Zakończenie roku szkolnego

25 czerwca  2010 roku osiemnastu uczniów ukończyło gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2009/2010 dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak wręczył listy gratulacyjne za ukończenie szkoły z wyróżnieniem rodzicom Marty Glapiak, Moniki Paizert, Kingi Sikorskiej,  Patryka Bolewicza oraz Mikołaja Dubickiego.

Szóstą klasę z wyróżnieniem ukończyły trzy osoby i lity gratulacyjne od dyrektora szkoły otrzymali rodzice Patrycji Szymoniak, Jędrzeja Jankowskiego oraz Patryka Szulca.

Dyrektor szkoły wręczył również nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, osiągnięcia sportowe, stuprocentową frekwencję i zaangażowanie w życie szkoły, a także stypendia naukowe i sportowe.

 

Stypendia naukowe przyznano  8 uczniom szkoły podstawowej oraz 5 uczniom gimnazjum.

Szkoła Podstawowa:

Gimnazjum

Piotr Klimkowski 5,36

Izabela Chwaliszewska 5,18

Joanna Kolańczyk 5,18

Krzysztof Mrozek 5,00
Marcin Smektała 5,00

Jagoda Jankowska 5,36

Jędrzej Jankowski 5,44

Patrycja Szymoniak 5,22

Damian Jureczka 5,27

Klaudia Jankowska 5,00

Patryk Bolewicz 5,07

Marta Glapiak 5,00

Mikołaj Dubicki 5,00


 

 

Stypendium sportowe otrzymało 5 uczniów szkoły podstawowej i 7 gimnazjalistów.

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Piotr Klimkowski

Dariusz Krawczyk
Jakub Krüger

Krzysztof Mrozek

Denis Bolewicz

Natalia Idczak

Karolina Stachowiak

Milena Świt

Dominik Bolewicz

Kinga Sikorska

Patryk Bolewicz

Mikołaj Dubicki

 

 

Tegoroczną nagrodę ufundowaną przez Kierownictwo Urzędu Gminy w Krzemieniewie dla najlepszego ucznia III klasy gimnazjum otrzymał Patryk Bolewicz, który z rąk Zastępcy Wójta Gminy pana Ryszarda Patelki odebrał nagrodę.

 

Na pożegnanie absolwenci wraz ze swoją wychowawczynią panią Grażyną Kubiak przygotowali część artystyczną pod hasłem „Kto się wspina – jest zwycięzcą”, która nawiązywała do ich doświadczeń szkolnych. Na prezentacji multimedialnej każdy mógł zobaczyć, jak przez wszystkie lata nauki zmieniali się tegoroczni absolwenci.

 

Po rozdaniu świadectw i pożegnaniu z wychowawcami w klasach uczniowie rozpoczęli wakacje. Tego dnia wieczorem absolwenci, ich rodzice oraz nauczyciele bawili się na komersie.

 

 

 

 

 

 

Wizyta w bibliotece

7 czerwca 2010 r. dzieci z klsy III Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie na zaproszenie bibliotekarki – pani Zofii Józefiak odwiedziły bibliotekę gminną w Nowym Belęcinie.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Emerytowana nauczycielka – pani Teresa Olender przeczytała dzieciom legendę o panu Twardowskim. Wszyscy słuchali w skupieniu i z dużym zainteresowaniem. Były też wiersze dla dzieci. Na zakończenie dzieci podziękowały paniom za ciekawe zajęcia. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodycze.

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka

1 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się Dzień Dziecka.Dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak wszystkim swoim podopiecznym złożył życzenia.

Pierwszą atrakcją był turniej wsi. Uczniowie ze swoich wsi wykonywali różne zadania m.in.: przenoszenie misia na rakietce, malowanie twarzy na papierze, układanie puzzli. Ostatecznie I miejsce zajął Nowy Belęcin, jednak każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Ponadto uczniowie mogli się zmagać w różnych konkurencjach sportowych takich jak: piłka nożna, ringo i koszykówka. Dodatkowo został zorganizowany konkurs plastyczny oraz konkurs biegów na orientację „Orient Show”. Rada rodziców ufundowała dla uczniów lody i napoje. Konkurencje zakończono meczem siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Po ciężkich zmaganiach wygrała drużyna uczniów.

 

 

 

 

Konkurs Matematyczny

28 maja 2010 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się I Międzyszkolny  Konkurs Matematyczny  „Myślenie w cenie”,  który został połączony z kampanią antynikotynową.

 

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół w Nowym Belęcinie, Drobninie i Pawłowicach. Konkurs był powiązany z obchodzonym corocznie 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu. Uczestnicy rozwiązując zadania mogli się  dowiedzieć ile pieniędzy trwoni rocznie palacz lub jakie skutki może powodować palenie papierosów.  

 

W czasie oceny prac przez jury w składzie: p. Kinga Żak Frąckowiak, p. Grażyna Kubiak, p. Elżbieta Janiszewska i p. Jolanta Stelmaszyk uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do wykonania  plakatów o tematyce antynikotynowej.

 

Ostatecznie I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Konrad Konopa, II miejsce Patryk Szulc , a III miejsce Krystian Śląski. Natomiast w kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Urszula Kubiak, II zajął Mateusz Hofman, a III miejsce Patryk Bolewicz. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu matematyki.

Cenne nagrody ufundowała Gmina Krzemieniewo.

 

 

 

Impreza Środowiskowa

W niedzielę 23 maja 2010 w ramach Dnia Gminy  Krzemieniewo w naszej szkole odbyła się impreza środowiskowa pod hasłem „Belęcin Najpiękniejsi”. 

 

Z tej okazji zorganizowano wybory miss i mistera szkoły, które urozmaiciły prezentacje muzyczne i taneczne poszczególnych klas. Ostatecznie w kategorii klas I-III miss została Roksana Gołembska, a misterem Mikołaj Wojciechowski.  Natomiast spośród uczniów klas IV-VI Anita Chudzińska i Denis Bolewicz, a w kategorii gimnazjum Mielna Świt i Dariusz Kasperski.

 

Część artystyczna imprezy wzbogaciła się dzięki gościnnym występom Chóru Śpiewaczego z Belęcina oraz Zespołu Sekcji Tanecznej i grupy wokalnej z Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie.


Nie obyło się bez zmagań sportowych. W turnieju zabawowym wzięli udział przedstawiciele poszczególnych wsi wchodzących w obwód szkoły.


Na spotkanie w Nowym Belęcinie przybył Wójt Gminy pan Andrzej Pietrula oraz Dyrektor GCK pani Anna Weber, którzy wraz z innymi mogli skosztować  domowych wypieków i deserów   przygotowanych przez rodziców lub odwiedzić stoisko ze swojskim jedzeniem - kiszonymi ogórkami i chlebem ze smalcem.  Panie z Rady Rodziców były bardzo zaangażowane w przygotowanie i sprzedaż ciast i deserów, zadbały też o to, by wszystkiego było pod dostatkiem. Pan Józef Kasperski, właściciel sklepu „Aldona”, zakupił kiełbasy, żeby dla miłośników grilla nie zabrakło pieczonego mięsa.

 

Jak co roku odbywała się loteria fantowa, która niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Nagrody główne ufundowali: pan  Michał Chwaliszewski, pan Czesław Grześkowiak, Firma Brukarska WITO-BUD z Gostynia, pan Mirosław Tomiczak oraz pan Artur Burzyński.

 

Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy dzieci mogły szaleć na dmuchanym zamku i trampolinie, które rozłożono na boisku szkolnym. Po zakończeniu imprezy organizowanej przez szkolę mieszkańcy gminy mogli bawić się przy muzyce zespołu Paradise, który został wynajęty przez GCK w Krzemieniewie.

 

W tym roku dochód z imprezy wyniósł około 3. 500 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowych tablic do klas I-III szkoły podstawowej oraz na pomoce dydaktyczne, a konkretnie na sprzęt grający.

 Dyrektor, Rada Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie mogą co roku liczyć na hojność sponsorów, dzięki którym szkoła może skuteczniej realizować stawiane sobie cele.
Z tego powodu serdecznie dziękujemy wszystkim za finansowe wsparcie oraz współudział i zaangażowanie podczas organizowania imprezy środowiskowej.

 

 

 

Europa - Nasz Wspólny Dom

Coroczny gminny konkurs wiedzy  o Europie  „Europa – nasz wspólny dom” odbył się w naszej szkole 12 maja. To już 12 raz gimnazjaliści z trzech szkół walczyli o miano najlepszych.

 

Gościem honorowym konkursu był Wójt Gminy pan Andrzej Pietrula. Przybyli również: Dyrektor Gminnego Centrum Kultury pani Anna Weber oraz inspektor oświaty pan Zenon Rosik, którzy wraz z dyrektorem Zespołu Szkół panem  Mikołajem Kulczakiem oraz opiekunami uczniów, panią Joanną Jarus i panem Jerzym Kownackim, weszli w skład jury.

 

Organizatorzy konkursu, pani Danuta Chałupka, pani Agata Kosmala oraz pan Robert Juskowiak, w tym roku skupili się na obchodach Roku Szopenowskiego i 70 rocznicy zbrodni Katyńskiej. Konkurencje dotyczyły także znajomości mapy fizycznej i politycznej Europy. Ciekawym zadaniem było rozpoznanie władców Europy po ich krótkim opisie historycznym lub określenie, z jakim państwem kojarzy się wylosowany przedmiot.

 

Rywalizacja była zacięta i skończyła się zwycięstwem drużyny z Nowego Belęcina w składzie: Patryk Bolewicz i Damian Jureczka. Drugie miejsce zajęła drużyna z Pawłowic - Daria Adamczak i Urszula Kubiak, a na trzecim znaleźli się reprezentanci szkoły z Drobnina – Zbigniew Klimaszewski oraz Miłosz Miedziaszczyk.

Nagrody ufundowała Gmina Krzemieniewo oraz Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie.

 

 

 

 

Nadanie imienia szkole

7 maja 2010 r. miała miejsce niezwykle ważna uroczystość - nadania imienia naszej szkole. Było to wydarzenie, które, jak podkreślił w swoim liście Starosta Leszczyński pan Krzysztof  Benedykt Piwoński, „złotymi literami zapisze się w historii szkoły i regionu”.  

Na tę uroczystość przybyło wielu znamienitych gości reprezentujących samorząd terytorialny, oświatę oraz lokalnych przedsiębiorców: Wielkopolski Wicekurator  Oświaty pani Anna Nowicka, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Lesznie pan Leszek Szczepaniak, Wójt Gminy Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula, przedstawiciel Powiatu Leszczyńskiego pan Piotr Giernas,  który odczytał list w imieniu starosty powiatowego, kapitan Marynarki Wojennej w Gdyni Sebastian Kała, proboszcz parafii w Siemowie ks. Rafał Ostrowski, proboszcz parafii w Oporowie ks. Czesław Górzny, dyrektor liceum w Gostyniu pan Piotr Radojewski, dyrektor ZS w Garzynie pani Irena Grobelna, dyrektor ZS w Pawłowicach pani Mirosława Graf, radni i sołtysi oraz sponsorzy w osobach pani Jolanty Kaczmarek, Wandy Nowak, Jarosława Wawrzyniaka. Wśród nich była liczna grupa przedstawicieli rodów Ponikiewskich i Kęszyckich wywodzących się z Drobnina i Brylewa.

Głos spośród gości zabrali: dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak, Wielkopolski Wicekurator  Oświaty, Wójt Gminy Krzemieniewo, pan Piotr Giernas, senior rodu Ponikiewskich pan Augustyn Ponikiewski.

Ceremonię uświetniła przygotowana przez nauczycieli i uczniów zespołu szkół część artystyczna, która przypomniała dzieciństwo, młodość i służbę wojskową Józefa Ponikiewskiego. Ta piękna lekcja historii uświadomiła wszystkim, że osób godnych naśladowania możemy szukać także w naszym regionie.

Ważnym elementem uroczystości było przekazanie przez radę rodziców sztandaru szkoły  oraz jego poświęcenie przez księdza Rafała Ostrowskiego.

Szkoła wzbogaciła się o wiele cennych podarunków. Rodziny Ponikiewskich i Kęszyckich przekazały kamerę, Wójt Gminy wręczył kopię aktu chrztu Józefa Ponikiewskiego z ksiąg parafialnych kościoła w Świerczynie, kapitan Kała podarował tablicę pamiątkową przedstawiającą okręt ORP „Grom”, a w bibliotece szkolnej będzie można korzystać z otrzymanych w darze książek poświęconych historii Polski i regionu. 

 Zobacz Galerię oraz artykuły w prasie:

 

 

 

 

 

3 maj

Dnia 30 kwietnia 2010r. uczniowie klas I – III pod opieką wychowawczyń: p. R. Dubickiej, p. E. Feledziak oraz p. M. Grybskiej przedstawili część artystyczną z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Apel rozpoczął się od hymnu państwowego, a następnie dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a  pierwszaki zatańczyły poloneza. Występ dzieci z pewnością przybliżył odległe czasy i był dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu.   

 

 

 

 

Złota Jesień

21 kwietnia w Sali Wiejskiej w Nowym Belęcinie odbyło się spotkanie emerytów i rencistów z koła „Złota Jesień”.  

Pani Urszula Brylczak powitała zgromadzonych i przybliżyła słuchaczom krótką historię zespołu śpiewaczego „Belęcin”.  Potem przemówił pan Stefan Spławski, który opowiedział o obchodach Wielkanocy. Głos zabrali także wójt gminy Krzemieniewo- pan Andrzej Pietrula oraz dyrektor GCK- pani Anna Weber. Mówcy ofiarowali na ręce pani Brylczak kwiaty i upominki. Pani dyrektor ofiarowała kwiaty także panu Wilhelmowi Kisielewskiemu oraz panu Danielowi Biernatowi. Pracę chóru uhonorowali także: prezes Stowarzyszenia Emerytów i Inwalidów w Lesznie, członkini chóru „Senior” z Kąkolewa, sołtys Nowego Belęcina, członek Zarządu Kombatantów i Represjonowanych, dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz ksiądz proboszcz siemowskiej parafii.

Uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego umili spotkanie piosenkami i tańcami  oraz  zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawili zwyczaje wielkanocne. Na scenie zaprezentował się także chór z Kąkolewa oraz chór śpiewaczy „Belęcin”.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

 

 

Konkurs BRD

21 kwietnia 2010 w Szkole Podstawowej Nr 12 w Lesznie odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na rok szkolny 2009/2010, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.

 

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II gimnazjum: Damian Jurdeczka, Andrzej Michalski i Piotr Mejza. Turniej składał się z trzech dyscyplin:

 

Rozwiązanie testu

Praktyczna jazda z przeszkodami

Udzielanie pierwszej pomocy.

 

Po zliczeniu punktów naszych reprezentantów okazało się, że zajęli zaszczytne trzecie miejsce na podium. Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów!!!

 

 

 

Obchody 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej

W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica zbrodni katyńskiej. Od momentu pojawienia się w obiegu publicznym w  1943 roku nazwy tej niewielkiej miejscowości, Katyń stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających i okrutnych zbrodni popełnionej przez reżim sowiecki na prawie 22 tysiącach obywateli Polski.

 

Chcąc  wyrazić uznanie i szacunek dla tych, którzy zginęli,  w naszym zespole szkół 19 kwietnia miał miejsce uroczysty apel. Na zakończenie uroczystości do społeczności  szkolnej przemówił dyrektor Mikołaj Kulczak oraz proboszcz parafii Siemowo księdza Rafała Ostrowskiego, który swoją obecnością uświetnił apel. Przygotowaniami do apelu zajęła się pani Katarzyna Klimkowska oraz pan Robert Juskowiak, którzy podkreślili, że teraz Katyń ma teraz dla nas podwójny wymiar, bowiem 10 kwietnia tego roku w katastrofie samolotu zginęli przedstawiciele państwa, chcący oddać cześć ofiarom stalinowskiego mordu pod Smoleńskiej

 

 

 

Lekcja patriotyzmu

W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu w Smoleńsku w naszej szkole wystawiona została księga kondolencyjna.

Jako pierwsi do księgi wpisali się uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, których wychowawczynią jest pani Danuta Chałupka  - inicjatorka pomysłu. Pozostali uczniowie także dołączyli się do akcji, okazując swój żal i ból.

Pani Katarzyna Klimkowska obok księgi wystawiła przepasane kirem zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką. Zaprezentowano również prace plastycznych uczniów, pragnących uczcić pamięć tragicznie zmarłych.

Takie przedsięwzięcie jest niewątpliwie jednym ze sposobów nauki patriotyzmu.

 

 

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

Minutą ciszy dyrektor szkoły Mikołaj Kulczak rozpoczął zajęcia 12 kwietnia w naszym  Zespole Szkół. W ten sposób uczciliśmy pamięć poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, składając jednocześnie hołd tym, którzy wyruszyli, by w Katyniu złożyć kwiaty i pomodlić się nad grobami pomordowanych Polaków.

Poprzez chwilę zadumy każdy połączył się w cierpieniu po stracie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego współmałżonki Marii. Oprócz pary małżeńskiej 10 kwietnia 2010 roku zginęli także posłowie, przedstawiciele władz, wojska i duchowieństwa.

Powiewające biało-czerwone flagi z czarnym kirem przy budynku szkoły będą nam przypominać, że historia naszego narodu pisze kolejny rozdział na naszych oczach.

 

Poniżej znajduje się link do strony, na której umieszczono listę ofiar katastrofy.

http://www.tvn24.pl/popup_flash.html

 

 

 

Drzwi otwarte w przedszkolu

26 marca dyrektor szkoły i wychowawczynie oddziału przedszkolnego, pani Elżbieta Walczewska oraz pani Renata Urbaniak, zaprosili przyszłych przedszkolaków i ich rodziców na Drzwi Otwarte.


Dyrektor Mikołaj Kulczak przywitał gości oraz przedstawił założenia dotyczące powstania oddziałów przedszkolnych dla dzieci cztero i pięcioletnich w naszym zespole szkół.
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom kilka tańców oraz wierszy. Wychowawczynie zorganizowały dla przyszłych przedszkolaków oraz sześciolatków gry i zabawy. Na zakończenie najmłodsi mogli także pobawić się zabawkami szkolnymi, a z sali nikt nie wyszedł bez słodkiej niespodzianki.

 

 

 

 

Wielkanocny nastrój

W środę 31 marca, w ostatni dzień pobytu w szkole przed Świętami Wielkanocnymi, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami, panią Elżbietą Walczewską i panią Renatą Urbaniak, wybrały się do lasu w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka.

Wszystkie dzieci bardzo szybko odnalazły pozostawione dla nich koszyczki pełne smakołyków.

 

 

 

 

Konkurs Piosenki

30 marca w naszej szkole odbył się konkurs piosenki dla dzieci z klas  0 – III. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci.

 

Wszyscy chętni uczniowie zaprezentowali się w dowolnym repertuarze przed komisją, której przewodniczyła p. Kasia Klimkowska. Szkolne talenty pomogła jej wyłonić koleżanka z klasy III gim. Agnieszka Kaźmierczak. Konkurs zakończył się rozdaniem nagród dla wszystkich uczestników. Wyróżnienie otrzymali wszyscy uczniowie z każdej grupy wiekowej Itak:

z klas „o”
I miejsce Kinga Jakubczak
Wyróżnienie:
Roksana Gołembska

z klas I
I miejsce Maciej Urbaniak
Wyróżnienie:
Katarzyna Kordus

z klas II
I miejsce Wioletta Napierała
Wyróżnienie:
Malwina Tomczak

z klas III
I miejsce Klaudia Nawrocka
Wyróżnienie:
Kasia Byra
Dagmara Toporowicz


 

 

 

Świąteczne przygotowania

Zanim rozpoczęły się Święta Wielkiej Nocy dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III  przygotowywały się do nich bardzo skrupulatnie.

W ramach przygotowań wzięły udział w zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie konkursie na najpiękniejszy koszyk wielkanocny. Ich wysiłki zostały docenione. Uczestnicy otrzymali dyplom oraz słodkie niespodzianki.

 

 

 

Sztandar

Już niebawem, bo  7 maja, w naszej szkole  odbędzie się wielka uroczystość, a mianowicie  nadanie imienia szkole oraz przekazanie sztandaru szkoły.  Wszyscy wiedzą, że patronem Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie został Józef Ponikiewski, nieliczni jednak wiedzą, jak wygląda sztandar szkoły. Zanim nastąpi jego uroczyste przekazanie, postanowiliśmy umieścić  zdjęcia sztandaru  na naszej stronie.

              

Spośród wielu propozycji pracowni haftów artystycznych wybrana została propozycja zakładu pani Danuty Rynkowskiej z Poznania, która wykonuje swoje rzemiosło od 40 lat. Całkowity koszt sztandaru wyniósł 6.750 złotych. Wartość tej sumy została pokryta z dochodu Rady rodziców, w tym uwzględniono zysk z zabawy andrzejkowej, wpłaty sponsorów oraz zysk z imprez organizowanych na terenie szkoły.

              

Opiekunem Sztandaru został pan Robert Juskowiak, a w skład pocztu sztandarowego weszli: Lidia Grzymisławska, Katarzyna Wojteczek oraz Dominik Bolewicz, natomiast Angelika Paizert, Jagoda Zielińska i Damian Nowak tworzą poczet zastępczy.

 

 

Pożegnanie zimy

Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III z utęsknieniem oczekiwały przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwowały pogodę i zmieniającą się przyrodę, podczas spacerów szukały przebiśniegów i krokusów, nasłuchiwały też ptasich śpiewów.

 Wykorzystując zapał i chęć dzieci, stworzono słomianą Marzannę, którą postanowiono zgodnie ze zwyczajem spalić nad pobliskim stawem. Najmłodsi uczniowie szkoły powitali wiosnę już 19 marca.

Aby zima odeszła na pewno przedszkolacy po raz drugi pożegnali ją 23 marca, goszcząc w Izbie Regionalnej w Pawłowicach. Dzieci słuchały wierszy o wiośnie, rozwiązywały zagadki, a na koniec utopiły słomianą kukłę. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bo wiosenna pogoda zawitał na dobre.

 

 

Kolejne sukcesy Tenisistów

17 marca po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zawody tenisa stołowego.

 

Tym razem bój w zawodach drużynowych toczyli uczniowie szkół gimnazjalnych z całego powiatu. Z Belęcina wystartowały cztery drużyny - dwie chłopców i dwie dziewcząt. Wszyscy odnieśli ogromy sukces.

Pierwsza drużyna dziewcząt w składzie: Karolina Stachowiak i Kinga Sikorska zajęła I miejsce.

Pierwsza drużyna chłopców w składzie: Patryk i Dominik Bolewiczowie zajęła II miejsce, druga drużyna chłopców, w której zagrali:  Mikołaj Dubicki, Dariusz Kasperski i Kamil Kruger, zajęła III miejsce.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

 

Zawody najmłodszych

16 marca w Zespole Szkół w Drobninie odbyły się Mistrzostwa Gminy Krzemieniewo dla klas I-III.

 

Rywalizowały ze sobą drużyny ze wszystkich szkół naszej gminy, które miały do pokonania tor przeszkód i inne konkurencje, np.  przenoszenie piłki lekarskiej, sadzenie ziemniaków,  wiązanie szarf, kozłowanie piłki, skoki na skakance, wyścig w tunelu czy rzuty do celu. Dzieci świetnie ze wszystkim sobie radziły i otrzymywały wysokie wyniki.

 

Z naszej szkoły drużyna z klasy I zajęła II miejsce, z klasy II uplasowała się na V miejscu, a  z klasy III zdobyła III miejsce. W nagrodę drużyny otrzymały puchary, medale, dyplomy oraz słodkie upominki. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

 

Skład drużyn:

klasa I: Agata Wels, Emilia Skorupka, Weronika Marciniak, Lidia Mejza, Natalia Picz, Katarzyna Kordus, Marek Chwaliszewski, Arkadiusz Nowak, Dawid Zieliński, Kacper Andrzejewski, Jakub Gawroński, Maciej Urbaniak.

Klasa II: Gabriel Grześkowiak, Laura Kolańczyk, Kinga Łukaszewska, Marcin Nowak, Wojciech Sobczak, Alicja Szczepaniak, Malwina Tomczak, Mikołaj Wojciechowski, Zuzanna Bolewicz, Patryk Michalak

Klasa III: Klaudia Byra, Klaudia Nawrocka, Natalia Chudzińska, Agnieszka Kuik, Daria Grześkowiak, Artur Paizert, Mikołaj Graczyk, Miłosz Gawroński, Radosław Bassa, Kacper Cwojdziński

 

 

Dzień Kobiet

Opiekunka Samorządu uczniowskiego, pani Kinga Żak – Frąckowiak, wraz z uczniami przygotowała obchody Dnia Kobiet w naszej szkole. Chcąc uczcić święto wszystkich pań, chłopacy zaprezentowali swoje umiejętności teatralne w krótkim i humorystycznym apelu.

 

Na początek wystąpili młodzi artyści z klasy V w przedstawieniu „Listy do kobiet”. Kolejny punkt programu zaprezentowali chłopacy z gimnazjum, którzy, przebrawszy się za kobiety, wykonali piosenki pt. „Gdzie ci mężczyźni”,  „Baby, ach te baby” oraz „To nie ja byłam Ewą”. Następnie uczniowie z III gimnazjum wcielili się w rolę prezenterów telewizyjnych, przekazując najnowsze wiadomości ze świata, oczywiście na temat kobiet.  Podczas programu artystycznego chłopacy rozdali kwiaty nauczycielkom i pracownicom  personelu. Na zakończenie wystąpili chłopcy z klasy IV,  prezentując swój taniec jako grupa „Bad Boys”. 

 

 

Szanuj zdrowie

W czwartek 4 marca uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i  I-II gimnazjum w Nowym Belęcinie wzięli udział  w szkoleniu z zakresu profilaktyki uzależnień wraz z nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pt. „Szanuj zdrowie – ratuj życie”.

 

Zajęcia prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny z Centrum Profilaktyki i Edukacji „PROFED” z Krakowa.

W trakcie szkolenia młodzież miała okazję wysłuchać zarówno praktycznych porad związanych z tematyką przeciwdziałania wszelkim rodzajom uzależnień i działaniem pierwszej pomocy, jak i wziąć aktywny udział w ćwiczeniach z ratownictwa przedmedycznego. Można było zatem nabyć fachowych umiejętności z prawidłowego przeprowadzenia czynności ratujących życie człowieka w razie wypadku tj. masażu serca i sztucznego oddychania, w sytuacji zachłyśnięcia się i omdlenia, w przypadku powstrzymania krwotoku, opatrzenia rany, oparzenia lub złamania.

Będąc uczestnikiem wypadku niezwykle istotną rzeczą oprócz udzielenia pierwszej pomocy jest też umiejętne zgłoszenie i przekazanie informacji o tym zdarzeniu w czasie rozmowy telefonicznej z dyspozytorem. Jak należy się zachować w takiej sytuacji i jakie informacje są najistotniejsze to niezwykle cenne i przydatne wskazówki, gdyż od nich zależy często ludzkie życie.

 

 

Ciąg dalszy sukcesów tenisistów stołowych

Reprezentanci naszej szkoły w tenisie stołowym spisali się na medal (i to nie jeden!)

5 marca Denis Bolewicz, Krzysztof Mrozek, Przemysław Panok zdobyli brązowe medale na Drużynowych Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych w Śmiglu.

Podczas Indywidualnych Mistrzostw Powiatu Leszczyńskiego w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych, które odbyły się 10 marca, na podium stanęli:

Denis Bolewicz – zajmując I miejsce, Krzysztof Mrozek - zajmując II miejsce oraz Jakub Krüger, który zajął III miejsce.

Spośród dziewcząt najlepsza okazała się Zuzanna Bolewicz, która zajęła V miejsce.

To jednak nie koniec sukcesów naszych sportowców. 11 marca w Krzywiniu odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Rejonu Leszczyńskiego w Tenisie Stołowym.

III miejsce wśród dziewczyn zajęła Karolina Stachowiak, a VI Kinga Sikorska.

Z medalami wrócili także chłopacy. Patryk Bolewicz zdobył srebrny medal, a Dominik Bolewicz brązowy.

Wszystkim należą się wielkie brawa i gratulacje !!!

 

Niedzielny trening

W ostatnią niedzielę lutego nad jeziorem w Górznie miały się odbyć Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Narciarstwie Biegowym.

 

Niestety ze względu na brak śniegu plany uległy zmianie. Zamiast biegać na nartach postanowiono rozpocząć długo oczekiwany sezon z mapą i kompasem. Pomimo że w niektórych miejscach trzeba było  zmoczyć buty i inne części ciała, orientaliści BUKOS-u nie poddali się i dzielnie pokonali pierwszą w tym roku trasę.

 

 

 

 

Rakietki w ruch

Tenisiści stołowi mogli pokazać na co ich stać 24 lutego, bowiem tego dnia odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych.

Nasza reprezentacja chłopaków w składzie: Denis Bolewicz, Krzysztof Mrozek zajęła pierwsze miejsce, a zawodnicy: Przemysław Panok, Krystian Krϋger, Marcin Wyzuj zajęli drugie miejsce. Obie drużyny będą nas reprezentować na zawodach rejonowych 5 marca w Śmiglu. Dziewczęta w składzie: Bolewicz Zuzanna, Chudzińska Anita zajęły miejsce tuż za podium.

To nie był jednak koniec tenisowych zmagań. 1 lutego w naszej szkole miały miejsce Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Gimnazjów.

Miejsce II miejsce zajął Patryk Bolewicz, a miejsce III Dominik Bolewicz. Obaj będą reprezentować nas na turnieju rejonowym.  Na miejscu V uplasował się Krϋger Kamil.  Wśród dziewczyn najlepsza okazała się uczennica naszej szkoły Karolina Stachowiak, jako druga turniej zakończyła Kinga Sikorska. Podobnie jak chłopacy dziewczyny będą reprezentować nas na turnieju rejonowym. Miejsce VI na zawodach zajęła Natalia Idczak.

 

 

Biegi na orientację

O tym, że uczniowie naszej szkoły zdobywają liczne sukcesy w biegach na orientację każdy już wie.

 

Warto zaznaczyć, że nie straszna jest im zimowa aura, a wręcz przeciwnie. Tym razem młodzi zawodnicy wzięli udział w Mistrzostwach Polski w narciarskim biegu na orientację w Jakuszycach.

Czytaj więcej elka.fm

 

 

 

Pomocna ręka

Śnieżna zima to nie tylko piękne pejzaże, ale także problemy z nadmiarem białego puchu.


W naszej szkole odśnieżaniem zajmuje się pan Sławomir Mrozek, który posiada między innymi uprawnienia do pracy na dachu budynku. Z pierwszymi oznakami zimy, które miały miejsce w na początku stycznia, poradził sobie sam. Jednak niezmieniająca się pogoda sprawiła, że dyrektor szkoły zwrócił się o pomoc do mieszkańców pobliskich wsi. Pan Piotr Skorupka z Nowego Belęcina oraz pan Mariusz Świdurski z Siemowa przyjechali z własnym sprzętem i pomogli w odśnieżaniu terenu wokół szkoły. Za pracę na rzecz szkoły dyrektor oraz pracownicy wraz z uczniami serdecznie dziękują.

 

 

Wieczór walentynkowy

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie przygotowała kolejny walentynkowy wieczór poezji przy świecach.

 

Uczniowie recytowali wybrane przez siebie wiersze o miłości i śpiewali piosenki. Na uwagę zasługuje fakt, iż do grona deklamatorów dołączyli nauczyciele. Ciekawym elementem wieczoru było także przedstawienie teatru cieni. Pierwsza klasa gimnazjum w niezwykły sposób przedstawiła perypetie pewnej królewny, która pomimo przeciwieństw losu, znalazła miłość u boku księcia.

W tym roku spotkanie przy świecach odbywało się w ostatki, więc na zakończenie karnawału uczniowie mogli nie tylko obcować z poezją, ale również bawić się na dyskotece.

Organizatorzy dziękują właścicielowi sklepu „Aldona” panu Józefowi Kasperskiemu za podarowanie słodyczy, które umiliły to walentynkowe spotkanie.

Poetycką wieczornicę przygotowały panie: Danuta Chałupka, Katarzyna Klimkowska, Agata Kosmala, Joanna Staśkiewicz.

 

 

To był „Szok”!

12 lutego w piątek zawitał do nas cyrk „Szok”.

 

Jak się okazało nazwa odpowiadała rzeczywistości, ponieważ  troje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. Uczniowie bawiły się świetnie, oglądając tresowane zwierzęta, magiczne sztuczki, jazdę na rowerku czy popisy akrobatyczne  z obręczami. Jak się okazało  zebrani nie tylko byli widzami, ale także próbowali swych sił cyrkowych, włączając się do zabawy.

 

 

 

 

Narciarskie zmagania

Na plaży w Górznie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż 31 stycznia zebrali się miłośnicy narciarstwa biegowego z okolicznych miejscowości.

Organizacją  narciarskiej niedzieli zajął się klub BUKOS Belęcin wraz z pomocą panów leśniczych Mirosława i Józefa Krzysztofiaków. 
Trasa biegła wokół jeziora górzyńskiego i wynosiła 3,5 km. Przygotowaniem torów narciarskich zajęli się zawodnicy BUKOSU, którym sobotnia zamieć bardzo utrudniła  zadanie.  Pomimo obaw, pogoda mile zaskoczyła i od rana świeciło piękne słońce, co z pewnością przyczyniło się do dużego zainteresowania narciarską imprezą.  Oprócz zawodników  swoje pierwsze kroki na śniegu stawiali także rodzice i rodzeństwo klubowiczów.
Po narciarskich zmaganiach na uczestników czekała pyszna grochówka oraz pieczone w ogniu kiełbaski.  Na co dzień uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie mają możliwość jazdy na nartach na zajęciach wychowania fizycznego.  Natomiast po lekcjach ustalają  „grafik” korzystania ze sprzętu narciarskiego należącego do klubu BUKOS i szusują po okolicznych polach i lasach.

 

 

Stypendia rozdane

Pierwsze półrocze zostało już podsumowane. 8 lutego odbył się apel, podczas którego wszyscy poznali uczniów uhonorowanych stypendium.

W szkole podstawowej stypendium naukowe otrzymali: Jagoda Jankowska i Jakub Kordus - uczniowie klasy V oraz dwie osoby z klasy VI: Patrycja Szymoniak i Jędrzej Jankowski.

Natomiast spośród gimnazjalistów stypendium naukowe dostał Damian Jurdeczka z klasy II, a stypendia sportowe otrzymali uczniowie klasy III:  Mikołaj Dubicki oraz Patryk Bolewicz.

 

 

Zajęcia Wychowania fizycznego w zimowym plenerze

Mroźna i śnieżna zima nie zniechęca młodych ludzi do podejmowania wysiłku i poznawania nowych dyscyplin sportu.  

Dzięki możliwości wypożyczenia sprzętu z Klubu Sportowego BUKOS w Nowym Belęcinie uczniowie naszej szkoły korzystają z nart biegowych na zajęciach wychowania fizycznego. Jak się okazuje, jazda na nartach wymaga sporej siły fizycznej. Wszyscy ci, którzy chcą popracować nad swoją kondycją poza zajęciami w szkole, mogą również wypożyczyć sprzęt narciarski po zajęciach.

W galerii zdjęć można zobaczyć, jak z tą zimową dyscypliną radzą sobie uczniowie klasy III gimnazjum na zajęciach z panią Katarzyną Klimkowską.

 

 

 

Spójrzmy zmianom w oczy

Pierwszy semestr roku szkolnego 2009/2010 dobiegł końca. Nadszedł czas na podsumowania, bo wiele się zmieniło w naszej szkole przez tych kilka miesięcy.

Nowo otwarta sala gimnastyczna wymagała ładniejszej oprawy, dlatego przy współpracy z  panem Markiem Dutką, panem Sławomirem Mrozkiem, państwem Dubickich oraz dzięki pracy społecznej uczniów zagospodarowano teren wokół szkoły.

Od grudnia ubiegłego roku zainstalowany jest monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Nic już nie umknie uwadze, bo kamery pozwalają zarejestrować wszystko to, co dzieje się na boisku, wokół budynku sali gimnastycznej, przy wejściach do szkoły i na korytarzach. Jednak najwięcej zmian zaszło w samym budynku szkoły. Odmalowano bibliotekę i pracownie multimedialną, a także wszystkie klasy, w których dodatkowo zamontowano rolety okienne. W większości sal lekcyjnych wymieniono meble - do dyspozycji nauczycieli i zespołów klasowych są nowe szafy, a najmłodsi uczniowie z klas I-III mają swoje małe szafki w klasach. 

Przeprowadzony został również remont sanitariatów w głównym budynku szkoły.Podczas ferii odnowiono korytarze i gabinet dyrektora szkoły. Wszelkie opisy byłyby zbędne, dlatego zapraszamy do galerii zdjęć, by sprawdzić, w jakich kolorach minią się teraz korytarze szkolne.

Przez cały czas wzbogacany jest księgozbiór biblioteki , a w szkolnej świetlicy przybywa gier edukacyjnych. Jedną z nowych pomocy edukacyjnych jest tablica interaktywna. Działa ona jak dotykowy ekran współdziałający z komputerem i projektorem multimedialnym. Tablica pełni rolę wielkiego monitora, który reaguje na dotyk specjalnego pióra. Dzięki temu osoba stojąca przy tablicy może obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze. Tablica ma ponadto własne oprogramowanie, ułatwiające pracę nauczycielowi oraz pozwalające na robienie notatek i zapisywanie ich w pamięci komputera. Możliwości wykorzystania tablicy są bardzo duże. Nie zostaje nic innego, jak poznać jej tajemnice na lekcjach.

 

 

Gminny turniej piłki nożnej halowej

W czasie ferii odbył się w Pawłowicach gminny turniej piłki nożnej halowej.

Chłopacy ze szkoły podstawowej pokazali na co ich stać. W kategorii klas czwartych pierwsze miejsce zajęła reprezentacja naszej szkoły w składzie:  Paweł Kokociński, Jakub Krűger, Krystian Krűger, Dariusz Krawczyk, Piotr Słomiński.

Pierwsze miejsce zajęli także reprezentanci klasy piątej: Denis Bolewicz, Jakub Kordus, Mateusz Łukaszewski, Damian Tomczak, Tomasz Szymoniak, Marcin Wyzuj.

Szczególne gratulacje należą się zawodnikom wyróżnionym indywidualnie. Jakub Krűger został wybrany zawodnikiem turnieju, a Krystian Krűger i Denis Bolewicz zostali Królami Strzelców w swoich kategoriach wiekowych.

 

 

 

Karnawałowa zabawa

W pierwszy dzień ferii sześciolatki i dzieci z klas I-III bawiły się na balu przebierańców zorganizowanym w naszej szkole.

Na zabawę przybyły postacie z przeróżnych bajek i filmów. Nie zabrakło księżniczek, wróżek, a nawet człowieka pająka.  Wszyscy tańczyli, ale jak przystało na karnawałowe zabawy brali także udział w konkursach i zdobywali nagrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Dnia 22 stycznia na sali wiejskiej w Nowym Belęcinie dzieci z oddziału przedszkolnego w Nowym Belęcinie uczciły Dzień Babci i Dziadka.

Na uroczystość przybyło osiemdziesiąt babć i dziadków, a każdy z nich otrzymał laurkę z życzeniami. Wnuki pod kierunkiem wychowawczyń: pani Elżbiety Walczewskiej i pani Renaty Urbaniak przygotowały piękny program artystyczny. Złożyły się na niego wiersze, piosenki i tańce pełne życzeń zdrowia i uśmiechu na każdy dzień. Po występie dziadkowie miło spędzili czas na rozmowie przy kawie, herbacie i pysznym cieście.

 

 

 

 

 

 

Jasełka. "Europo nie możesz żyć bez Boga"

Boże Narodzenie to dla nas wszystkich bardzo wyjątkowe i ważne święta. Wtedy to cieszymy się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy i drodzy niż w zwykłe dni. Roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach.

 

W naszej szkole Bożonarodzeniowy czas ma nie mniej podniosły nastrój.  Śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem, a także spędzamy wspólnie czas na corocznych jasełkach. W tym roku jasełka odbyły się 22 grudnia. Przygotowały je: p. Katarzyna Klimkowska i p. Bożena Glura. Organizatorzy podkreślili szczególny charakter tego święta w Polsce. Pokazali także jak obchodzone jest to święto w innych krajach Europy.

 

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

 

 

Hej kolęda, kolęda

Dnia 14 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbył się koncert muzyczny. Już po raz trzeci odwiedzili nas uczniowie ze szkoły muzycznej w Gostyniu pod opieką p. Krzysztofa Szymkiewicza, p. Damiana Ruskowiaka i Marii Markowskiej.

 

Występ młodych talentów przybliżył nam nastrój świąt Bożego Narodzenia i historię obchodzonych świąt w innych krajach. Swoim talentem i efektami pracy podzielili się z nami młodzi instrumentaliści: Michał Nowak, Kasia Kaczmarek, Zofia Picz,  Anna Opielewicz, Oskar Tarnowski, Dawid Mruk, Martyna Werwińska, Borys Kaźmierczak, Karol Olejniczak, Karol Grutzmacher, Joachim Rufael, Konrad Czwojda i Adam Kurek. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali wspólnie kilka kolęd.        

 

 

 

To pięknie móc liczyć na innych

Tegoroczna zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Radę rodziców przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie po raz kolejny pokazała, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. 21 listopada w zajeździe „Dobrodziej” bawiono się przy muzyce zespołu „Temat” aż do rana. Pieniądze zebrane podczas loterii fantowej oraz całej zabawy, a jest to suma 3 150 złotych, zostaną przekazane na zakup sztandaru szkoły.

 

Organizatorzy mogli liczyć na hojne wsparcie sponsorów, którym serdecznie dziękują!!!

Armatura Nowak – Gostyń, Maria Musielak – Garzyn, Jacek Kołodziej – Biuro Usług Geodezyjno-Kartograficznych Leszno, Jerzy Płaczek – Krzemieniewo, Apteka „Elixir” Krzemieniewo, „Nasza apteka” – Krzemieniewo, Centrum Nutrena Krzemieniewo, Czesław Grześkowiak – Hersztupowo, Michał Chwaliszewski – Nowy Belęcin, Hurtownia „Almark” Jarosław Stajer – Leszno, „Mazak” – Gostyń, Ryszard Marciniak – Nowy Belęcin, „Biurimex” – Leszno, Budo-Mont Cegielnia Materiałów Budowlanych Bojanice, Maria Drapiewska Zajazd „Dobrodziej”, Jarosław Musielak – Hersztupowo, Szymon Nyczka Hurtownia SIM – RTV i AGD – Leszno, Jan Krawczyk Hurtownia Chemiczna, Sylwia Lasik – Hersztupowo, Józef Kasperski – Nowy Belęcin

 

 

Andrzejki dla Przedszkola i klas I-III

Dnia 26 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki dla oddziału przedszkolnego i klas I-III szkoły podstawowej.

 

Dzieci bawiły się od godziny 13 na szkolnej hali sportowej. Zabawę umilał im szkolny DJ. Wychowawczynie zorganizowały również dzieciom  lanie wosku, różne wróżby i inne konkursy. Nic dziwnego, że nikt nie miał ochoty iść do domu.

 

 

 

 

 

 

 

Tygrysek

17 listopada 2009r. 28 sześciolatków z Nowego Belęcina wyjechało do Leszna na salę zabaw „Tygrysek”.

 

Podczas zabaw w kolorowych kulkach, było  dużo  radości i  śmiechu. Wszyscy wrócili zadowoleni, a swoje wrażenia z pobytu w „Tygrysku” przedstawiali na kartkach w postaci kolorowych rysunków. 

 

 

 

 

 

 

 

Praca w sadzie

Dnia 12 listopada dyrektor szkoły w Nowym Belęcinie zorganizował wyjazd do sadu w Brylewie, by pomóc pracownikom zrywać jabłka.

 

W akcję była  zaangażowana klasa I i II gimnazjum. Wszyscy ciężko pracowali, również opiekunowie - pan Robert Juskowiak i pani Joanna Staśkiewicz.  W zamian za pomoc uczniów szkoła otrzymała od właściciela posiadłości 30 sztuk sadzonek drzewek ozdobnych, które przed szkołą posadzili uczniowie klasy III gimnazjum. W fachowym sadzeniu drzew pomagał pracownik sadu w Brylewie pan Marek Dudka.

 

 

 

 

 

Wyjazd do kina

Uczniowie z klasy I i II szkoły podstawowej wybrali się do kina w Gostyniu na film „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”.

 

Po obejrzeniu filmu dzieci były zafascynowane tym, że może istnieć kraina, gdzie smakołyki spadają z nieba. Swoje wrażenia z pobytu w kinie przedstawili w pracach plastycznych podczas konkursu. Najlepsze prace zostały nagrodzone. I tak z klasy pierwszej- I miejsce zajęła Lidka Mejza, II miejsce Kacper Andrzejewski, III miejsce Agata Wels. Z klasy trzeciej - I miejsce zajęła Agnieszka Kuik, II miejsce Klaudia Nawrocka, III miejsce Łucja Wudarczak.

 

 

 

 

 

Kiermasz świąteczny

Boże Narodzenie to czas ,w którym ludzie sobie pomagają i dlatego jak co roku podczas grudniowego spotkania z rodzicami odbył się kiermasz świąteczny, na którym można było kupić świąteczne gadżety czy wykonane przez uczniów kartki z życzeniami.  Nad całością czuwała panie Elżbieta Walczewska, a w prowadzeniu kiermaszu pomagały jej uczennice z III klasy gimnazjum. W tym roku rodzice mogli pomóc szkole, bowiem pieniądze uzbierane na kiermaszu, tj. 533 zł, zostaną przekazane na zakup sztandaru szkoły.

Wszystkim rodzicom zaangażowanym w tę akcję serdecznie dziękujemy!

 

 

 

91 rocznica odzyskania niepodległości

Dnia 10 listopada cała społeczność szkoły w Nowym Belęcinie uczestniczyła w apelu z okazji 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, bowiem wszyscy pamiętają o tym, że 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

 

Program artystyczny przygotowało troje nauczycieli – p. Katarzyna Klimkowska, p. Izabella Kubacka i p. Robert Juskowiak. W przygotowanie występu byli zaangażowani uczniowie klasy II gimnazjum oraz nowo założony chór szkolny.

 

Uroczystość była swoistym powrotem do przeszłości, zebrani mogli przypomnieć sobie, że dziejom ojczyzny nierzadko towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność.

 

Młodzi artyści apelowali o to, by pamiętać, że to my tworzymy ojczyznę i to od nas zależy, jaka jest i jaka będzie. Ważne jest, by takie wartości jak Bóg, honor, solidarność, jedność, lojalność, szacunek,  miłość były nieodłącznymi elementami naszego życia. Przez to stajemy się lepsi, a nasza ojczyzna jest jeszcze bardziej wartościowa.

 

 

Broń się, nie trać wiary. Profilaktyka nie prelekcja

We wtorek 3 listopada uczniowie klasy II i III gimnazjum wyjechali do szkoły w Drobninie, by wziąć udział w młodzieżowym programie o charakterze profilaktyk uzależnień.

 

Gimnazjaliści spotkali się z Piotrem Lubertowiczem – wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów oraz Tomaszem Dzień – gitarzystą. Występ pana Piotra to tak naprawdę opowieść o jego życiu, o karierze muzycznej, o pogoni za pieniędzmi, ciężkiej walce z nałogiem, samotności, ale także o sukcesie, jakim jest życie bez uzależnień. Odwołując się do własnych doświadczeń, starał się ukazać zagrożenia i pokusy, jakie czyhają na młodych ludzi. Miejmy nadzieję, że jego występ pobudzi do refleksji, a w chwilach zwątpienia będzie przestrogą.

Jeśli chcesz znaleźć dodatkowe informacje o Piotrze Lubertowiczu i jego akcji, kliknij

 

 

Parada potworów

W piątek 30 października odbyło się w naszej szkole Halloween.

 

Z tej okazji samorząd uczniowski wraz z klasą szósta zorganizował przedstawienie z potworami w roli głównej. Podczas występu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Straszydła”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uczniowie nie zapomnieli o tradycji, na koniec apelowali, aby pamiętać o zmarłych w tak wyjątkowym dniu jak Dzień Wszystkich Świętych.

 

 

Mistrzowska lekcja pod patronatem Starostwa Powiatowego

W tym roku szkolnym inauguracyjne zajęcia z cyklu „Lekcje z mistrzem” odbyły się 21 października w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie. Gospodarz spotkania, dyrektor szkoły - pan Mikołaj Kulczak serdecznie przywitał przedstawiciela Starostwa Leszczyńskiego - pana Piotra Giernasa, trenera Super-Pol Tęcza Leszno - pana Jarosława Krysiewicza wraz z zawodniczkami tegoż klubu.

 

Propagowaniem sportu zajmuje się też Gmina Krzemieniewo, zatem na spotkanie przybył wójt gminy – pan Andrzej Piterula. W tajniki pracy koszykarek wprowadziło uczniów pięć zawodniczek: Joanna Czarnecka, Magdalena Gawrońska, Barbara Kuszewska, Edyta Krysiewicz i Joanna Walich.  Uczniowie, począwszy od sześciolatków po gimnazjalistów, byli żywo zainteresowani tą mistrzowska lekcją. Nie trzeba było nikogo namawiać, by w praktyce wykorzystał rady trenera i poćwiczył z samymi mistrzyniami rzuty za trzy punkty, rzuty osobiste czy z dystansu. Kulminacyjnym punktem było rozegranie meczu mistrzynie kontra przedstawiciele szkoły. Ta właśnie część lekcji wyzwoliła w widzach największe emocje.

 

 

Pasowanie na ucznia

21 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. Wychowawczyni klasy – pani Regina Dębicka przywitała zaproszonych gości: dyrektora szkoły, księdza proboszcza Rafała Ostrowskiego, Radę rodziców oraz nauczycieli.

 

Na tę uroczystość przybył także gość specjalny – „dobra wróżka”, która pomogła uczniom zdobyć symbole miłości, muzyki, pracy i mądrości, a na koniec zdjęła czar „złej wróżki”, która na początku zaczarowała uczniów w maluchów. Dopiero po tym odczarowaniu dzieci mogły przystąpić do ślubowania. Dyrektor szkoły wielkim ołówkiem pasował pierwszoklasistów na uczniów, a wychowawczyni wręczyła każdemu dyplom pasowania.

 

Rada rodziców ufundowała najmłodszym uczniom szkoły upominki w postaci gier edukacyjnych. Na koniec pierwszaki otrzymały życzenia od Samorządu uczniowskiego i zostali włączeni do społeczności szkolnej. W miłej atmosferze wszyscy zebrani udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

Koncert muzyków z Gostynia

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów rok 2010 został ustanowiony Rokiem Fryderyka Chopina. Nie tylko w całej Polsce, ale także zagranicą trwają przygotowania do obchodów tego święta. W naszej szkole staramy się przybliżyć uczniom postać Fryderyka Chopina.

 

Z tej okazji 19 października zaproszeni zostali młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu. Pani Lajla Zaborowska – dyrektorka szkoły przedstawiła zebranym biografię słynnego muzyka. Jej wykład wzbogacony został występami muzyków. Zaprezentowali oni utwory na flet, akordeon, gitarę czy fortepian. Tego typu koncert był okazją do zetknięcia się z „żywą” muzyką, ale również do wzbogacenia wiedzy i porozmawiania o zainteresowaniach muzycznych.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Roku Fryderyka Chopina, kliknij www.chopin2010.pl

 

 

Akcja Kasztan - Zakończona

Jak co roku samorząd uczniowski ogłosił zbiórkę kasztanów.  Akcja ta niezmiennie wzbudza duże zainteresowanie i co za tym idzie – zaangażowanie wszystkich, począwszy od sześciolatków, a skończywszy na piętnastolatkach. Tej jesieni udało nam się zebrać 380 złotych. Pieniądze te zasilą budżet samorządu, a w przyszłości zostaną wykorzystane na zakup nagród w konkursach szkolnych.

 

 

 

 

 

 

 

„Za serce, za trud, za uśmiech… Dziękujemy!”

 

Za oknami plucha, ale w szkole 14 października panowała przyjemna i radosna atmosfera, bowiem z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia. Przewodnicząca Samorządu uczniowskiego, Beata Bulińska, przywitała przybyłych na tę uroczystość gości. Dyrektor szkoły, pan Mikołaj Kulczak, złożył nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość uświetniło krótkie wystąpienie proboszcza parafii Siemowo księdza Rafała Ostrowskiego połączone z udzieleniem błogosławieństwa.

 

Przybyły tego dnia przedstawiciel Gminy Krzemieniewo zastępca wójta pan Ryszard Patelka uhonorował pracę pani Renaty Urbaniak Nagrodą Wójta Gminy Krzemieniewo. Dyrektor szkoły wręczył natomiast Nagrody Dyrektora Szkoły trzem nauczycielkom - pani Reginie Dubickiej, pani Małgorzacie Grybskiej i pani Agacie Kosmali oraz pracownikom niepedagogicznym - pani Marii Gano i panu Sławomirowi Mrozkowi. Gratulacje nagrodzonym i życzenia złożyła również prezes Oddziału ZNP w Krzemieniewie pani Danuta Chałupka.

 

Natomiast uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I-III szkoły podstawowej pod opieką swoich wychowawczyń, pań: Reginy Dubickiej, Ewy Feledziak, Małgorzaty Grybskiej, Renaty Urbaniak i Elżbiety Walczewskiej,  przygotowali część artystyczną apelu. Najmłodsi recytowali wiersze, śpiewali, tańczyli, marzyli o przyszłych zawodach, a nawet prezentowali modę dla nauczycieli. Wszystko po to, by podziękować „za trud, za serca, za uśmiech” wszystkim tym, którzy pomagają im w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.                 

 

 

Z wizytą w lesie

W piękny październikowy dzień uczniowie klasy pierwszej razem ze swoją wychowawczynią – panią Reginą Dubicką, wybrali się do lasu w poszukiwaniu darów jesieni.

 

W atlasie sprawdzali nazwy otaczających ich roślin. Jak się okazało młodzi przyrodnicy wykazali się znajomością drzew iglastych i liściastych. Trudności nie przysporzyło im też rozpoznawanie grzybów oraz innych roślin. Po drodze znaleźli mnóstwo skarbów, które zabrali ze sobą do klasy, aby przypominały im miło spędzony czas w lesie. Dzięki tej wyprawie klasowy „Kącik przyrody” wzbogacił się o nowe eksponaty.

 

 

 

 

Książka na jesień

Szkolna biblioteka tętni życiem. Podczas przerw można korzystać nie tylko z księgozbioru, ale także z komputerów w pracowni multimedialnej.

 

W tym roku szkolnym porządek na półkach pomaga utrzymać aktyw biblioteczny w składzie: Patrycja Szymoniak i Jędrzej Jankowski. Pani Danuta Chałupka, bibliotekarka, podsumowała miesiąc działalności szkolnej biblioteki. Dla niektórych statystyki były zaskoczeniem. Niewątpliwie częściej czytają uczniowie szkoły podstawowej niż gimnazjaliści. Ci, którzy wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek, zostali odznaczeni dyplomami. Wśród nagrodzonych czytelników znaleźli się: Agata Wels z klasy I, Krzysztof Waleński z klasy II i Patrycja Szymoniak z klasy IV.

 

 

Bezpieczni w drodze do szkoły

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły – taka tematyka dominowała na spotkaniu pierwszoklasistów z policjantem z leszczyńskiej sekcji ruchu drogowego.

 

Policjant zapoznał uczniów z zasadami prawidłowego poruszania się po drodze, a następnie przeprowadził krótki egzamin. Nikogo nie zdziwił wynik. Wszyscy zdali test na szóstkę. W nagrodę za świetne wyniki otrzymali odblaskowe znaczki, dzięki którym będą widoczni nie tylko na drodze do szkoły.

 

 

 

 

 

 

Jaki prezent dla chłopaka?

Dziewczęta pod koniec września zachodzą w głowę, jaki prezent wybrać dla chłopaków – dla braci, kolegów. W naszej szkole każda z klas indywidualnie organizowała obchody Dnia Chłopaka. Młodzi panowie 30 września chodzili po korytarzach nie tylko z uśmiechami od ucha do ucha, ale także z breloczkami, kartami, słodyczami. Najmłodsi uczniowie z zerówki również obchodzili to święto – nie mogli się nacieszyć kolorowymi samochodami.

 

 

 

 

 

 

 

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Trzeci weekend września powinien wszystkim kojarzyć się z jednym – z akcją  „Sprzątnie świata”! Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: "Pomagamy Ziemi - codziennie" . Nie zapominamy zatem o gaszeniu światła, po zakupy chodzimy ze swoją torbą, oszczędzamy wodę, wybieramy rower zamiast samochodu czy skutera.

 

Wielkie otwarcie akcji „Sprzątanie świata – Polska” nastąpiło 11 września 2009 r. w Koszalinie. W Nowym Belęcinie  natomiast  uczniowie zabrali się za sprzątanie okolicy w poniedziałek 21 września. Część uczniów wyjechała do Bojanic, by zbierać odpady w pobliskim lesie. W akcji tej wziął udział także leśniczy  pan Józef Krysztofiak. Młodsi uczniowie porządkowali teren wokół szkoły oraz w samym Belęcinie, a uczniowie z trzeciej klasy gimnazjum pomagali w pracach porządkowych przy szkole.

 

Jak co roku można było liczyć na wsparcie rodziców. Pan  Remigiusz Waleński i pan Michał Chwaliszewski pomogli w zbiórce złomu. Dzięki tej akcji zebrano 1 250 złoty.

 

Pierwsze koty za płoty

Jak co roku 1 września w szkołach w całym kraju panuje podekscytowanie i towarzyszący mu gwar. W naszej szkole nie było inaczej. O godzinie 9 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2009/2010.

 

Dyrektor szkoły powitał wszystkich zebranych, a szczególnie najmłodszych, którzy rozpoczynają swoją szkolną przygodę w oddziałach przedszkolnych.

Pan Mikołaj Kulczak przedstawił zebranym uczniom i rodzicom nowych nauczycieli w Zespole Szkół. Od tego roku szkolnego biologii uczyć będzie pani Danuta Mieszkała, języka niemieckiego pani Anna Andrzejewska, natomiast wychowania fizycznego będzie uczył także pan Mikołaj Patelka. Pan dyrektor poinformował również o zmianach, jakie czekają uczniów wraz z wprowadzeniem reformy programowej.

 

Tego dnia nie zapomniano o tych, którzy 70 lat temu bohatersko bronili wolności Polski. Minutą ciszy uczczono poległych za ojczyznę w czasie II wojny światowej.

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami klas.

 

Życzymy, by w szkole tak radosny nastrój, jak pierwszego dnia, towarzyszył wszystkim aż do 25 czerwca 2010 roku.

 

2 razy 5, czyli półkolonie letnie

Dwa pięciodniowe turnusy zostały zorganizowane przez Zespół Szkół w Nowym Belęcinie. Jak co roku wakacyjne wyprawy były możliwe dzięki Urzędowi Gminy w Krzemieniewie oraz nauczycielom z naszej szkoły.

 

Opłacało się czekać na wyjazd aż do połowy sierpnia. Pogoda od 10 do 21 sierpnia dopisała i tym samym można było zrealizować wszystkie zaplanowane wycieczki.

 

Grupa młodszych kolonistów zwiedziła „Zaurolandię” w Rogowie i indiańską wioskę „Wokini” w Ostaszowie. Uczniowie wyjechali do poznańskiego kina, poznali lepiej Stare Miasto w Poznaniu i Lesznie oraz spędzili czas na basenie „Akwawit”, w sali zabaw „Tygrysek” i „Kangurek”. Ostatniego dnia wyjechali nad jezioro do Osiecznej, tam każdy uczestnik dostał pamiątkę z wakacji. Opiekę nad  kolonistami sprawowała pani: Regina Dębicka, Małgorzata Grybska oraz Elżbieta Walczewska.

 

Natomiast starsi wraz z opiekunami – panią Danutą Chałupką, Bożeną Glurą, Renatą Urbaniak, Kingą Żak-Frąckowiak oraz panem Robertem Juskowiakiem – wyjechali do kina interaktywnego w Poznaniu, zwiedzili leszczyński rynek i Stare Miasto, byli także na basenie „Akwawit” oraz na kręgielni w Gostyniu. Pogoda dopisywała, więc jeden dzień poświęcono na wodne rekreacje nad jeziorem w Górznie. Zakończenie półkolonii odbyło się nad Jeziorem w Cichowie.