zorganizowany przez panią Ewę Feledziak.

 

W konkursie wzięło udział osiemnaścioro dzieci z pięciu szkół gminy Krzemieniewo.

-          I miejsce zdobyła Aleksandra Rosiński (Oporówko)

-          II miejsce zdobył Filip Frąckowiak (Garzyn)

-          III miejsce zdobyła Aleksandra Szady (Pawłowice)

 

 

 

 

 

Wyjazd do Karczmy Borowej

W ramach projektu „Zielone szkoły” 5 maja 2009r. uczniowie klas czwartej i piątej szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach terenowych w Nadleśnictwie Karczma Borowa prowadzonych przez pana Tomasza Girtlera.

 

Warto wiedzieć, że „Zielone szkoły” to projekt przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Lesznie specjalnie dla młodych mieszkańców Powiatu Leszczyńskiego.

 

W trakcie zajęć młodzi ludzie uczyli się rozpoznawać gatunki roślin występujących w runie, podszycie i koronach drzew. Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji, wśród nich między innymi upominki dla zwycięzców konkursu wiedzowego oraz prezent zachęcający do dbania o środowisko - torbę ekologiczną na zakupy.

 

Na zakończenie wycieczki uczniowie obejrzeli film o tematyce przyrodniczej oraz mieli okazję zobaczyć znajdujące się w salce edukacyjnej eksponaty zwierząt. Teren Nadleśnictwa (odwiedź stronę), prowadzone zajęcia terenowe oraz przygotowane niespodzianki sprawiły uczestnikom wyjazdu wiele radości i na długo pozostaną w ich pamięci.

 

 

Konkurs humanistyczny

Podczas apelu okolicznościowego dyrektor szkoły wręczył nagrody książkowe laureatom Szkolnego Konkursu Humanistycznego.

 

Wśród gimnazjalistów najlepszą wiedzą oraz umiejętnościami wykazał się Damian Jurdeczka, II miejsce zajęła Dorota Kociucka, a III miejsce Michał Juszczak. Natomiast w szkole podstawowej laureatem konkursu został Jędrzej Jankowiski, II miejsce zajął Piotr Świdurski, a miejsce III Konrad Słodziński. Konkurs przygotowali: pani Agata Kosmala oraz pan Robert Juskowiak. 

 

 

Konkurs europejski

11 razy Europa

 

W przeddzień obchodów Dnia Europy, tj. 8 maja, w naszej szkole odbył się już jedenasty konkurs „Europa – nasz wspólny dom”. Tego dnia młodzi znawcy Europy spotkali się w, by w dwuosobowych zespołach rywalizować o miano najlepszych. Po raz pierwszy konkurs przekroczył granice gminy, bowiem wśród drużyn znaleźli się także przedstawiciele Zespołu Szkół w Żytowiecku.

 

Gościem honorowym konkursu był Wójt Gimny Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula. W ławach jury zasiadła dyrektor Centrum Kultury w Krzemieniewie pani Anna Weber oraz  opiekunowie uczniów: pani Joanna Jarus, pan Krzysztof Blandzi ( w zastępstwie pani >>>>>), pan Mariusz Pudliszewski oraz pan Robert Juskowiak. Urząd Gminy ufundował cenne nagrody rzeczowe dla każdej z drużyn (sprzęt sportowy), a Gminne Centrum Kultury książki dla szkolnych bibliotek.

 

Uczestnikom można jedynie pozazdrościć wszechstronnej wiedzy o naszym kontynencie. Znali nie tylko stolice poszczególnych państw, ale także flagi narodowe, widzieli, co jedzą i jaki sport lubią europejczycy. Zawodnicy okazali się również bardzo oczytani, bowiem prawie bezbłędnie rozpoznali postaci ze szkolnych lektur. Walka była zacięta, a komisja nie miała łatwego zdania. Ostatecznie tegoroczne zmagania gimnazjalistów zakończyły się zwycięstwem drużyny z Zespołu Szkół w Pawłowicach (Urszula Kubiak, Szymon Nowak), tuż za nimi uplasowali się uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie (Artur Pietrowicz, Maciej Ptak), trzecie miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie (Marcin, Andrzejewski, Patryk Bolewicz, a czwarte miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Żytowiecku (Izabela Józefiak, Katarzyna Karolewicz). Wójt Gimny oraz dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie złożyli wszystkim uczestnikom gratulacje i życzyli dalszych sukcesów.

 

Na  koniec trzeba zaznaczyć, że cały konkurs nie odbyłby się, gdyby nie trzej organizatorzy: Danuta Chupka, Agata Kosmala, Robert Juskowiak.

 

 

Witaj maj, Trzeci maj

Uroczyście świętowali rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły.

 

Spektakl nawiązujący do wydarzeń historycznych przedstawili uczniowie klasy VI. Odśpiewano hymn narodowy, a wnętrze sali gimnastycznej ozdobione było biało-czerwonymi flagami. Apel okolicznościowy przygotowali: pani Izabella Kubacka oraz pan Robert Juskowiaka. Natomiast pani Renata Urbaniak przygotowała młodych artystów do zaprezentowania się w tradycyjnym tańcu polskim- polonezie.  

 

Z energią chrońmy klimat

Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem. Każdy, komu bliskie jest hasło: „Myśl globalnie, działaj lokalnie!”, wie, że należy segregować śmieci, oszczędzać zużycie wody, oddawać zużyte baterie lub elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki, a także oszczędzać energię elektryczną poprzez wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD czy niepozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania.

 

Światowy Dzień Ziemi, który ma w swoich założeniach promowanie postaw ekologicznych,  przypadał na 22 kwietnia 2009 roku, jednak w naszej szkole obchodzono go już w dniu 8 kwietnia. W ramach obchodów uczniowie szkoły podstawowej sadzili drzewa, krzewy i rośliny jednoroczne. Natomiast gimnazjaliści w trakcie zajęć warsztatowych tworzyli wielkoformatowe rzeźby z odpadu przemysłowego – folii pcv - kreatywnie nadając mu formę artystyczną.

 

Głównym celem obchodów było podnoszenie świadomości dotyczącej ochrony środowiska oraz zainicjowanie zagospodarowania terenu zieleni wokół budynków szkolnych. 

 

 

Wiosna w bibliotece, nowych książek harce!

Przyszła wiosna, w szkole zaszło wiele zmian związanych z remontem klas. Ale to nie wszystko, odświeżony został również księgozbiór szkolnej biblioteki. W wypożyczalni znalazły się nowe książki dla najmłodszych i dla nieco starszych. Niemalejącą popularnością cieszą się przygody Mikołajka i jego kolegów we francuskiej szkole oraz perypetie żółwia Franklina czy Martynki. Zapisane w pamiętniku zwierzenia księżniczki, życiowe rozterki bohaterów „High School Musical”, wędrujące dżinsy po kartach powieści… oj, wiele się dzieje w naszej bibliotece. A każdy, kto nie wie, o czym mowa, powinien jak najszybciej się tam udać, by to sprawdzić!

 

 

 

 

 

Przemyśleń nadszedł czas

Dla wielu ludzi okres Wielkiego Postu to czas refleksji, zastanowienia się nad swoim życiem. Dlatego też co roku w kościele organizowane są rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszej szkole odbywały  się one od 23 do 25 marca. Proboszcz parafii w Siemowie zaprosił franciszkanina Sylwestra z Miejskiej Górki, aby poprowadził nauki. Miejmy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i każdy, kto brał udział w rekolekcjach wielkopostnych, choć na chwilę zatrzyma się i zastanowi nad swoim życiem.

 

 

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!!

Mimo że za oknami kłębiły się ciemne chmury, przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z opiekunkami wyruszyli pożegnać zimę. W pobliskim stawie utopiono, podpaloną wcześniej, słomianą Marzannę. Tradycji stała się zadość i  tym samym z wielką radością przywitano wiosnę. Nie minęły dwa tygodnie, a już możemy biegać po szkolnym boisku bez kurtek.

 

Coroczną tradycją stało się świętowanie  dnia wiosny, nazywanego przez uczniów dniem wagarowicza, w Pawłowicach. Tym razem Cross Wagarowicza odbył się 1 kwietnia. Spośród kilkunastu zawodników z naszej szkoły biorących udział z bigach najlepiej 

 

 

 

Józef Ponikiewski - patronem szkoły?

Rodzice, uczniowie, nauczyciele - wszyscy zastanawiamy się nad wyborem imienia dla naszej szkoły. Każdy ma  wiele propozycji, które jego zdaniem byłyby właściwe. Aby przybliżyć uczniom oraz społeczności lokalnej kandydatów na patrona szkoły pan dyrektor zorganizował sympozjum historyczne dotyczące życia  Józefa Ponikiewskiego i Władysława Sikorskiego. Podczas swojego wystąpienia pan Mikołaj Kulczak podkreślił, że:

Na patrona, a więc duchowego opiekuna szkoły, wybiera się przede wszystkim znane osoby, które w jakiś sposób zasłużyły się czymś dla danej miejscowości, regionu lub kraju. Z reguły chodzi o ludzi, którzy już nie żyją. Mogą to być bohaterowie walki o wolność, wybitni naukowcy, ludzie znani z pomocy dla potrzebujących, władcy kraju i wielu innych. Patron to ktoś, z kogo można być dumnym, wskazywać go jako wzór do naśladowania. Bo szkoła to wytwarzanie dóbr duchowych, co wymaga odpowiedniej atmosfery psychicznej. Wychowanie, które jest procesem ciągłym, odbywa się w każdej sytuacji szkolnej. Bardzo pomocnym w procesie wychowania jest oparcie o wzór osobowościowy patrona.

 

Dnia 18 marca br. w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się niezwykli ludzie. Spotkanie poświęcone było adiutantowi Sikorskiego, w związku z powyższym zaproszono takich gości jak: pan Andrzej Pietrula – Wójt Gminy Krzemieniewo, pan Bartosz Kuświk  - kierownik Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej IPN w Poznaniu, pan Jarosław Wawrzyniak – leszczyński regionalista, autor publikacji dotyczących historii ziemi leszczyńskiej, pan Wojciech Kęszycki – kuzyn Józefa Ponikiewskiego, pan Augustyn Ponikiewski – członek rodziny Ponikiewskich, pan Rafał Makowski – dziennikarz Panoramy Leszczyńskiej, autor tekstu dotyczącego Józefa Ponikiewskiego oraz  uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół w Pawłowicach i Drobninie. Przez ponad godzinę zgromadzeni na sali dowiedzieli się różnych ciekawych informacji dotyczących życia generała Władysław Sikorskiego oraz wielu szczegółów z życia Józefa Ponikiewskiego.

 

Wydarzenie, które odbyło się w szkole opisała "Panorama Leszczyńska".

 

 

Trzecioklasiści nie zawiedli!

9 marca chłopacy z klas trzecich gimnazjum przeistoczyli się w łabędzie. Niemożliwe? A jednak. Wszystko za sprawą pani Kingi Żak-Frąckowiak, która razem z uczniami przygotowała spektakl z okazji Dnia Kobiet. Śmiała się szczególnie płeć piękna, choć trzeba przyznać, że radosna atmosfera udzieliła się wszystkim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Walka z bykami

Sobotnie przedpołudnie 14 marca czworo uczniów naszej szkoły – Patrycja Szymoniak i Jakub Kordus oraz Magda Witczak i Damian Jurdeczka - wraz z opiekunami, panią Danutą Chałupką oraz Agatą Kosmalą, spędzili w Zespole Szkół w Żytowiecku. Odbyło się tam V Międzyszkolne Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły.  Walka z ortograficznymi bykami nie należy do łatwych. Wiedzą o tym organizatorzy, dlatego, by umilić zmagania z ortografią, zaprosili ciekawych gości. Dal uczestników zagrał na pile pan Tadeusz Biały – artysta ze Śmigla. Za sprawą gościa z Wrocławia – fakira Radamesa -  śmiałkowie mieli okazję, nie tylko zbliżyć się do kilkumetrowego węża, ale też wziąć go na ramiona. Emocji nie brakowało!

 

A kto chciałby spróbować swoich sił w walce z bykami, zapraszamy na stronę Zespołu Szkół w Żytowiecku, na której znajdziecie teksty dyktand dla szkoły podstawowej i gimnazjum oraz zdjęcia i szczegóły konkursu.

 

 

Szkoła tętni życiem

Jeszcze nie ma wiosny, a w naszej szkole już prowadzi się prządki i prace remontowe. Od niedawna uczniowie mogą ćwiczyć na nowo wybudowanej  sali gimnastycznej, a aby było ładniej i przyjemniej - odmalowano klasy na parterze. W czasie ferii trwał remont. Po dwutygodniowych wakacjach dzieci klas I-III zastały swoje sale odmalowane, z nowymi biurkami dla nauczycieli i ławkami.

Ze względu na te zmiany, mamy nadzieję, dzieci radośniej i pracowiciej podchodzą do nauki. Przy budowie sali gimnastycznej powstała także sala do zajęć świetlicowych, w której od nowego semestru odbywają się zajęcia. Czekamy z niecierpliwością, kiedy remont „dotrze” na pierwsze piętro :)

 

 

Konkurs o tolerancji

Bardzo często  posługujemy się słowem tolerancja, ale nie zawsze wiemy, co ono oznacza. Tolerancja to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń i upodobań. Samorząd uczniowski wraz z opiekunem, panią Kingą Żak-Frąckowiak, zajęli się organizacją konkursu „TOLERANCJA’’, który miał na celu zaciekawienie uczniów tym zagadnieniem.

 

Jak się okazało zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Komisja nie miała łatwego zadania, bo nikt nie miał trudności z właściwą interpretacją tego pojęcia.

 

Laureatami konkursu zostali:

1. Anita Chudzińska kl. V

2. Patrycja Szymoniak kl. V

3. Adriana Sobczak kl. IV

4. Lidzia Śmiejczak kl. IV

5. Karolina Mejza kl. I gim

 

 

Białe ferie

Tegoroczne ferie trwały od 16 lutego do 1 marca.  Oj, nie brakowało w tym czasie atrakcji! Od samego początku  zaskoczyła nas pogoda. Już chyba nikt nie spodziewał się śniegu, a tu taka niespodzianka – spadł śnieg. Mieliśmy naprawdę białe ferie. Białe i ciekawe. A wszystko to za sprawą zorganizowanych w czasie wakacji zajęć w szkole.

 

W tym roku ferie odbywały się pod sztandarem matematyki, bowiem panie: Grażyna Kubiak i Kinga Żak-Frąckowiak zaproponowały zabawy matematyczne. „Karnawałowo” spędziły czas dzieci z klas I-III szkoły podstawowej podczas baliku. W czasie ferii konkursy i akcje Szkolnej Kasy Oszczędności zostały udokumentowane przez panią Bożenę Glurę oraz kronikarzy SKO.

 

Gimnazjaliści wraz z panią Bożeną Glurą i Renatą Urbaniak oraz panem Robertem Juskowiakiem wyruszyli na podbój Madagaskaru wraz z animowanymi bohaterami filmu „Madagaskar 2”. Dla uczniów gimnazjum zostały też zorganizowane przez panią Agatę Kosmalę warsztaty „Rozwój umiejętności społecznych – relacje interpersonalne”. W naszej szkole odbył się również turniej halowy piłki nożnej, który zorganizował pan Andrzej Piotrowiak. Brały w nim udział klasy gimnazjalne. Pierwsze miejsce zajęła klasa I gimnazjum, drugie klasa III „b” gim., a trzecie miejsce klasa III „a” gim. Mecze były bardzo emocjonujące, bo  wszystkie  klasy walczyły dzielnie o pierwsze miejsce. Pani Ewa Feledziak opiekowała się  dziesięciorgiem uczniów z naszej szkoły podczas zimowiska w Zakopanem.

 

 

Półmetek już za nami

13 lutego odbył się apel podsumowujący pierwszy okres roku szkolnego 2008/2009.  Dyrektor szkoły omówił wydarzenia mające miejsce w ciągu pierwszych miesięcy nauki. Zostały też po raz pierwszy wręczone stypendia naukowe i sportowe dla najlepszych uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

Wśród stypendystów znalazło się siedmioro uczniów; Patrycja Szymoniak, kl.5, Jędrzej Jankowski, kl.5, Lidia Małycha, kl. 3a gimnazjum, wyróżnieni zostali stypendium naukowym.

 

Uczniowie Ci mogą pochwalić się wysokimi średnimi ocen oraz sukcesami, które osiągnęli w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Na nagrody zasłużyli sumienną i systematyczną pracą.

 

Pozostała czwórka uczniów w składzie:  Mateusz Michalak, kl.5, Karolina Stachowiak, kl.6 oraz Patryk Bolewicz i Mikołaj Dubicki z kl. 2 gimnazjum otrzymali stypendium sportowe. Gratulujemy im serdecznie, a pozostałych uczniów zachęcamy do podjęcia wyzwania, aby w przyszłym okresie ich wysiłki zostały podobnie nagrodzone.

 

Podczas apelu ogłoszono również wyniki konkursów SKO zorganizowanych przez panią Bożenę Glurę. W  Konkursie wiedzy o SKO klas IV-VI i klas I-III gimnazjum, I miejsce wśród uczniów szkoły podstawowej zdobył Jędrzej Jankowski, II  miejsce  Karolina Stachowiak, a Patrycja Szymoniak zdobyła III miejsce. Natomiast wśród gimnazjalistów najlepsi byli: Lidia Małycha - zdobyła I miejsce, II miejsce zajął Tomasz Nowacki, a III zajęły Małgorzata Nowacka oraz Magdalena Pierzchlewicz. Laureatami w konkursie plastycznym „Bankowym pejzaż” dla  klas O-III zostali: Jacek Szczupak (klasa I), II miejsce zajęła Natalia Picz (klasa „0”) i III miejsce Zuzanna Bolewicz  (klasa I).

 

Na zakończenie pan dyrektor przedstawił harmonogram imprez w czasie ferii zimowych dla uczniów naszej szkoły oraz przypomniał o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas ferii.

 

 

Czy magia istnieje?

Czy to tylko złudzenie?

Na te trudne pytania próbował uczniom naszej szkoły odpowiedzieć pan Paweł Poniatowski z Krakowa - magik.

 

Członek Krajowego Klubu Iluzjonistów w Łodzi odpowiedział bez wątpienia, ze magia nie istnieje. Aby tego dowieść pokazał uczniom, na czym polegają sztuczki, które wykonują iluzjoniści. Krakowianin, wykorzystując umiejętności zdobyte od swoich kolegów z klubu, pokazał między innymi sztuczki karciane. W programie znalazły się też słynne czary ze serwetkami i różnymi innymi przedmiotami. Zabrakło tylko królików i gołębi. Podczas przedstawienia młodzież odpowiadała na pytania, jak również pomagała panu Pawłowi w iluzjach. Innymi słowy, 12 lutego zapisał się jako dzień magiczny nie tylko dla najmłodszych, ale także dla gimnazjalistów.

 

 

Współpraca kwitnie

Funkcjonowanie sali gimnastycznej w naszej szkole otworzyło nowe możliwości nie tylko dla uczniów. Również rodzice starają się uatrakcyjniać  życie lokalne Nowego Belęcin i okolic. 9 lutego na zaproszenie pana Marka Bolewicza, ojca uczniów naszej szkoły i trenera w miejscowym UKS „Piast” Belęcin, przyjechali dwaj najbardziej utytułowani zawodnicy tenisa stołowego – Jarosław „Atom” Tomicki oraz Grzegorz „Iwan” Iwaniuk. Srebrny medalista MP seniorów w grze pojedynczej i Młodzieżowy Mistrz Polski w grze podwójnej nie odwiedzili nas bez powodu. Otóż uczniowie będą mogli od lutego korzystać z czterech profesjonalnych stołów do tenisa stołowego.  Nikt nie wątpi, że dzięki temu młodzi tenisiści będą rozwijać  swoje umiejętności.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony Gminy Krzemieniewo, na której pojawiły się informacje o nas, jak również do przeczytania artykułu zamieszczonego w Panoramie Leszczyńskiej.

 

 

Marzenia się spełniają!

Mamy salę gimnastyczną!

Jeszcze nie tak dawno uczniowie naszej szkoły ćwiczyli podczas zajęć wychowania fizycznego na korytarzu lub Sali Wiejskiej.

 

Wszystko zmieniło się z dniem 2 lutego, gdy wójt Andrzej Pietrula wraz z dyrektorem Mikołajem Kulczakiem przecięli symboliczną wstęgę, otwierając tym samym drzwi nie tylko do nowej sali gimnastycznej, ale również do nowych możliwości w naszej szkole. Ksiądz Rafał Ostrowski, proboszcz parafii w Siemowie, poświęcił nowo wybudowany obiekt.

 

Uroczystość otwarcia sali uświetniło wielu znamienitych gości: Poseł RP Pan Wiesław Szczepański, Poseł RP Pan Wojciech Ziemniak, Senator RP Pani Małgorzata Adamczak, Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Krzysztof Benedykt Piwoński, Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Krystian Maćkowiak, Wójt Gminy Krzemieniewo Pan Andrzej Pietrula, Zastępca Wójta Gminy Pan Ryszard Patelka, Sekretarz Gminy Pani Lignina Szulc, Skarbnik Gminy Pani Dorota Andrzejewska, Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Osięgłowski, Radni Gminy Krzemieniewo: Pani Alina Wunsz, Pani Henryka Przybylska, Pan Zbigniew Tomiński, a także dyrektorzy placówek oświatowych w naszej gminie: Dyrektor Zespołu Szkół w Pawłowicach Pani Mirosława Graf, Dyrektor Zespołu Szkół w Garzynie Pani Irena Grobelna, wśród gości był również prezes firmy GOSBUD Pan Andrzej Łapka oraz Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Marek Łasiak.

 

Starosta Krzysztof Benedykt Piwoński ofiarował uczniom naszej szkoły piłki do siatkówki oraz koszykówki, by młodzi sportowcy mogli grać także popołudniami. Senator Małgorzat Adamczak pogratulowała wybudowania sali gimnastycznej i przekazała piłki z każdej dyscypliny sportowej.

 

Młodzi sportowcy okazali się być także świetnymi tancerzami i aktorami. W zaprezentowanym przez nich widowisku nie zabrakło elementów powagi, ale także dynamizmu i ekspresji. Za część artystyczną odpowiedzialna była pani Renata Urbaniak i pani Elżbieta Walczewska, ale należy wspomnieć, że wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły byli zaangażowani w przygotowania do tak ważnego dla szkoły wydarzenia.

 

Można powiedzieć, że finał tej radosnej uroczystości miał miejsce o godzinie 17. Tego bowiem popołudnia zmierzyli się krzemieniewscy samorządowy z drużyną z Belęcina, w skład której weszli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Tym razem mecz piłki siatkowej zakończył się wynikiem 0:3 dla nas. Przy takim dopingu ze strony uczniów, rodziców i mieszkańców Belęcina oraz okolic nie można było nie wygrać! Wszyscy mają nadzieję, że był to dopiero pierwszy taki mecz. Kto wie, może następnym razem zawodnicy zmierzą swoje siły w meczu hokeja?

 

Zobacz, co o nas napisali w ABC.

 

 

Supercenzurki.

Klasyfikacja uczniów w I semestrze

Rok szkolny 2008/2009 zapowiadał się chyba dla wszystkich obiecująco. Szkoła zmieniła się niewyobrażalnie (budowa sali gimnastycznej, inny wystrój wnętrz). Również uczniowie próbowali w tym okresie wypaść jak najlepiej. Osobami z najwyższą średnią  okazali się:

 

Klasa 0:

- Mejza Lidia

- Dawid Zieliński

Klasa I:

- Bolewicz Zuzanna

- Grześkowiak Gabriel

- Michalak Patryk

Klasa II:

- Cwojdziński Kacper

Klasa III:

- Chwaliszewska Izabella

Klasa IV:

- Jankowska Jagoda

Klasa V:

- Jankowski Jędrzej

- Szymoniak Patrycja

Klasa VI:

- Stachowiak Karolina

Klasa I gimnazjum:

- Jurdeczka Damian

Klasa III „a” gimnazjum:

- Małycha Lidia

- Nowacki Tomasz

- Szulc Marika

Klasa III „b” gimnazjum:

- Kociucka Dorota

- Świt Miłosz

 

 

Dzień babci i dziadka

Cieszymy się kiedy są przy nas. Dają nam swoje ciepło i miłość. Są pełni przyjaźni i mądrych rad. Kochają nawet wtedy, kiedy ich wnuczkowie coś zepsują. Dziadkowie - to istny skarb, dlatego świętujemy ich dzień bardzo hojnie i uroczyście.

 

W naszej szkole Dzień Babci i Dziadka obchodzono 22 stycznia. Pod czujnym okiem pani Elżbiety Walczewskiej dzieci przedstawiły ciekawy spektakl. Na zakończenie spotkania w  sali wiejskiej w Nowym Belęcinie dziadkowie dostali wykonane własnoręcznie przez wnuki laurki.  Wszyscy spędzili miło czas przy wspólnym stole zastawionym słodkościami.

Czwartoklasiści na basenie

Od stycznia tego roku grupa siedemnastu osób z IV klasy jeździ na basen. Zajęcia odbywają się w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Młodzi adepci sztuki pływackiej trenują na Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej w Lesznie pod czujnym okiem trenera oraz opiekunów -  pani Aleksandry Mazurek oraz pana Andrzeja Piotrowiaka.

 

W programie lekcji na basenie przewidziana jest nauka pływania wszystkimi stylami, nauka skoków do wody, a także elementy nurkowania. Dzieci dowiedzą się też, jak reagować w sytuacji, gdy ktoś tonie i jak pomóc osobom wyciągniętym z wody. Miejmy nadzieję, że dziesięciolatki nie poprzestaną na tym kursie i będą pogłębiały swoje umiejętności pływackie, bo przecież sport to zdrowie!

 

 

Pamiętamy

W 2008 roku obchodzona była 90 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji pani Agata Kosmala i pan Robert Juskowiak, nauczyciele naszej szkoły, wraz z czwartoklasistami oraz kilkorgiem gimnazjalistów przygotowali uroczystą akademię. Na kilka chwil mogliśmy przenieść się do poznańskiego Hotelu „Bazar”, w którym w grudniu 1918 roku zatrzymał się Ignacy Paderewski, i wysłuchać recytacji tekstów patriotycznych. Gimnazjaliści w prezentacji PowerPoint przedstawili także najistotniejsze wydarzenia oraz postacie związane z powstaniem.

 

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia stron poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu i być może pogłębieniu swojej wiedzy na ten temat, ponieważ pomimo upływu lat, powinniśmy pamiętać o jedynym polskim wygranym powstaniu.

 

Warto odwiedzić:

PowstanieWielkopolskie.pl

Poznan.pl

Encyklopedia internetowa Wikipedia (Powstanie Wielkopolskie)

Encyklopedia internetowa Wikipedia (Hotel Bazar w Poznaniu)

Mapa Google

 

 

"Hej kolęda, kolęda"

Uczniowie z naszej szkoły nie zawiedli i tym razem. Ksiądz Rafał Ostrowski z Siemowa otrzymał z rąk uczniów naszej szkoły 454 złotych.

 

Kinga Sikorska, Marta Glapiak, Karolina Stachowiak, Mateusz Cugier, Paweł Słomiński, Jędrzej Jankowski, Jagoda Jankowska, Krzysztof  Waleński i Natalia Idczak w dniach od 10 do 12 stycznia tradycyjnie odwiedzali mieszkańców,  głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela.

Za wspólne kolędowanie oraz życzliwość serdecznie dziękujemy!

Jasełka

"Wśród nocnej ciszy..."

Bożonarodzeniowy czas to okres, w którym ludzie częściej się do siebie uśmiechają, iluminacje świetlne ozdabiają prawie każdy dom, sklep. Szkoła w tych dniach też wygląda inaczej. Kolorowe choinki, łańcuchy, gazetki ścienne stwarzają niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W dniu poprzedzającym zimową przerwę świąteczną naszą szkołę odwiedził ksiądz Rafał Ostrowski – proboszcz z Siemowa. Wziął on udział w przygotowanym przez panie, Danutę Chałupkę, Bożenę Glurę, Katarzynę Klimkowską, Izabelę Kubacką,  przedstawieniu Bożonarodzeniowym, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły. Nie zabrakło też tego, by przypomnieć, co jest prawdziwą istotą Świąt – nowo narodzony Boży Syn. 

 

Warto dodać, ze swój występ artystyczny młodzi wykonawcy zaprezentowali raz jeszcze w niedzielę 21 grudnia na Sali wiejskiej w Nowym Belęcinie podczas spotkania opłatkowego dla mieszkańców parafii.

 

Tuż przed występami miało miejsce w klasach spotkanie wigilijne przy tradycyjnych potrawach. Dzięki temu wszyscy mogli poczuć klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i włączyć się do wspólnego śpiewania kolęd, a także obdarować się drobnymi prezentami.

 

Także nauczyciele spotkali się we wspólnym gronie, by przełamać się opłatkiem i miło spędzić czas przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami.

 

 

Muzycy z Gostynia

Do naszej szkoły 17 grudnia  przyjechali uczniowie ze  Szkoły Muzycznej w Gostyniu. Opiekunem grupy była pani Marii Markowskiej, która uczy gry na pianinie.

 

Mogliśmy  już po raz drugi zapoznać się z różnymi interpretacjami muzycznymi klasyków. Młodzi wykonawcy wykonali także piosenki świąteczne. Na zakończenie zagrał na akordeonie najmłodszy uczestnik, który miał zaledwie 4 lata. Wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali „Przybieżeli do Betlejem”.  Nie było na Sali osoby, która nie podziękowałaby gromkimi brawami za przybycie i przedstawienie pięknego świątecznego koncertu

 

 

Co w szkole piszczy, czyli Aktualności w Pigułce

 

relacja z działalności Rady rodziców oraz Samorządu uczniowskiego - 01/0809

Ciekawsze lekcje

Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży złomu, który uczniowie naszej szkoły zbierali podczas akcji „Sprzątanie świata”, zakupione zostały dwa telewizory oraz odtwarzacze DVD - mogą one być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych. Zapowiada się ciekawie

 

Akcja KASZTAN

Samorząd uczniowski nie marnuje żadnej okazji, by móc wspomagać szkołę. Już we wrześniu ogłosił pierwszą akcję, która dotyczyła kasztanów. Uczniowie zaangażowali się w zbiórkę kasztanów. Zebrano ponad 300 złotych. Pieniądze te wykorzystane będą na nagrody  dla uczniów biorących udział w konkursach szkolnych.

 

Piosenka religijna

Jak co roku znaleźli się śmiałkowie, którzy chcieli pokazać swoje talenty wokalne. 18 października w Śmiglu odbył się VII przegląd piosenki chrześcijańskiej, tym razem na konkurs zgłosiły się: Dagmara Toporowicz, Kamila Kaźmierczak, Anita Chudzińska ze szkoły podstawowej. Niestety żadnemu z naszych uczniów nie udało się zająć miejsca na podium. Na zakończenie koncertu wszyscy uczestniczy wraz z widownią zaśpiewali „ Barkę” przy akompaniamencie Krzysztofa Kubiaka- jednego z jurorów.

 

Upiorna szkoła

W przeddzień Wszystkich Świętych odbyło się w naszej szkolne Halloween. Po korytarzach przewijały się różne potwory, upiory, czarownice oraz inne koszmarne postacie pochodzące ze świata wierzeń. Święto obchodzone po raz drugi zyskało już miano corocznego.  Tym razem pani Joanna Staśkiewicz .

 

Świąteczna pomoc

Okres świąteczny to czas, w którym ludzie chcą sobie pomagać. W naszej szkole rodzice i nauczyciele pomagają szkole finansowo. 27 listopada odbył się kiermasz świąteczny, którym opiekowała się pani Elżbieta Walczewska. Uczniowie przynieśli na kiermasz różne ozdoby choinkowe i figurki, które w większości były wykonane samodzielnie. Rodzice i nauczyciele chętnie kupowali rękodzieła. Produkty schodziły tak szybko, że nie można było długo się zastanawiać nad wyborem. Z kiermaszu uzbierano 632 zł. Dyrektor szkoły za uzyskane pieniądze kupił wieżę z odtwarzaczem CD i mp3, radiem oraz z zestawem dwóch głośników.

 

 

Zabawa andrzejkowa

Przyjemne z pożytecznym

Na parkiecie w zajeździe „Dobrodziej” 28 listopada było niebywale tłoczno. Chętnych do zabawy nie brakowało. I nic w tym dziwnego, ponieważ każdy chciał się nie tylko bawić, ale także wesprzeć finansowo nasz zespół szkół. Otóż Rada rodziców wraz z Radą pedagogiczną naszej szkoły zorganizowały zabawę andrzejkową, z której cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz szkoły. Nad dopięciem wszystkiego na ostatni guzik czuwała jedna z nauczycielek-pani Danuta Chałupka.

Pięćdziesiąt osiem par bawiło się do muzyki zespołu „Temat” niemal do białego rana. Nie tylko tańce, ale także loteria fantowa dostarczyła wszystkim uczestnikom sporo emocji. Do wygrania było bowiem sto nagród rzeczowych. Wszyscy, z którymi udało nam się porozmawiać, wspominają zabawę jako udaną i już pytają, czy będzie kolejna.

Dyrektor szkoły, pan Mikołaj Kulczak, wraz z Organizatorami nie spodziewał się aż takiego dochodu z imprezy. Za uzyskane pieniądze, tj. 3 817 złotych, zostanie wyposażona świetlica szkolna w nowym budynku sali gimnastycznej, zakupione będą także gry edukacyjne, a szkolna biblioteka wzbogaci się o kolejne pozycje książkowe.

Organizatorzy andrzejek dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w jej przeprowadzenie, a w szczególności sponsorom. Dzięki ich wsparciu szkoła może lepiej realizować cele dydaktyczne, wychowawcze, a przy tym spełniać marzenia uczniów.

Organizatorzy mogli liczyć na hojność sponsorów, którymi byli: Przedsiębiorstwo Barbara Kaczmarek Spółka Jawna Malewo, Czesław Grześkowiak, Krzysztof Jankowiak SKR Krzemieniewo, Sklep „Aldona” Nowy Belęcin, BUD- MONT Cegielnia w Bojanicach, Grzegorz Orłowski MALKOR Leszno, Jarosław Dudkowiak, Sebastian Mejza, Marzena Kołodziej Kwiaciarnia Krzemieniewo, Iwona Mielczarek-Jagodzińska Apteka „Elixir”, Sklep Wielobranżowy p. Sylwii Lasik z Hersztupowa, Zbigniew Konopa, Jarosław Stajer firma ALMARK Leszno, Spółka z o.o. Centrum  NUTRENA Krzemieniewo, Leszczyńska Spółdzielnia Wydawnicza, Jan Krawczyk  Leszno,  Mariusz i Magdalena Krzyżostaniak, sklep „Mazak” z Gostynia, firma GOSBUD z Gostynia, Ogrodnictwo Reginy i Henryka Dubickich Stary Belęcin, Maria i Stanisław Drapiewscy Zajazd „Dobrodziej”, Bożena Pokładek galanteria skórzana Leszno, Elżbieta Konrad ETK DOM Gostyń, Mleczarnia Gostyń, Renata Paweł Jankowscy.

Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz członkom Rady rodziców,  którzy zaangażowali się w organizację zabawy andrzejkowej, ale nie zostali wymienieni.

 

Andrzejki szkolne

Zabawa, tańce, muzyka, wróżby…

Czyż to nie atrybuty andrzejek? Właśnie w te atrakcje obfitowało popołudnie 28 listopada br.

Już od godziny 14 uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego bawili  się do muzyki samby, rumby, a nawet czaczy. Korytarz szkolny był nie do poznania! Młodzi tancerze gubili się wśród balonów i serpentyn.  Razem z wychowawczyniami przy laniu wosku i innych wróżbach dzieciom towarzyszyli niektórzy rodzice. Nic dziwnego, że nikt nie miał ochoty iść do domu. Jednak o godzinie 16 nastąpiła zmiana DJ-a i z głośników popłynęła muzyka techno, do której przez 3 godziny bawili się gimnazjaliści.

Samorząd uczniowski zorganizował przeprowadzenie wróżb i konkursów. Wyszło na jaw, która z dziewczyn pierwsza wyjdzie za mąż i który chłopak pierwszy się ożeni, każdy też mógł się przekonać, kto jest najlepszym tancerzem. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki w postaci słodyczy.

 

11 Listopada - Święto Niepodległości

Dziś patrioci nie oddają życia za kraj.

 

To już 90 lat od czasu, kiedy Polska odzyskała niepodległość, stając się krajem niezależnym, suwerennym. To jednak zaledwie dwudziesty pierwszy raz, gdy obchodzimy to święto.

 

Podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. Po II wojnie światowej władze komunistyczne brutalnie tłumiły organizowane 11 listopada manifestacje patriotyczne. Dopiero w 1989 roku podczas obrad Okrągłego Stołu przywrócono Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

 

Uczniowie naszej szkoły uroczystym apelem uczcili pamięć o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju w czasie powstań, wojen oraz tych, którzy bronili polskości w czasach komunizmu. Pani Agata Kosmala oraz pan Robert Juskowiak, nauczyciele organizujący akademię, podkreślili w czasie występu także fakt, że dziś patrioci nie oddają życia za kraj, bowiem współczesny  patriota to ten, kto pamięta. Pamięta nie tylko 11 listopada o krwawej historii, która nie raz  zatoczyła koło w dziejach naszego narodu.

 

 

Życie – najwyższa wartość

Czy potrafisz ratować życie? Takie pytanie zadał sobie Jerzy Owsiak wraz z grupą osób działających w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Ich odpowiedzią na to pytanie było uruchomienie w 2006 roku Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy ratować”. Akcja ta skierowana jest do osób uczących najmłodszych, czyli nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych, którzy swoją wiedzę przekazują następnie uczniom.           

 

We wrześniu tego roku dwie nauczycielki, pani Regina Dębicka oraz pani Małgorzata Grybska, ukończyły kurs uprawniający je do prowadzenia szkoleń. Dzięki udziałowi w akcji WOŚP szkoła otrzymała pięć fantomów oraz płytę instruktażową, a także podręczniki do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów i nauczycieli.

 

W listopadzie odbyło się szkolenie uczniów z III klasy szkoły podstawowej. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak sprawdzać przytomność, gdzie i jak szukać pomocy w razie wypadku oraz z jakich ogniw składa się „łańcuch przetrwania”. Każdy, bez względu na wiek, może stać się świadkiem wypadku. I to właśnie od nas może zależeć czyjeś życie! Jak zatem brzmi Twoja odpowiedź na pytanie: Czy potrafisz ratować życie?

 

Więcej informacji o programie WOŚP „Ratujemy i Uczymy ratować” na stronie www.wosp.org.pl/uczymyratowac

 

Pasowanie pierwszoklasistów

Do Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie każdego roku przybywa gromadka dzieci. Rozpoczynają one nowy etap swojego życia – naukę.

 

Nie jest ona oczywiście pozbawiona elementów zabawy! Właśnie tak, czyli bardzo wesoło, ale także uroczyście, odbyło się honorowe pasowanie pierwszoklasistów 29 października. Zorganizowały je panie Ewa Feledziak oraz Elżbieta Walczewska.

 

Po krótkim przemówieniu dyrektora szkoły - pana Mikołaja Kulczaka dzieci otrzymały kilka zadań od starszych koleżanek z gimnazjum. Było to swego rodzaju zaproszenie do wspólnej nauki w Zespole Szkół. Wszystkie dzieci pomyślnie zdały test! Po wydeklamowaniu przysięgi zostały pasowane przez wychowawczynię na ucznia klasy pierwszej. Wszyscy otrzymali dyplomy pamiątkowe, słoneczka i drobne upominki od Rady rodziców oraz Samorządu uczniowskiego. Po występie zadowolone dzieci mogły usiąść do stołów, pełnych smakołyków, by wraz z swoimi rodzicami oraz wychowawczynią świętować fakt, iż zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

 

W naszej szkole uczciliśmy to święto uroczystym apelem, który przygotowały panie: Regina Dubicka, Małgorzata Grybska oraz  Elżbieta Walczewska wraz ze swoim wychowankami. Sześciolatki, uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły, a wszystko po to, by powiedzieć nauczycielom: „Dziękujemy jak co roku!”

 

Po części artystycznej dyrektor szkoły – pan Mikołaj Kulczak podziękował wszystkim za przygotowanie akademii, a  następnie wręczył nagrody dyrektora szkoły nauczycielkom: p. Danucie Chałupce, p. Małgorzacie Grybskiej, p. Elżbiecie Walczewskiej, p. Renacie Urbaniak oraz  paniom, które dbają o porządek w naszej szkole, p. Mariannie Mrozek i p. Urszuli Szumnej.

 

Na zakończenie każdy nauczyciel dostał różę od Samorządu Uczniowskiego. Po skończonym apelu każdy wrócił do szkoły, aby jeszcze raz złożyć życzenia swoim wychowawcom.

 

 

Ziemia w Twoich rękach

W tym roku 20 września w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Clin up the world”, czyli „Sprzątanie świata”.

 

Ziemię w swoje ręce wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I-VI szkoły podstawowej i uczniowie klas I-III gimnazjum, jednym słowem - cała szkoła. Oprócz tego, że został posprzątany teren wokół szkoły, najstarsi uczniowie zbierali złom w Nowym i Starym Belęcinie, Hersztupowie, Bojanicach oraz Karchowie. Wszyscy bardzo chętnie pomagali przy zbiórce złomu. Nie zabrakło wsparcia ojców niektórych uczniów, tj. pana Krzysztofa Nowackiego, pana Michała Chwaliszewskiego, pana Sławomira Toporowicza, pana Ryszarda Marciniaka, którzy jeździli ciągnikami po poszczególnych wsiach.

 

Tym sposobem pomagali nam zebrać złom za 2.103 złote! Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoce naukowe.

 

 

Wspomnienia z wakacji

Mimo że za oknami jesień, my chcemy jeszcze powspominać  tegoroczne wyjazdy uczniów.

 

Na półkolonie z naszego Zespołu Szkół, które rozpoczęły się 23 czerwca. Jako pierwsi  na wakacyjne wojaże wybrali się uczniowie z podstawówki pod opieką p. Małgorzaty Grybskiej, p. Elżbiety Walczewskiej i p. Kingi Żak-Frąckowiak.  Pierwszego dnia byli w parku jurajskim, w którym każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z ulubionym dinozaurem.  Podczas wyjazdu nie zabrakło czasu na zabawę w piratów czy wyścigi  w  leszczyńskim „Tygrysku”.  Uczestnicy wyjechali też nad jezioro i choć, jak sami twierdzą, woda była za zimna na długie kąpiele, świetnie się bawili. Wszystkim jednak najbardziej podobał się ostatni dzień półkolonii. W piątek bowiem odwiedzili  ranczo w Moraczewie . Niektórzy mieli okazję po raz pierwszy jechać konno lub motorem. Dla mniej odważnych była przewidziana jazda rowerem po okolicy.

 

Natomiast w dniach od 28 czerwca do 5 lipca odbywały się półkolonie dla gimnazjalistów. W każdym dniu koloniści  zwiedzali różne miejsca, poszerzając swoje horyzonty. Byli w Kórniku z wizytą u Białej Damy oraz w Muzeum w Puszczykowie. Poznali od podszewki Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Zobaczyli tam replikę flagowego żaglowca Krzysztofa Kolumba - Santa Maria i wiele innych ciekawych rzeczy. Nie ominęło ich również wrocławskie „zoo” oraz poznańskie koziołki. Będąc na Malta Ski w Poznaniu mogli się wykazać sprawnością i odwagą, zjeżdżając na torze saneczkowym bądź z góry na pontonach. Gimnazjaliści wysłuchali historii klasztoru w Lubiniu, brat Robert ze zgromadzenia Benedyktynów oprowadził wszystkich także po przyklasztornym ogrodzie.

 

Ostatniego dnia półkolonii uczniowie wybrali się do Brzedni, gdzie mogli się wyszaleć i sprawdzić swoje umiejętności. Po ciekawych przeżyciach tego dnia  odbyło się ognisko. Każdy dostał mały upominek w postaci kolorowego  materaca.  Opiekunami  młodzieży byli : p. Danuta Chałupka, p.  Agata Kosmala, , p. Renata Urbaniak i p. Robert Juskowiak.

 

 

Nasi uczniowie laureatami konkursu plastycznego

Nagrodzone przez koło łowieckie DROP prace plastyczne wzięły udział w konkursie pozaszkolnym,  który okazał się szczęśliwym dla dwojga uczniów naszej szkoły.

 

Uczennica klasy pierwszej szkoły podstawowej Łucja Wudarczak i uczeń klasy pierwszej gimnazjum Artur Szulc zostali laureatami konkursu plastycznego „Łowiectwo a ochrona przyrody ojczystej”. Dnia 5 września 2008r. uhonorowano ich nagrodami książkowymi w leszczyńskim Ratuszu.

 

Konkurs był przeznaczony przede wszystkim dla szkół wiejskich. Z pośród nadesłanych prac wybrano130. Komisja konkursowa wybrała 15 prac, które nagrodzono. W tym znalazły się aż dwie prace z Nowego Belęcina.

 

 

My Wielkopolanie. Impreza środowiskowa

„Rzeczy wielkie są sumą działań wielu rąk i głów”.

 

Europa – Polska – Wielkopolska – Nowy Belęcin – taki kierunek wybrali siódmego czerwca organizatorzy imprezy. środowiskowej w Nowym Belęcinie, bowiem tegoroczne zabawy przed budynkiem Zespołu Szkół odbywały się pod hasłem „My Wielkopolanie”. Prowadząca imprezę w ludowym stroju biskupianki, p. Danuta Chałupka, miała możliwość zapowiedzieć występy uczniów w tańcu wielkopolskim, pokazy wozu strażackiego, przewozy bryczkami czy mecz piłkarski rodziców i reprezentacji szkoły, w którym zwyciężyła drużyna w barwach szkoły. Z racji, iż impreza środowiskowa w Nowym Belęcinie rozpoczynała Dni Gminy Krzemieniewo wśród wykonawców pojawiły się na scenie zespoły Gminnego Centrum Kultury.

 

Niezwykle zacięty, ale i niepozbawiony śmiechu był Turniej Wsi, które należą do obwodu szkoły. Wśród reprezentacji rodzin pojawili się najodważniejsi z rodziców, nie zabrakło też „szkolnej rodziny”, w skład której weszli nauczyciele i uczniowie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Nowego Belęcina.

 

Kto nie zaryzykował, nie miał szans na główne nagrody w loterii fantowej, tzn. rower, odtwarzacz DVD i aparat cyfrowy. Wszyscy natomiast byli wygranymi, ponieważ każdy los oznaczał nagrodę rzeczową.

 

Pani Renata Jankowska, przewodnicząca Rady Rodziców, wraz z innymi rodzicami uczniów oraz osobami niezwiązanymi ze szkołą czynnie włączyła się do organizacji imprezy. Mamy upiekły nie tylko ciasta, które później rodzice w raz z uczniami sprzedawali w kawiarence, ale także zorganizowały degustację dań wielkopolskich: chleba ze smalcem i ogórkami, grochówki, pyr z gzikiem, kapusty z grochem. Można było też zjeść kiełbaskę z grilla.

 

Gdyby nie zaangażowanie i współpraca dyrektora szkoły, pana Mikołaja Kulczaka, Rady Rodziców, nauczycieli oraz uczniów z Zespołu Szkół, a także rad sołeckich i Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie, impreza środowiskowa nie przebiegałaby w tak radosnej i przyjemnej atmosferze. Dzięki wszystkim zorganizowanym akcjom szkoła zebrała aż 4.236 złotych! Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na remont sali oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół.

 

Organizatorzy mogli liczyć na hojność sponsorów, którymi byli: Urząd Gminy, Zakład przetwórstwa drewna p. Czesława Grześkowiaka z Nowego Belęcina, Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie, Ośrodek Szkolenia Kierowców i Punkt Sprzedaży Pasz Włodzimierza Koniecznego z Krzemieniewa, Cegielnia w Bojanicach, Zakład Hand-Met z Gostynia, Chłodnicto Wojciecha Piasnego z Kobylina, Transport Ciężarowy Jarosława Musielaka z Nowego Belęcina, Piekarnia – Cukiernia Aleksandra Dolczewskiego z Siemowa, SKR Nowy Belęcin - p. Krzysztof Jankowiak, Hurtownia Papierosów ALLMARK z Leszna, Hurtownia Chemiczna Mini Max z Leszna – Jan Krawczyk, Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej BEL-TUCZ z Nowego Belęcina, Sklep Wielobranżowy p. Marzeny Kołodziej z Krzemieniowa, Sklep artykułów chemiczno-biurowych z Krzemieniowa p. Beaty Kostrowskiej, Sklep rzeźnicki p. Tomczaka z Gostynia, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Reginy i Henryka Dubickich ze Starego Belęcina, Biuro Projektowe Aliny i Wojciecha Koziców, Sklep Wielobranżowy p. Sylwii Lasik z Hersztupowa, Hurtownia Wielobranżowa NET-POL Sabiny i Zygmunta Spychajów z Gostynia, Apteka Iwony Jagodzińskiej-Mielczarek z Krzemieniewa, Sklep rolno-ogrodniczy Leonarda Cieśli z Krzemieniewa, Sklep OLIMPIC Marioli Adamkiewicz z Gostynia, KKS Lech Poznań, KS Unia Leszno, Sklep „Aldona” z Nowego Belęcina, p. Wiesław Szulc, p. Bogdan Jańczak, p. Lech Sielatycki, p. Honorata i Jacek Kasperscy, p. Mariusz Michalak, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie, Rady Sołeckie wsi Nowy Belęcin, Stary Belęcin, Hersztupowo, Karchowo, Bojanice oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie.

 

Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz innym osobom, które zaangażowały się w organizację imprezy środowiskowej, ale nie zostały wymienione.

 

 

Raz, dwa, trzy - do szkoły czas

Zanim się obejrzeliśmy wakacje minęły i nadszedł pierwszy dzień w szkole. Przyszedł czas sprawdzianów i kartkówek, ale także rozmów, śmiechu podczas przerw i imprez. W tym roku szkolnym rozpoczęcie odbywało się 1 września i nieco inaczej niż zwykle, ponieważ po raz pierwszy rozpoczął je dyrektor pan Mikołaj Kulczak. Pan dyrektor przywitał nas serdecznie i przypomniał o tym, że ten dzień powinien być dla nas ważny również  ze względu na rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Naszą placówkę odwiedził proboszcz siemowskiej parafii ksiądz Rafał Ostrowski. Pani Ewa Feledzisak, wychowawczyni pierwszej klasy, pasowała na uczniów naszej szkoły dwudziestu dwóch siedmiolatków. Grono pedagogiczne w naszej szkole powiększyło się o cztery nowe nauczycielki, tj. p. mgr Marlenę Fortuniak, p. mgr Aleksandre Mazur, p. Joannę Staśkiewicz oraz  p. mgr Henrykę Tobółke. Tego dnia pan dyrektor pożegnał panią Świdurską, dotychczasową sekretarz naszej szkoły.

 

Z wielkim zaciekawieniem wszyscy zaglądali do sali oddziału przedszkolnego, ponieważ podczas wakacji wyremontowano pomieszczenie. Było to możliwe dzięki pieniądzom zebranym podczas  imprezy środowiskowej. Wielkie zmiany widoczne są też na budowie Sali gimnastycznej. Mamy nadzieję, że otwarcie hali nastąpi jak najszybciej.