"Klubowe Mistrzostwa Polski"

 

W dniach 16-18 września w Złocieńcu w województwie zachodnio-pomorski odbyły się Klubowe Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację.

 

Zawody rozegrane zostały na dystansie sprinterskim i w biegu średniodystansowym. Orientaliści z Belęcina spisali się w tych zawodach bardzo dobrze. Pierwszy dzień to bieg sprinterski trasy wynosiły około 2 km. Najlepsi byli:

3 miejsce – Agata Szymoniak - kategoria K-12

2 miejsce – Hanna Klimkowska – kategoria K-20

1 miejsce – Dominik Wels – kategoria M-20

 

Drugi dzień to bieg średniodystansowy czyli około 4 km do pokonania tym razem najlepiej wypadli:

2 miejsce – Agata Szymoniak – kategoria K-12

1 miejsce – Hanna Klimkowska – kategoria K-20

6 miejsce – Piotr Klimkowski – kategoria M-12

8 miejsce – Marcin Smektała – kategoria M-12

7 miejsce – Patryk Bolewicz – kategoria M-18

3 miejsce – Dominik Wels – kategoria M-20

 

 

 

"Wielkopolskie Igrzyska "

 

15 czerwca w Raszkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego odbył się finał Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowym Biegu na Orientację.  Reprezentacje Zespołu szkół w Nowym Belęcinie wywalczyły 3 medale w tych zawodach.

II miejsce – sztafeta chłopców wśród Szkół Podstawowych w składzie: Piotr Klimkowski, Dariusz Krawczyk oraz Marcin Smektała.

II miejsce – sztafeta chłopców wśród szkół Gimnazjalnych w składzie: Damian Jurdeczka, Marcin Kowalski i Dominik Bolewicz.

III miejsce – sztafeta dziewcząt wśród szkół Gimnazjalnych w składzie: Natalia Idczak, Karolina Stachowiak i Milena Świt.

 

"Puchar Najmłodszych"

 

W dniach 11-13 czerwca w Garczynie w pobliżu Gdańska odbyły się Mistrzostwa Polski dla najmłodszych zawodników uprawiających bieg na orientację czyli dla młodzików.  Udział w nich brały dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Pierwszym biegiem był sprint, w którym najlepiej wypadli: 10 miejsce – Klaudia Smektała, 7 miejsce  - Marek Chwaliszewski  i Dariusz Krawczyk. Następnego dnia, mistrzostwa rozegrano na dystansie klasycznym. Tym razem najlepiej spisali się: 9 miejsce – Agata Wels, 4 miejsce – Agata Szymoniak. Zawody zakończono biegiem sztafetowym W tym biegu 4 miejsce wywalczyła drużyna chłopców w składzie: Marcin Smektała, Dariusz Krawczyk oraz Piotr Klimkowski.

 

"Wymiana Polsko Holenderska"

 

W dniach od 8 do 11 czerwca 2011 r. w naszej gminie miała miejsce wymiana Polsko Holenderska w której brali też udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum z naszej szkoły.

 

W tym czasie uczniowie z Drobnina, Nowego Belęcina i Pawłowic pokazali swoim rówieśnikom z Holandii szkołę i pałac w Pawłowicach, bawili się wspólnie na bowlingu i zwiedzali leszczyńską starówkę. Na zakończenie tego spotkania wszyscy wzięli udział w zabawie zorganizowanej nad jeziorem w Górznie.

W przyszłym roku szkolnym nasi uczniowie pojadą z rewizytą do Holandii.

Galeria 1

Galeria 2

 

 

"Mistrzostwa Polski w Bochni"

 

W pierwszy weekend czerwca w Bochni odbyły się Mistrzostwa  Polski w średniodystansowym i sprinterskim Biegu na Orientację. Mistrzostwa te dotyczyły zawodników kategorii juniorskich oraz seniorskich. Natomiast dla młodzików odbyły się zawody towarzyszące pod nazwą Limanowa Cup. 

Bieg Sprinterski rozegrany został wokół zamku w Nowym Wiśniczu. W biegu tym Hanna Klimkowska zajęła 7 miejsce a Patryk Bolewicz wywalczył 15. Bardzo blisko zdobycia medalu był Dominik Wels, który uzyskał świetny czas niestety potwierdził niepoprawny punkt kontrolny.  W zawodach towarzyszących Piotr Klimkowski zajął 2 miejsce, natomiast 11 był Marcin Smektała. Kolejny dzień to bieg średniodystansowy. Tu wyniki były nieco lepsze niż w sprincie. Hanna Klimkowska zajęła 5 miejsce, a Dominik Wels uplasował się na 6 pozycji. W zawodach towarzyszących Agata Szymoniak – 4 miejsce, Marcin Smektała -7 miejsce, Piotr Klimkowski – 8 miejsce.

 

 

 

"Informacja dotycząca zakupu podręczników"

 

 

UWAGA!!!

 

Rodzice klas I – III Szkoły Podstawowej oraz klasy III Gimnazjum mogą zbierać faktury na podręczniki, aby uzyskać dofinansowanie na Wyprawki Szkolne w roku szkolnym 2011/2012

Warunki niezbędne do uzyskania dofinansowania to:

- faktury imienne wypisane na ucznia bądź rodziców,

- minimalny dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

- pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego w tym specjalnego, jest udzielna także uczniom: słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedna z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt. 1-3

 

NA FAKTURACH MOGĄ ZNAJDOWAĆ SIĘ TYLKO PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA ZGODNE Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ

 

 

 

"Stypendia rozdane"

 

Jak co roku, rady pedagogiczne szkół podsumowują rok szkolny. Nauczyciele nagradzają najlepszych uczniów w nauce i w sporcie. Otrzymują oni dyplomy, nagrody i stypendia. Oto więc uczniowie z ZS w Nowym Belęcinie, którzy otrzymali stypendia naukowe i sportowe.

 

Stypendia naukowe w Szkole Podstawowej otrzymali: Paulina Zielińska, Dominik Kołodziej, Łucja Wudarczak, Monika Świdurska, Kacper Cwojdziński, Aleksandra Tomiczak, Wiktoria Musielak, Piotr Klimkowski, Joanna Kolańczyk, Izabela Chwaliszewska, Jagoda Jankowska i Sylwia Konieczna.

 

Stypendia sportowe w Szkole Podstawowej otrzymali: Piotr Klimowski, Marcin Smektała, Dariusz Krawczyk, Krzysztof Mrozek i Denis Bolewicz.

 

Stypendia naukowe w Gimnazjum otrzymali: Jędrzej Jankowski, Patrycja Szymoniak, Damian Jurdeczka, Klaudia Jankowska, Natalia Michalska, Lidia Grzymisławska i Andrzej Michalski.

 

Stypendia sportowe w Gimnazjum otrzymali: Karolina Stachowiak, Natalia Idczak, Kamil Krűger, Dominik Bolewicz, Damian Jurdeczka i Marcin Kowalski. 

 

"Wybitne osiągnięcia naszego tegorocznego absolwenta"

 

Damian Jurdeczka zakończył naukę w gimnazjum ze średnią ocen 5,6. Osiągnął najwyższy wynik w szkole z egzaminu gimnazjalnego.

 

 Interesuje się historią, geografią oraz informatyką. Damian mieszka w Starym Belęcinie. Zamierza dalej kształcić się w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Absolwent gimnazjum w Nowym Belęcinie posiada tytuł finalisty wojewódzkich konkursów geograficznego oraz historycznego. Do jego sukcesów można zaliczyć także II miejsce w wojewódzkiej Gimnazjadzie w biegach na orientację. Razem z kolegami reprezentował Polskę w Szkolnych Mistrzostwach Świata we Włoszech w tej dyscyplinie sportowej, gdzie zajęli 12 miejsce. Swoją przyszłość Damian zamierza związać z wojskiem.

 

 

"Konkurs BRD"

 

Przed wakacjami w szkole w Nowym Belęcinie odbył się konkurs klas I – III poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego, by w szczególny sposób zwrócić uwagę na zachowanie bezpieczeństwa przez dzieci w czasie wakacji.

 

Wśród konkurencji były pytania dotyczące znajomości znaków drogowych, bezpiecznej jazdy rowerem, po miasteczku ruchu drogowego oraz wyposażenia roweru. Zmagania dzieci na miasteczku oceniała pani E. Walczewska oraz absolwent naszej szkoły M. Dubicki. I miejsce zajął uczeń kl. II Arkadiusz Nowak, II miejsce zajęła uczennica kl. III Agnieszka Chuda i III miejsce zajęła uczennica kl. III Zuzanna Bolewicz. Nagrody wręczyła p. dyrektor Danuta Chałupka.

 

 

"Olimpiada Sportowa Przedszkolaków"

 

Po raz pierwszy w Nowym Belęcinie miała miejsce Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. Pomysł zawodów powstał spontanicznie na jednym ze spotkań nauczycieli przedszkoli z Nowego Belęcina i Krzemieniewa.

 

 Wychowawczynie Elżbieta Walczewska i Dominika Pawlak zaprosiły do współpracy przedszkolaków z Krzemieniewa. Dzieci bawiły się w mieszanych drużynach w następujących konkurencjach: wyścig wózków, sadzenie ziemniaków, przenoszenie piłeczki na łyżce, tunele i toczenie piłki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali medale i słodycze. Współpraca na tyle się spodobała, że pomysł zawodów postanowiono kontynuować.

 

 

 

"Obchody Dnia Dziecka"

 

1 czerwca 2011 roku  w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się Dzień Dziecka. Na początku imprezy dyrektor szkoły - p. Mikołaj Kulczak złożył życzenia wszystkim swoim uczniom.

 

Na ten ważny dzień zaplanowano wiele konkursów. Odbył się turniej piłki nożnej uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, turniej ringo wśród uczennic szkoły podstawowej, turniej koszykówki wśród gimnazjalistek, zawody i konkurencje zręcznościowe dla najmłodszych oraz zostały rozegrane rozgrywki  w badmintona i kręcenie hula hop na czas dla chętnych. Ostatnią konkurencję wygrała Julia Picz, powalając przeciwników na łopatki.  Zawodniczka kręciła obręczą przez około 43 minuty i kręciłaby dalej, gdyby nie interwencja jednego z widzów. Niebywałą atrakcją był też mecz piłki siatkowe nauczyciele contra uczniowie. Każdy uczeń w prezencie otrzymał kiełbaskę z grilla, napój i loda. Warto też dodać, że zostały rozdane nagrody dla osób zaangażowanych w sprzedaż gazety „Życie Gminy Krzemieniewo”. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i nagrodzonym oraz wszystkim życzymy takich obchodów Dnia Dziecka za rok!

 

 

"Mama, tata i ja"

 

28 maja w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbyła się Impreza Środowiskowa pod hasłem: „Mama, tata i ja”. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji.

 

Na początek odbył się program artystyczny. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze i tańczyli tańce. Na boisku szkolnym zorganizowano konkursy sportowe: rzut piłką hokejową do celu, podbicia piłką siatkową i nożną oraz tor przeszkód dla klas I- III.  Rozegrano też mecz siatkówki plażowej. Obok do dyspozycji były też dmuchane zamki i trampolina. Każdy zainteresowany mógł przysiąść w szkolnej kawiarence i zakupić ciasto czy kawę. W trakcie trwania zabawy krowa – maskotka rozdawała produkty mleczne i promowała Mleczarnię w Gostyniu.  Nie można też zapomnieć o loterii fantowej z wieloma cennymi nagrodami. Na zakończenie zabawy odbyło się losowanie głównych nagród. Wśród nich znalazły się: dwa rowery, żelazko, gofrownica, ekspres do kawy, aparat fotograficzny, pióro firmy Parker oraz piłka z podpisami piłkarzy Lecha Poznań. Wszyscy miło spędzili to sobotnie popołudnie i dobrze się bawili. Dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie pragną złożyć podziękowania dla rodziców za wielkie zaangażowanie i pomoc w organizacji festynu. Całkowity zysk wynosił około 2332 złote.

 

 

"Konkurs - Myślenie w Cenie"

 

27 maja 2011 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się II Międzyszkolny  Konkurs Matematyczny  „Myślenie w cenie”,  który został połączony z kampanią propagującą zdrowy styl życia bez nałogów.

 

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół w Nowym Belęcinie, Drobninie i Pawłowicach. Uczestnicy rozwiązując zadania mogli się  dowiedzieć co to jest bierne palenie i jakie skutki powoduje oraz dlaczego warto regularnie uprawiać sport.  

W czasie oceny prac przez jury w składzie: p. Kinga Żak Frąckowiak, p. Grażyna Kubiak, p. Krystyna Wasiółka i p. Katarzyna Ignaszak uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do wykonania  plakatów o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej.

Ostatecznie I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Kamil Sikora, II miejsce Konrad Konopa, III miejsce Katarzyna Maciejewska. Natomiast w kategorii gimnazjum I miejsce zajął Wojciech Skórzewski, II Natalia Ptaszyńska, a III miejsce Patryk Koszyczarek. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu matematyki.

Cenne nagrody ufundowała Gmina Krzemieniewo.

 

 

"Cudownych Rodziców Mam"

 

25 maja 2011 roku w Sali Wiejskiej w Nowym Belęcinie pierwszy raz odbył się Dzień Matki i Dzień Ojca.

 

Przedszkolacy zaprezentowali bogaty program artystyczny. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki: „ A ja wolę moją mamę”, „Rodzinna wyprawa” i „Laurka dla tatusia” oraz tańczyli tańce. Dodatkową atrakcją spotkania były piosenki zaśpiewane po angielsku. Licznie przybyli rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane laurki i wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Przedszkolaków przygotowały; p. Elżbieta Walczewska i p. Dominika Pawlak.

 

 

 

 

"Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej"

 

W dniach od 11 do 13 maja uczniowie klas I i III gimnazjum z Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie wraz z opiekunami: p. Grażyną Kubiak i p. Robertem Juskowiakiem wybrali się na wycieczkę szkolną do Kotliny Kłodzkiej.

 

Pierwszego dnia  weszli szlakiem na Szczeliniec i podziwiali piękne widoki górskiej krainy. Drugiego dnia wyruszyli na Błędne Skały. Była to bardzo długa droga, bo przez polsko - czeską granicę. Wszyscy wrócili do schroniska przez Karłowo. Trzeci dzień był nieco luźniejszy. W tym dniu uczniowie wyruszyli do Czermnej, aby obejrzeć Kaplicę Czaszek. Jest to obiekt sakralny, którego wystrój stanowią ludzkie czaszki. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Parku Zdrojowego w Kudowie Zdrój. Można tam zakupić pamiątki i napić się wody źródlanej. W trakcie wycieczki towarzyszył uczniom p. Jan Andrzejewski, który oprowadzał wycieczkę. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i pełniejsi wrażeń.

 

 

 

"Dzień Patrona w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie"

 

Dnia 10 maja br. Zespół Szkół w Nowym Belęcinie  obchodził pierwszy Dzień Patrona – Józefa Ponikiewskiego – adiutanta gen. Władysława Sikorskiego.

 

Na obchody tego ważnego dla szkoły święta przybyli: wicestarosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula, sekretarz Gminy Krzemieniewo Longina Szulc, chorąży 69 leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego im. gen. dyw.  Stefana Roweckiego „Grota” oraz przedstawiciel rodziny Patrona Stefan Ponikiewski.

 

Obchody tego święta miały na celu nie tylko przybliżać postać Patrona, ale także zaangażować twórczo uczniów szkoły.   Dlatego, oprócz konkursu wiedzy o Patronie, odbył się pokaz strojów militarnych, konkurs piosenki żołnierskiej, przedstawiciele klas brali udział w wojskowym torze przeszkód oraz w konkursie plastycznym na najciekawszą instalację związaną z życiem Józefa Ponikiewskiego.

 

Wielką atrakcją był pokaz sprzętu wojskowego 69 leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. działko przeciwlotnicze, rakietę przeciwlotniczą zainstalowaną na samochodzie  oraz wóz

dowodzenia, a także przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom.  

 

Stefan Ponikiewski ofiarował szkole replikę czapki oficera Marynarki Wojennej RP  Józefa Ponikiewskiego, która wzbogaci szkolną izbę pamięci. Na zakończenie każdy uczestnik obchodów otrzymał pamiątkowy brelok z wizerunkiem Patrona.

 

 

"Nasi" wysoko w konkursach

 

Przez kolejne trzy dni w Zespole Szkół w Drobninie odbywały się konkursy: konkurs pięknego pisania, konkurs matematyczny i konkurs ortograficzny. Z naszej szkoły najlepiej uplasowali się: z klasy I w konkursie pięknego pisania Jakub Kołodziej zajął II miejsce i Kinga Jakubczak zajęła II, z klasy II w konkursie matematycznym Dawid Wawrzyniak zajął III miejsce, z klasy II w konkursie ortograficznym Dawid Wawrzyniak zajął I miejsce i Paweł Szczupak zajął II miejsce, z klasy III w konkursie matematycznym Gabriel Grześkowiak zajął III miejsce i z klasy III w konkursie ortograficznym Gabriel Grześkowiak zajął II miejsce i Zuzanna Musielak zajęła II miejsce.  

 

 

"Święto Konstytucji 3 Maja"

 

3 maja jest ważnym dniem dla każdego Polaka, gdyż wtedy uchwalono Konstytucję 3 maja -drugą na świecie, a pierwszą w Europie. Z okazji 220 rocznicy tego wydarzenia 6 maja 2011 roku w Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia.

 

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Klaudia Jankowska przywitała przybyłych gości: wójta Gminy Krzemieniewo - p. Andrzeja Pietrulę, dyrektor ZS w Pawłowicach - p. Mirosławę Graf, dyrektora ZS w Drobninie - p. Leonarda Kaczmarka, dyrektor szkoły w Garzynie - p. Irenę Grobelną, dyrektora ZS w Nowym Belęcinie - p. Mikołaja Kulczaka, wicedyrektor ZS w Nowym Belęcinie - p. Danutę Chałupkę, radnych naszej gminy, nauczycieli, pracowników oraz uczniów szkoły. Uczniowie klas I - III przybliżyli wszystkim historię Konstytucji 3 maja. Młodzi artyści śpiewali pieśni patriotyczne: „Zgoda Sejmu to sprawiła”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo w sercu naszym” recytowali wiersze i wykonali poloneza, krakowiaka oraz taniec z flagą. A wszystko to przygotowali uczniowie pod opieką wychowawczyń: p. Renaty Urbaniak, p. Małgorzaty Grybskiej, p. Reginy Dubickiej i p. Ewy Feledziak.

 

 

 

"z wizytą w Lesznie"

 

12 maja uczniowie z klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie byli w muzeum w Lesznie.

 

 Uczestniczyli w lekcji na temat herbu miasta Leszna oraz zwiedzali wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II.

 

 

 

"Myślenie w cenie"

 

Już niedługo odbędzie się w naszej szkole II Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

„Myślenie w cenie”.

 

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu będzie propagowanie zdrowego stylu życia i podobnie jak w zeszłym roku, przeciwdziałanie uzależnieniom. 27 maja zmierzą się najlepsi matematycy z trzech gminnych szkół. Rywalizować o cenne nagrody będą zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjum. Aby wziąć udział wystarczy zgłosić się do swojego nauczyciela matematyki i przejść eliminacje szkolne. Wszystkich zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy do udziału – cenne nagrody czekają. Poniżej umieszczamy zestaw zadań z poprzedniego roku. Sprawdź czy poradziłbyś sobie z zadaniami.

zadania dla uczniów szkoły podstawowej

zadania dla uczniów gimnazjum

 

 

"Zajączek"

 

20 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego odbył się zajączek. Przedszkolacy wraz z wychowawczyniami: p. Elżbietą Walczewską i p. Dominiką Pawlak wybrali się do lasu i wypatrywali zająca.

 

Okazało się, że zając był bardzo tajemniczy i zostawił koszyki nieopodal drzew. Wszyscy zadowoleni  odkryli niespodziankę i z uśmiechami na twarzy wrócili do szkoły. A szkolni fotoreporterzy uwiecznili ten fakt na zdjęciach.

 

 

 

 

"Koszyk Wielkanocny"

 

16 kwietnia rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie – Koszyk Wielkanocny.

W konkursie uczestniczyła praca wykonana przez uczniów klas I – III i przedszkolaków. Praca naszych uczniów została wyróżniona wśród pięciu innych prac.

 

 

 

 

 

"Młodzi obrońcy przyrody"

 

Od października  Zespół Szkół w Pawłowicach prowadził program edukacyjny pod nazwą "Młodzi obrońcy przyrody". Adresował go do wszystkich placówek w gminie.

Uczniowie naszej szkoły także włączyli się do tej akcji. W marcu zbierali makulaturę i uczestniczyli w konkursach plastycznym i wiedzy przyrodniczej. 20 kwietnia odbyło się rozdanie nagród w  szkole w Pawłowicach. Ostatecznie nasza szkoła zebrała 1217 kg co na jednego ucznia dało 5,5 kg i zajęła IV miejsce. Nagrodą była książka o treści przyrodniczej i dyplom. Natomiast w konkursie plastycznym III miejsce zajął Paweł Konieczny z oddziału przedszkolnego, a w konkursie wiedzy przyrodniczej II miejsce zajął Damian Jurdeczka z III klasy gimnazjum.

 

 

 

"Lekcja Parlamentaryzmu"

 

9 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbyła się "Lekcja Parlamentaryzmu", którą poprowadził poseł Platformy Obywatelskiej- p. Łukasz Borowiak.

 

Pan poseł przekazał na ręce pana dyrektora: kroniki sejmowe i plakat do filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z autografami reżysera: Antoniego Krauze oraz odtwórców głównych ról. Gość przybliżył ideę demokracji, a także zapoznał z działalnością sejmu i senatu oraz omówił zadania posłów, pisanie interpelacji oraz przyjmowanie ustaw przez sejm. W trakcie pokazu przedłożył też podstawowe problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy powiatu leszczyńskiego. A mianowicie są nimi mieszkania i praca. Nasz poseł lubi prace społeczne na przykład organizować pomoc potrzebującym dzieciom w postaci paczek gwiazdkowych i świątecznych. Udziela także porad prawnych. Zadania posła nie dotyczą tylko polityki, ale także wielu innych ciekawych projektów . Po zakończeniu prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania. Na zakończenie spotkania pan Ł. Borowiak obiecał zorganizowanie wycieczki do parlamentu i podarował uczestnikom pamiątkowe długopisy. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

 

 

 

 

"Egzaminy"

W Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie, jak co roku odbył się sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny.

Szóstoklasiści pisali go 5 kwietnia 2011, a gimnazjaliści od 12 do 14 kwietnia 2011.

 

 

 

 

 

"Kangurek"

 

Dnia 11 kwietnia 2011 roku przedszkolacy z Nowego Belęcina wybrali się do centrum zabaw "Kangurek" w Lesznie.

 

Czas spędzony w kangurku szybko minął. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni ale z uśmiechem na buziach.

 

 

 

 

 

"Zawody masowe"

 

17 marca trzy zespoły z klasa I – III uczestniczyły w gminnych zawodach masowych w Drobninie. Klasa pierwsza zajęła drugie miejsce, klasa druga pierwsze miejsce, a klasa trzecia czwarte miejsce.

Drużyna klasy pierwszej zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbył się 30 marca w Rydzynie. Uczniowie z klasy pierwszej zajęli tam trzecie miejsce.

 

 

 

 

"To był Szok"

 

Cyrk „Szok” nie jest tradycyjnym cyrkiem  przyjeżdżającym do miasta, rozkładającym namiot i zapraszającym do siebie, ponieważ to  oni przyjechali  do nas. 7 kwietnia  absolwenci szkół cyrkowych dali w naszej szkole pokaz  swoich umiejętności, w przedstawieniu brały udział także zwierzęta.

 

Najwięcej emocji wzbudził niewątpliwie wąż. Uczestniczący w przedstawieniu uczniowie szkoły podstawowej próbowali swoich sił w niektórych numerach cyrkowych, które okazały się nie lada wyzwaniem. Wizyta cyrkowców była źródłem dobrej zabawy i mnóstwa uśmiechu na twarzach nie tylko uczniów, ale także ich opiekunów. 

 

 

 

"Podniesienie efektów kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi"

 

Gimnazjum w Nowym Belęcinie jako jedna ze stu szkół w Polsce i  ośmiu w Wielkopolsce wzięło udział w  pilotażu:  „Podniesienie efektów kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

 

6 kwietnia 2011 r. odbyło się szkolenie z udziałem wójta gminny pana Andrzeja Pietrali, pani Hanny Taterki wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, pani Iwony Lipowy dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lesznie,  dyrektorów szkół z  gminy Krzemieniewo – pani Mirosławy Graf , pani Ireny Grobelnej, pana Leonarda Kaczmarka oraz dyrektora szkoły w Dłużynie pana Dariusza Walczaka i pedagoga ZS w Pawłowicach pani Elżbiety Polańskiej , a  także dyrektora naszej szkoły  pana Mikołaja Kulczaka, wicedyrektor pani Danuty Chałupki, pedagoga szkolnego pani Agaty Kosmali oraz grona pelagicznego naszej szkoły.

 

Ze względu na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało osiem rozporządzeń wprowadzających nowe formuły pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach, pani  Alina Matuszak – koordynator ds. pilotażu na województwo wielkopolskie - przedstawiła nowy model organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zwracając szczególną uwagę na wartość współpracy nauczycieli i rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Omówiła także zadania pedagoga specjalnego oraz formy  pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przedszkolu i gimnazjum. Cenne wskazówki pani Matuszak pomogą w realizacji nowych zadań przypisanych szkole.

 

 

 

"Z wizytą w Grabonogu"

 

24 marca 2011 roku uczniowie klas I i II gimnazjum z Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie wraz z opiekunami: p. Danutą Chałupką, p. Grażyną Kubiak i p. Robertem Juskowiakiem wybrali się na wycieczkę do Grabonogu.

 

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Przewodnik- p. Teresa Sroka oprowadziła wszystkich po dworku, w którym urodził się Edmund Bojanowski. Wśród eksponatów tego regionalnego muzeum można zobaczyć: chusty i ubrania mieszkańców Biskupizny,  heble, naczynia kuchenne, kołowrotki, żelazka oraz szafę grającą i gramofon z ubiegłego stulecia, które o dziwo do dzisiaj działają. Jednak najważniejszym eksponatem była relikwia bł. Edmunda Bojanowskiego, znajdująca się w specjalnym pokoiku. Następnie uczniowie poszli zwiedzać Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Jeden z pedagogów przedstawił ofertę edukacyjną placówki. Wszyscy mogli obejrzeć nowy gmach szkoły, sale lekcyjne, salę gimnastyczną, siłownię i internat. Wszystkim wycieczka się podobała i stwierdzili, że to nie był ich ostatni wyjazd. 

 

 

"Tak niewiele potrzeba, a tak dużo można zrobić"

 

Uczniowie naszej szkoły włączają się w różnego rodzaju działania ekologiczne.  Od kilku lat zbieramy zużyte baterie i przekazujemy je odpowiednim służbom oczyszczania miasta w Lesznie.

 

Dwa lata temu samorząd uczniowski rozpoczął akcję zbierania plastikowych nakrętek, która trwa aż do dziś. W zeszłym roku wszystkie nakrętki zostały przekazane na rzecz jednego z uczniów krzywińskiej szkoły. Był nim Marek chory na mukowiscydozę, a nakrętki miały pomóc w pozyskaniu pompy do oddychania. W tym roku pomagamy dziewczynie także z Krzywinia chorej na zanik mięśni.
W szkole trwa również kampania pod hasłem „Zdobądź fundusze za puste tusze”. Uczniowie i nauczyciele zbierają wykorzystane tonery i pojemniki na tusz, w zamian szkoła otrzymuje pieniądze. Odbiorem zajmuje się firma RECX Plan s.c. z Wrocławia.  Od tego roku samorząd uczestniczy w zbiórce makulatury. W akcję włączyły się wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum.
Dzięki takim inicjatywom uczniowie naszej szkoły uczą się odpowiedzialności i  właściwego  postępowania z odpadami, a uzyskane fundusze zasilają samorządowy budżet.

 

 

 

"Mistrzowie Wielkopolski"

 

18 marca w Krzyżu Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Wojewódzkie w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Denis Bolewicz, Krzysztof Mrozek.

Chłopaki pokonali wszystkich swoich rywali i zajęli pierwsze miejsce.

Nie byłoby tego sukcesu bez rodziców chłopców, którzy na co dzień z nimi trenują. Szczególne podziękowania należą się panu Markowi Bolewiczowi oraz panu Sławomirowi Mrozkowi.

Gratulujemy i życzymy sukcesu na mistrzostwach Polski !

 

 

 

"Topienie Marzanny"

 

21 marca 2011 roku w pierwszy dzień wiosny przedszkolacy i uczniowie wraz z wychowawczyniami: p. Elżbietą Walczewską, p. Dominiką Pawlak, p. Małgorzatą Grybską, p. Renatą Urbaniak, p. Reginą Dubicką i p. Ewą Feledziak wybrali się nad pobliski staw, aby pożegnać zimę, powitać wiosnę i spalić marzanę.

Korowód rozpoczynała kukła, przybrana w kolorowy strój. W trakcie spalania dzieci recytowały wiersze:

"Marzanna, marzanno ty zimowa panno,

Ciebie pożegnamy, a wiosnę powitamy!"

W czasie powrotu wszyscy wypatrywali zwiastunów wiosny.

 

 

 

 

"Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Tenisie Stołowym"

 

Dobiegły końca Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym  szkół podstawowych  i gimnazjalnych, których organizatorem był Zespół Szkół w Nowym Belęcinie.

 

Tenisiści gospodarzy zajęli czołowe miejsca. Autorem sukcesów  jest przede wszystkim pan Marek Bolewicz, za co mu serdecznie dziękują dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie.

 

Szkoła Podstawowa :

Dziewczęta indywidualnie: III – Zuzanna Bolewicz, IX – Daria Nowak

 

Dziewczęta drużynowo: (Z.Bolewicz, D.Nowak) – III miejsce

 

Chłopcy i indywidualnie:  I – Denis Bolewicz, III miejsce– Krzysztof Mrozek, V – Przemysław Panok,

XI – Jakub Krűger

 

Chłopcy druzynowo:  I miejsce (D. Bolewicz, K. Mrozek)

 

 

Gimnazjum:

Dziewczęta indywidualnie: I miejsce – Karolina Stachowiak, X m – Natalia Idczak

 

Dziewczęta drużynowo: I miejsce (K. Stachowiak, N.Idczak)

 

Chłopcy i indywidualnie: I miejsce – Dominik Bolewicz, II miejsce – Kamil Kűger, X miejsce Dariusz Kasperski

 

Chłopcy drużynowo:  I miejsce (D. Bolewicz, K. Krűger)

 

 

Gratulujemy i życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów !

 

 

 

"Bo miłość mój miły to ja"

 

Takiego wieczoru przy świecach w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie jeszcze nie było. 8marca 2011 roku odbył się koncert

„… bo miłość mój miły to ja…” zorganizowany przez Bibliotekę szkolną i samorząd uczniowski w reżyserii Danuty Chałupki, Katarzyny Klimkowskiej i Agaty Kosmali.


Głównym punktem programu był występ absolwentów szkoły, którzy przejawiali i przejawiają muzyczne zainteresowania oraz czują ciągłą sympatię do szkoły , a wśród nich: Anika i Patryk Kaczmarkowie, Angelika Michalska, Agnieszka Kaźmierczak, Hanna Klimkowska, Mateusz Dubicki i Albert Sikorski.
Licznie zgromadzona publiczność mogła przekonać się także o talencie artystycznym nauczycieli oraz uczniów. Z grona pedagogicznego wystąpili: Anna Andrzejewska, Danuta Chałupka, Katarzyna Klimkowska, Agata Kosmala, Dominika Pawlak, Paulina Rzepecka i Kinga Żak-Frąckowiak.
Spektakl spotkał się z miłym przyjęciem wśród widzów, którzy wspólnie twierdzili, że panująca na sali atmosfera - pełna ciepła i miłości - wszystkim się udzieliła.
Na zakończenie wspólnie – wykonawcy i publiczność – zaśpiewali fragment piosenki przewodniej „Miłość ci wszystko wybaczy”. Po koncercie sala zamieniła się w kawiarenkę, a wszyscy chętni mogli zostać, by przy cieście i kawie porozmawiać ze znajomymi.

 

 

 

"Wizyta pięściarzy w naszej szkole"

 

Sport dla młodego człowieka to perspektywa rozwoju, dlatego też aby zachęcić młodzież do uprawiania szeroko rozumianego sportu mury naszej szkoły odwiedzają przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych. Do tej pory gościliśmy koszykarki I ligowej Tęczy Leszno i mistrzów Polski w  tenisie stołowym.

 

Tym razem 28 lutego 2011 r. na spotkanie z młodzieżą przybyli przedstawiciele Klubu Bokserskiego Gostyniak. Klub z Gostynia reprezentowali trenerzy Michał Radajewski oraz 2-krotny wicemistrz Polski, medalista mistrzostw Polski oraz kadrowicz reprezentacji Paweł Dekarz. Wraz z nimi przybyło także 4 zawodników.

 

W trakcie spotkania uczniowie poznali ogólne zasady funkcjonowania amatorskiego boksu, wzięli udział pod okiem trenerów w rozgrzewce oraz zajęciach treningowych.

W związku z rosnącym zainteresowaniem młodzieży w uczestniczeniu w bokserskich zajęciach treningowych istnieje możliwość zorganizowania zajęć w sali gimnastycznej naszej szkoły. W treningach mogą uczestniczyć nie tylko chłopcy ale także dziewczęta w różnym przedziale wiekowym z terenu Gminy Krzemieniewo.

 

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.  

 

 

 

"Finał Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego"

 

4 marca w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile dwustu czterdziestu  gimnazjalistów walczyło w finale Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

Na napisanie testu, który obejmował zakres materiału z geografii Polski gimnazjaliści mieli sto dwadzieścia minut. By uzyskać tytuł laureata, trzeba było zdobyć min. 42 punkty na 50 możliwych do zdobycia.  Uczeń naszej szkoły Damian Jurdeczka zdobył 38 punktów i w ten sposób został finalistą tego konkursu. Do pełni szczęścia zabrakło „tylko” albo „aż” 4 punktów. Pragniemy podziękować Damianowi za tak godne reprezentowanie naszej szkoły na wszystkich etapach Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

 

 

 

"Bal przebierańców"

 

W karnawale wszyscy bawią się wspaniale i tak też bawili na balu przebierańców uczniowie w naszej szkole , który zorganizowany był w czasie ferii dla przedszkolaków i uczniów klas 1 – 3.

 

Na bal najwięcej przybyło Księżniczek i Spajdermenów , ale i innych bajkowych postaci nie brakowało. W czasie zabawy dzieci uczestniczyły w różnych konkursach i wygrywały nagrody. Toczyli walki na kule śnieżne, tańczyli z balonami przypinali zamkniętymi oczami ogon osiołkowi , uczestniczyli w wyścigach konnych i wielu innych zabawach , dzięki którym bawili się wspaniele

 

 

 

 

"Konkurs na najpiękniejszą maskę"

 

W karnawale bal za balem. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić zabawę karnawałową bez masek.

 

Nawiązując do tradycji, biblioteka szkolna przy Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie w styczniu 2011 roku zorganizowała "Konkurs na Maskę Karnawałową" z motywem ulubionej postaci bajkowej lub literackiej. Na konkurs wpłynęło prawie sto prac, co świadczy, że uczniowie szkoły mają dużą wrażliwość artystyczną i lubią tworzyć prace plastyczne. Maski były przepiękne, kolorowe i wykonane różną techniką. Uczniowie czerpali inspiracje z bajek, baśni i powieści , a wśród postaci królowały: Kubuś Puchatek, Shrek, Kot w Butach, Królik Bugs, Alvin, Franklin, Krecik, Myszka Miki, a nawet Ida Borejko. 28 stycznia na apelu odbyło się rozdanie nagród. Dzięki pozyskaniu nagród przez p. Danutę Chałupkę i p. Agatę Kosmalę od firmy Tymbark i księgarni "Osiedlowa" z Leszna, każdy z osiemdziesięciu uczestników otrzymał chociaż drobny upominek. Poziom prac był tak wysoki, że jury zdecydowało się przyznać trzynaście pierwszych miejsc. Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu stanęli do wspólnego zdjęcia.

 

 

"Stypendia rozdane"

 

 

Stypendia naukowe i sportowe

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie

 

 

 

Naukowe (średnia)

 

Szkoła podstawowa

Chwaliszewska Izabela  5, 45

Kolańczyk Joanna  5, 27

Klimkowski Piotr 5, 18

Mrozek Krzysztof 5, 00

Jankowska Jagoda 5,33

 

Gimnazjum

Jurdeczka Damian 5, 36

Jankowska Klaudia 5, 07

 

 

Sportowe

 

Szkoła podstawowa

Klimkowski Piotr

Szymoniak Agata

Bolewicz Denis

 

Gimnazjum

Jurdeczka Damian

Bolewicz Dominik

Kowalski Marcin 

 

 

"Koncert"

 

21 stycznia 2011 w Zespole Szkól im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im.  Józefa Zeidlera i ich nauczycieli.

 

Uczniowie wykonywali utwory o tematyce świątecznej i karnawałowej. Używali do tego fletów, skrzypiec, puzonów, trąbek, saksofonów, gitar i wielu innych instrumentów. Na zakończenie spotkania p. Danuta Chałupka wręczyła kwiaty na ręce p. Marii Markowskiej- jednego z pedagogów szkoły. Młodych artystów publiczność pożegnała gromkimi oklaskami i poprosiła muzykantów o bis.

 

 

 

 

"Dzień Babci i Dziadka"

 

19 stycznia 2011 w Sali Wiejskiej w Nowym Belęcinie odbył się Dzień Babci i Dziadka.

 

Wśród gości zasiedli: dyrektor ZS w Nowym Belęcinie- p. Mikołaj Kulczak oraz wicedyrektor- p. Danuta Chałupka.    Przedszkolaków przygotowały ich wychowawczynie: p. Elżbieta Walczewska i p. Dominika Pawlak. Artyści na rozpoczęcie uroczystości zaśpiewały dziadkom "Sto lat", podarowały dziadkom laurki i złożyły im życzenia. W programie artystycznym znalazły się między innymi: różne wiersze, piosenki takie jak: " Najdroższy dziadku", " Moja rodzina", " Piosenka o babci i dziadku" oraz tańce: " Trojak", "Poleczka", " Polka". Na zakończenie imprezy dzieci wraz z nauczycielami i dziadkami zasiedli do poczęstunku.   

 

 

 

"Partnerska choinka"

 

W dniu 19 stycznia 2011 r. odbyło się spotkanie, podczas którego odwiedziła nas Pani Ewa Gałka Prezes Zarządu Stowarzyszenia PISOP w Lesznie.

 

Pani Ewa przywiozła dla nas kufer pełen słodyczy jako nagrodę za zrealizowane przez naszą społeczność przedsięwzięcie „Partnerska Choinka”. Wszyscy którzy włączyli się w dekorację świątecznego drzewka znaleźli w nim coś pysznego.
Pani Prezes opowiedziała uczniom także parę słów o wolontariacie.

 

                                                                                    Iwona Nowak 

 

 

 

 

"Najpiękniejsza choinka"

 

Tradycyjnie, jak co roku przedszkolacy i uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wzięli udział w konkursie „Najpiękniejsza choinka” organizowanym przez GCK w Krzemieniewie.

 

Ozdoby przygotowali uczniowie na zajęciach w szkole. Były to czerwone papierowe Mikołaje i wełniane kule śnieżne. W dniu konkursu grupa dzieci zawiesiła przygotowane ozdoby na choince. Drzewko mieniło się biało-czerwonymi kolorami, było przepiękne. Nasza choinka w konkursie zajęła III miejsce. Wszyscy bardzo się ucieszyli, a w nagrodę otrzymali słodycze i kupon 300 zł. Za kupon zostały kupione różne gry do klas.

 

 

 

 

 

 

"Trzech Króli na Nartach"

 

6 stycznia nad jeziorem w Górznie miało miejsce Narciarskie Spotkanie Biegaczy. Organizatorami imprezy były kluby BUKOS Belęcin i LKO Leszno przy pomocy Urzędu Gminy oraz niezawodnemu jak zwykle Pana Leśniczego.

 

Nie lada przedsięwzięciem było przygotowanie tras. Wymagało ono 2 dni pracy Piotra Chudego i pomocnika z gminy. Trasy jednak zdały egzamin i wielu sportowców w każdym wieku mogło z przyjemnością je pokonać. Niespodzianką było równoczesne spotkanie Leszczyńskiego Klubu Morsów. Po odbytych biegach wokół jeziora i kąpielach całe towarzystwo spotkało się w Wigwamie aby się ogrzać przy ognisku oraz posilić się pyszną zupą i chlebem ze smalcem przygotowanych przez żonę Pana Józefa Krysztofiaka. Oczywiście ognisko nie obyłoby się bez pieczonej kiełbasy, której fundatorem był Pan Tadeusz Wojtkowiak. Aby zaznaczyć charakter Święta Trzech Króli oraz niedalekiej odległości Świąt wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę. 

 

 

 

"Biblia i przypowieści biblijne"

 

W listopadzie w Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego odbył się Ogólnopolski Konkurs EDI pt.  „ Biblia i Przypowieści biblijne”.  

 

Test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden był prawidłowy. Ocenie podlegała każda odpowiedź ( od A do D ) do każdego pytania w teście tak, że za poprawnie zaznaczoną odpowiedź uczestnik otrzymywał 1 punkt, a za błędnie zaznaczoną tracił 1 punkt.  Aby uniknąć ujemnej punktacji każdy z uczestników konkursu na starcie otrzymał tytułem awansu 120 punktów. Zatem maksymalnie mógł zdobyć 240 punktów. Uczniowie otrzymali  następujące miejsca: Piotr Klimkowski 16 miejsce z 210 punktami zdobytymi, Monika Świdurska 20 miejsce z 202 punktami, Agata Szymoniak 23 miejsce z 196 punktami, Dariusz Krawczyk 24 miejsce z 194 punktami, Paulina Zielińska 29 miejsce z 184 punktami, Julia Picz 35 miejsce z 172 punktami, Daria Nawrocka 40 miejsce z 162 punktami oraz Wiktoria Glapiak 41 miejsce z 160 punktami.  Koordynatorem konkursu była p. Bożena Glura.  Wszyscy otrzymali dyplomy. Gratulujemy uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

 

"Jasełka w Naszej Szkole"

 

22 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbyły się jasełka.

 

Uroczystość rozpoczęła Klaudia Jankowska, witając zgromadzonych gości. Wśród nich znaleźli się: ksiądz proboszcz Rafał Ostrowski, emeryci, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Młodzi artyści przygotowali część artystyczną pod nadzorem p. Bożeny Glury. Natomiast chór przygotowała p. Katarzyna Klimkowska. Wśród kolęd chóru znalazły się: "Uciekali", "O gwiazdo Betlejemska" , "Skrzypi wóz wielki mróz", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Gdy się Chrystus rodzi", " Oj maluśki, maluśki"  "Kolęda dla nieobecnych". W wykonaniu kolęd pomógł zespół w składzie: Hanna Klimkowska, Mateusz Dubicki, Piotr Klimkowski, Andrzej Michalski i p. Katarzyna Klimkowska. Po zakończeniu części artystycznej przemówił dyrektor szkoły- p. Mikołaj Kulczak. Uroczystość zakończyła Klaudia Jankowska tymi słowami: Mijający 2010 rok był szczególny w bolesne i smutne doświadczenia dla wielu rodzin w naszym kraju. Zasiądą one do wigilijnej wieczerzy, gdzie będą puste miejsca przy stole. Rozważając Tajemnicę Bożego Narodzenia, skierujmy swe myśli i serca ku niebu, snując głębokie refleksje nad cudem Świętej Nocy. Niech Nowonarodzony Jezus wypełni pustkę po tych których nie ma.

 

 

 

"Egzaminy próbne"

 

W Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbyły się próbne egzaminy. Gimnazjaliści pisali: 15, 16 i 17 grudnia 2010 roku Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem oraz 4, 5, 7 stycznia 2011 roku Próbny Egzamin Gimnazjalny z OKE. Natomiast szóstoklasiści pisali: Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z OKE w dniu 14 stycznia 2011 roku oraz 15 grudnia 2010 roku Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z Operonem.

 

 

 

"Sezon narciarski rozpoczęty !"

 

Zimowa aura tego  roku zagościła już w ostatnich dniach listopada, dzięki czemu narciarze rozpoczęli swój długo oczekiwany sezon wyjątkowo wcześnie.

 

Gdy tylko grubość  pokrywy śnieżnej stała się wystarczająca, pełni zapału biegacze ruszyli na okoliczne trasy, aby przygotować się do biegania na Polanie Jakuszyckiej, na którą to wyjazd miał miejsce od 16 do 19 grudnia. Był to już  czwarty krok na śniegu z udziałem zawodników BUKOS-u Belęcin. Tym razem pojechała tam grupa dwudziestu osób pod opieką Piotra Chudego i Mikołaja Patelki. Oprócz tradycyjnego biegu na nartach zawodnicy mogli spróbować swoich sił w uprawianej przez nich na co dzień dyscyplinie czyli orienteeringu na nartach. Pogłębili również swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy medycznej. Nauczyli się wykonywania resuscytacji oraz obsługi defibrylatora. Przed narciarzami kolejny wyjazd, który będzie miał miejsce w dniach 7-10 stycznia. Jednak prawdziwym sprawdzianem dla orientalistów będą Mistrzostwa Polski w Narciarskiej Jeździe na Orientację, które odbędą się w Białym Stoku. Już teraz życzymy im powodzenia.

 

 

 

"Pogrzeb Naszego Patrona"

 

Po 67 latach odbył się pogrzeb naszego patrona kapitana Józefa Ponikiewskiego, Prochy oficera z ceremoniałem wojskowym złożono w rodzinnej krypcie Ponikiewskich przy kościele w Oporowie.

 

Kilka dni temu trumna została ekshumowana wraz ze szczątkami dwóch innych oficerów poległych w katastrofie. Stało się tak dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, ustalającego przyczynę śmierci generała Sikorskiego. 
Ostateczny pochówek kpt Ponikiewskiego odbył się w Oporowie, gdzie znajduje się rodzinny grobowiec. Trumnie przykrytej banderą Marynarki Wojennej towarzyszyła urna z prochami matki oficera Elżbiety z Kęszyckich. Pogrzeb w Oporowie miał bardzo uroczystą oprawę – mszę celebrował biskup poznański Zdzisław Fortuniak, a uczestniczyli w niej poza członkami rodziny także wojewoda, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie naszej szkoły.

 

Zobacz galerię na elka.fm

 

 

 

 

"Partnerska choinka"

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie wraz ze społecznością szkoły, a także przedstawicielami Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Krzemieniewie oraz Nadleśnictwa w Górznie postanowiło wziąć udział w Konkursie organizowanym przez Centrum PISOP w Lesznie pt. „Partnerska Choinka”.

 

Udziałw konkursie mogła wziąć udział grupa osób, w skład której wchodzą przedstawiciele instytucji (np. Urząd Gminy, Szkoła, Dom Kultury), organizacji pozarządowych (lokalne fundacje i stowarzyszenia) oraz mieszkańcy z obszaru powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, m. Leszna, nowotomyskiego, rawickiego, wolsztyńskiego. Świąteczna choinka powinna zostać udekorowana wspólnie przez przedstawicieli min. 3 instytucji/organizacji pozarządowych przy współudziale mieszkańców z terenu: wsi, miasta, gminy.

Materiały niezbędne do przygotowania ozdób otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Krzemieniewo, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie. Wszystkie instytucje do których zwróciliśmy się o pomoc wyraziły chęć współpracy. Choinka została podarowana przez Nadleśnictwo w Górznie. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wykonali przepiękne anioły, które powiesiliśmy na naszym świątecznym drzewku. Łącznie w procesie dekorowania choinki wzięło udział 71 osób.

 

Nasza choinka okazała się najlepsza w konkursie i zdobyła pierwszą nagrodę !

 

 

Iwona Nowak

 

 

 

"Pomagając innym, pomagamy sobie"

 

27 listopada Rada rodziców przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie zorganizowała zabawę andrzejkową w zajeździe „Dobrodziej”. Kolejny rok z rzędu szkoła mogła liczyć na hojność sponsorów oraz pomoc rodziców i nauczycieli przy organizacji imprezy. Około 2.000 złotych, zebranych podczas loterii fantowej, zostanie przeznaczone na rzecz szkoły.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie serdecznie dziękują sponsorom: firmom: Budo-Mont z Osiecznej - Cegielnia Bojanice, Malkor  Grzegorza Orłowskiego, SIM Moniki i Szymona Nyczka, „Burza-Burzyński” Artura Burzyńskiego, Mir – Pol Mirosława Tomiczaka, Hurtowni Almark z Leszna, Kwiaciarni Iwony Chudzińskiej, Marzeny Kołodziej z Krzemieniewa, Aptece Elixir z Krzemieniowa, Aptece Anny Kalisoras z Gostynia, Jolancie i Czesławowi Grześkowiakom,  Honoracie i Markowi Bolewiczom, Wioletcie i Michałowi Chwaliszewskim, Sylwii Lasik, Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu, Hurtowni  Lima z Krzemieniowa, Hurtowni Ochrony Roślin Agrochest  z Krzemieniowa, Hurtowni Wielobranżowej Led – Pol z Gostynia, Rodzicom,  anonimowym ofiarodawcom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy, a także uczestnikom za stworzenie miłej atmosfery, dobrą zabawę i hojność.

 

 

Powrót do przeszłości

 

Uczniowie klasy I gimnazjum ze szkoły im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie dwa razy wybrali się do Izby Regionalnej w Pawłowicach.

Pierwsze spotkanie odbyło się 30 listopada 2010 roku. W czasie tego spotkanie uczniowie przędli sposobem tradycyjnym tkaniny pod okiem p. Cecylii Kozak. Drugie spotkanie odbyło się 7 grudnia 2010 roku. Tym razem uczniowie tworzyli ozdoby świąteczne metodą quiling i origami z pomocą p. Ireny Katarzyńskiej i p. Jolanty Nowak- członkiń Klubu Regionalistów. Dodatkowo pomagały im p. Bogumiła Forszpaniak i p. Monika Bartkowiak  Oba spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze za, co szczególnie dziękujemy.

 

 

Dyskoteka andrzejkowa

 

W dniu 30 listopada 2010r. odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa.

 

Impreza od dłuższego czasu niezwykle oczekiwana przez młodzież spragnioną zabawy i tańca odbyła się w godzinach popołudniowych od 16.00 do 19.00. Wszyscy bawili się wyśmienicie. W ciągu dyskoteki odbywały się również konkursy, każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

 

 

Konkursy przedmiotowe

 

Listopad i październik to miesiące Wojewódzkich Konkursów dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów.  Uczniowie z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie brali udział w wielu z nich.

 

Niektórzy z uczniów mogą się pochwalić niemałymi sukcesami. Do Etapu Rejonowego zakwalifikowali się: Jędrzej Jankowski  w Konkursie Języka Polskiego z I klasy gimnazjum i Damian Jurdeczka w Konkursie Historycznym i Geograficznym z III klasy gimnazjum. Szczególnie możemy pogratulować Damianowi Jureczce, który już jest po Rejonowym Etapie Konkursu Geograficznego i udało mu się zakwalifikować do Wojewódzkiego Etapu Konkursu Geograficznego. Jakby nie było dosyć sukcesów Damian Jurdeczka zakwalifikował się do następnego etapu konkursu „Złota Żaba”.

 

 

Turniej o Puchar Jerzego Engela

23 listopada w Żytowiecku odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wiceprezesa PZPN - Jerzego Engela.

W turnieju tym udział wzięła reprezentacja naszej szkoły, w której skład wchodzili uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej.

Gościem honorowym turnieju był pan Jerzy Engel, który przyglądał się zmaganiom młodych piłkarzy.

Po zakończeniu rozgrywek były trener reprezentacji Polski udzielił wielu rad zawodnikom, podzielił się własnymi doświadczeniami, rozdawał autografy oraz pozował do zdjęć z młodymi adeptami futbolu.

 

 

Gminne Obchody Święta Niepodległości

Tego roku gminne obchody Święta Niepodległości miały miejsce 10 listopada w naszej szkole.

Dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak oraz wicedyrektor pani Danuta Chałupka powitali przybyłych na tę uroczystość znamienitych gości, wśród których byli przedstawiciele Gminy Krzemieniewo - zastępca wójta pan Ryszard Patelka, sekretarz Gminy Krzemieniewo pani Longina Szulc, radni  Gminy Krzemieniewo na czele z przewodniczącym Rady panem Stanisławem Osięgłowskim, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek organizacyjnych – pani Mirosława Graf z ZS w Pawłowicach, pani Irena Grobelna z ZS w Garzynie, pan Leonard Kaczmarek z ZS w Drobninie, pani Małgorzata Glapiak z Publicznego Przedszkola w Krzemieniewie, pani Irena Knuła z Publicznego Przedszkola w Pawłowicach, pani Magdalena Nawrot-Mitręga z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także ksiądz proboszcz Czesław Górzny z Oporowa i ksiądz proboszcz Rafał Ostrowski z Siemowa oraz sołtysi okolicznych wsi.

Uroczystość była swoistym powrotem do przeszłości, zebrani mogli obejrzeć scenki obrazujące życie w trzech zaborach – rosyjskim, pruskim i austriackim. Całość inscenizacji była przeplatana pieśniami chóru szkolnego, którym kieruje pani Katarzyna Klimkowska, a w tle widzowie mogli zobaczyć prezentację multimedialną uzupełniającą występ. Młodych artystów do inscenizacji przygotowali: pani Agata Kosmala, pani Izabela Kubacka oraz pan Robert Juskowiak.

 

 

 

Piłkarze Mistrzami w Powiecie

4 listopada w Święciechowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Piłce Halowej Szkół Podstawowych.

Nasza Drużyna w składzie:  Piotr Słomiński, Krystian Krüger, Przemysław Panok, Paweł Kokociński, Marcin Smektała, Miłosz Gawroński, Marcin Wyzuj, Damian Tomczak, Mateusz Łukaszewski, Denis Bolewicz

zajęła I miejsce w tej imprezie.

 

Nasi uczniowie wygrali wszystkie mecze i awansowali do kolejnego etapu rozgrywek.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

 

 

Pasowanie pierwszoklasistów

29 października 2010 roku dzieci z klas I „a” i „b” zostały przyjęte w poczet uczniów szkoły.

Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości: pani wicedyrektor Danuty Chałupki, rodziców oraz nauczycieli. Dzieci przedstawiły program, w którym zaprezentowały swoje umiejętności. Na zakończenie dzieci przystąpiły do ślubowania. Pani wicedyrektor wielkim ołówkiem pasowała pierwszoklasistów na uczniów, a wychowawczynie – pani Renata Urbaniak i Małgorzata Grabska wręczyły każdemu pierwszakowi dyplom pasowania oraz legitymację szkolną. Na koniec życzenia od samorządu uczniowskiego i upominki ufundowane przez radę rodziców. Następnie wszyscy zgromadzeni zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

 Małgorzata Grybska

 

 

Spotkanie z myśliwymi

W dniu 26 października uczniowie klasy IV i V szkoły podstawowej na lekcjach przyrody gościli myśliwych z Koła Łowieckiego DROP w Górznie.

 

Myśliwi - pan Józef Krysztofiak, pan Piotr Jeske i pani Maria Hoffmann zaproponowali uczniom przystąpienie do Programu Ożywić Pola Rok Sarny.

Program zakłada między innymi zajęcia terenowe związane z nasadzaniem drzew i krzewów, czyli tworzenie tzw. remiz śródpolnych, a tym samym stwarza bardzo korzystne  warunki żerowe i osłonowe dla zwierząt bytujących w naszych polnych ekosystemach (zajęcy, kuropatw, bażantów, saren).

W planach są również zajęcia odbywające się w szkole z wykorzystaniem m.in. filmów o tematyce przyrodniczej oraz eksponatów zwierząt żyjących w lesie.

Marlena Fortuniak

 

 

Wyjazd do Janiszewa

Na lekcję przyrody w naturalnym środowisku wybrali się uczniowie z klasy drugiej wraz z wychowawczynią. 

 

Przez dwie godziny przemierzali w lesie  w Janiszewie ścieżkę ekologiczną , na której znajdowały się tablice informujące o występujących w lesie gatunkach roślin i zwierząt. Po odczytaniu informacji starali się odnaleźć odpowiednią roślinę. Pobyt w lesie bardzo dzieciom się podobał. Wrócili do szkoły zadowoleni, a z zebranych w lesie darów jesieni urządzili w klasie wystawkę.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej składaliśmy życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

 

Były kwiaty, wiersze, piosenki i tańce oraz inscenizacje przedstawiające w humorystyczny sposób pracę nauczyciela. W miłej atmosferze upłynął wszystkim czas, a szczególnie tym nauczycielom i pracownikom szkoły, którym dyrektor wręczył  nagrody, a byli to: p. Izabela Kubacka, p. Grażyna Kubiak, p. Robert Juskowiak, p. Iwona Nowak i p. Sławomir Mrozek. Pani Katarzyna Klimkowska otrzymała nagrodę wójta gminy, którą wręczyła pani sekretarz Longina Szulc.

 

 

 

Współpraca z Nadleśnictwem Włoszakowice

Nadleśnictwo Włoszakowice z dużym zrozumieniem odpowiedziało na naszą prośbę i przekazało szkole aż 500 sztuk sadzonek drzewek, wśród których znalazły się świerki, sosny, modrzewie, dęby, buki, brzozy oraz krzewy.

 

Po raz kolejny nie zawiódł pan Michał Chwaliszewski, który zorganizował transport wspomnianych młodych drzew i krzewów. Sadzonki zostały przeznaczone na zadrzewienie rozległego terenu wokół budynku szkoły. Pracownicy, pani  Marianna Mrozek, Urszula Szumna oraz pan Sławomir Mrozek, posadzili sadzonki na przestrzeni wokół boiska sportowego, przed szkołą oraz przy placu zabaw. Liczny drzewostan zostanie wykorzystany na zajęciach z biologii i przyrody, ponieważ uczniowie będą mogli rozpoznawać gatunki drzew i obserwować życie zwierząt. Naszym marzeniem jest, aby z czasem plac stał się miejscem wypoczynku dla mieszkańców okolicznych wsi oraz przystankiem dla turystów przemierzających gminę szlakiem rowerowym.

 

 

Z wizytą w Nadleśnictwie Piaski

Dnia 11 października dzieci z klas I „a” i „b” udały się do Leśnej Izby Edukacyjnej w Nadleśnictwie Piaski.

 

Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach, obejrzały ciekawe ekspozycje oraz obejrzały film animowany o pracy leśników. Pan leśniczy zaprezentował również sposoby wabienia zwierzyny oraz grę na rogu myśliwskim. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały barwne plany lekcji i zakładki do książek.

 

 

Małgorzata Grybska

 

 

IV Drużyna Wielkopolski

11 października w Poznaniu odbył się Finał Wojewódzki Turnieju Piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska, był to już 4 etap tej imprezy.

 

W turnieju udział wzięła drużyna UKSu Piast Nowy Belęcin w składzie:

 

Paweł Kokociński (SP Nowy Belęcin)

Piotr Słomiński (SP Nowy Belęcin)

Krystian Krüger (SP Nowy Belęcin)

Jakub Krüger (SP Nowy Belęcin)

Przemysław Panok (SP Nowy Belęcin)

Kamil Matyla (SP Drobnin)

Dominik Szczench (SP Drobnin)

Szymon Sobczyk (SP Drobnin

Bartłomiej Krysiak (SP Drobnin)

Adam Dolaciński (SP Pawłowice)

 

Drużyna zajęła IV miejsce w turnieju, była o krok od podium i awansu do Finału Ogólnopolskiego.

 

Gratulujemy !

 

 

Sukcesy zawodników Bukos-u

Dnia 28.09.2010 w Leśniczówce Łękno w Nadleśnictwie Babki odbyły się zawody w biegu na orientację.

Dla młodych orientalistów z BUKOS-u były to kolejne zawody, które można uznać za udane. Zarówno w kategorii  SP jak i Gimnazjum nasi uczniowie  zdeklasowali rywali. Wśród najmłodszych wszystkie trzy reprezentujące nas drużyny stanęły na podium. Pierwsze miejsce wywalczyły ex aequo drużyny w składzie: Piotr Klimkowski, Miłosz Gawroński i Dariusz Krawczyk oraz druga w składzie Denis Bolewicz , Maciej Urbaniak oraz Dawid Zieliński. Gimnazjaliści zajęli  I drużyną w składzie Marcin Kowalski, Damian Nowak oraz Piotr Rakowski. Zajęli też  takie miejsca jak III i IV miejsce pozwalając wywalczyć srebro swoim rówieśnikom ze Skoków. Przyznano również  nagrodę dla najmłodszego zawodnika, którym był uczeń klasy 2 w Nowym Belęcinie – Maciej Urbaniak

Jednak droga do zwycięstwa nie była łatwa. Uczniowie musieli nawigować po lesie omijając bagna i strumyki i wspinając się pod wzniesienia. Mimo młodego wieku orientaliści pokazali ducha sportowej walki, który pomógł im szybko ukończyć bieg. Na szczęście wszyscy zawodnicy zdrowo i szczęśliwie dotarli do mety gdzie czekał na nich ciepły posiłek. Dodatkową atrakcją był pokaz szkolenia psów ratowniczych.

 

W pierwszy weekend października w Nowym Belęcinie zorganizowano I Ogólnopolską Gimnazjadę w Orientacji Sportowej, która równocześnie była eliminacjami do Mistrzostw Świata Szkół, które odbędą się wiosną we Włoszech. Do Belęcina przyjechały zespoły z całej Wielkopolski, Śląska oraz Lubuskiego. Zawody te składały się z 2 etapów, biegu sprinterskiego oraz klasycznego rozegranego na mapie Czepiec. Szkołę w Nowym Belęcinie reprezentowała 4-osobowa drużyna gimnazjalistów, którzy świetnie pobiegli w obydwu biegach.  Sprint rozegrany w Lesznie koło pływalni przy SP nr 7 należał do Patryka Bolewicza, który zwyciężył wśród gimnazjalistów. Świetnie pobiegł też Damian Jurdeczka zajmując bardzo dobre 2 miejsce. Już po pierwszym starciu nasi zawodnicy znacznie prowadzili w boju o wyjazd na Mistrzostwa Świata. Następny etap rozegrany został w niedzielny słoneczny poranek.  Z kolejną trasą na dystansie klasycznym o długości 7 km zawodnicy potwierdzili swoją wysoką formę i ponownie wygrali drużynowe zmagania. Znów we wspaniałym stylu, przewagą 9 minut zwyciężył Patryk Bolewicz. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Kowalski. Blisko podium znalazł się też Mikołaj Dubicki który zajął 5 miejsce w sprincie oraz 6 w klasyku. Świetne wyniki dały drużynie zdecydowany awans na mistrzostwa we Włoszech. Miejmy nadzieje, że chłopaki zaprezentują się równie dobrze w czasie tych zawodów. Eliminacje te były pierwszymi takimi eliminacjami w orientacji sportowej, organizatorami byli pan marek Dubisz oraz pani Katarzyna Klimkowska z  pomocą starszych zawodników z klubów LKO Leszno i BUKOS Belęcin.

 

 

 

Bank Dziecięcych Uśmiechów

Zespół Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie przystąpił do programu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK Bank Dziecięcych Uśmiechów.

 

Aby otrzymać dofinansowanie należało napisać projekt, który musiał przejść ocenę formalną
i merytoryczną. Nasza akcja nosiła nazwę „Witaj szkoło” i jej celem było zakupienie wyprawek szkolnych dla 12 uczniów. Napisany przez nas wniosek otrzymał pozytywną ocenę. Otrzymaliśmy 1400 zł z Fundacji Banku Zachodniego WBK i 400 zł ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. Dzięki temu mogliśmy zakupić  dla dzieci plecki, buty sportowe, zeszyty i inne przybory szkolne.

 

Uroczyste wręczenie upominków odbyło się w dniu 24 września 2010 r. w obecności przedstawiciela BZ WBK Pani Agnieszki Galusińskiej, Wójta Gminy Krzemieniewo
Pana Andrzeja Pietruli oraz rodziców. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole i jeszcze nie raz wywołamy uśmiech na twarzach naszych milusińskich.

 

 

 

Spotkanie z policjantem

Dnia 24 września 2010 r. dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej odwiedził p. Szymon Jędrzejczak podkomisarz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

W ciekawy sposób przybliżył dzieciom podstawowe zasady ruchu drogowego dla pieszych. Mówił również o tym, jak zachować się w różnych miejscach i sytuacjach. Następnie dzieci odpowiadały na pytania policjanta. W nagrodę otrzymały naklejki, plakaty i płytę „Bezpieczna droga z radami Spongeboba”. Dzieci podziękowały za spotkanie i wręczyły policjantowi kwiaty.

Małgorzata Grybska

 

 

 

 

Wyjazd do Pawłowic

Trzydzieścioro dzieci z klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami wyjechało do Pawłowic.

W Izbie Regionalnej uczniowie tarli marchewkę, kroili kapustę, a wszystko po to, by spróbować swoich sił w kiszeniu kapusty. Pierwszoklasiści mogli także sprawdzić, jak dawniej kiszono kapustę, czyli udeptywać ją. 

Agata Kosmala

 

 

 

 

Wybory do Samorządu Szkolnego

Dnia 16 września 2010 roku w Zespole Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

 

Podczas głosowania uczniowie mogli poczuć smak prawdziwych wyborów do władz. By móc zagłosować, musieli potwierdzić swą obecność u przewodniczącej, pobrać karty do głosowania i wrzucić głos do urny. Uczniowie wybierali: dziesięcioosobowe prezydium, przewodniczącego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem całości czuwała Komisja Wyborcza i Skrutacyjna, w której skład wchodzili: p. Danuta Chałupka - przewodnicząca, Klaudia Jankowska - zastępca przewodniczącej, Jagoda Zielińska - sekretarz oraz Jędrzej Jankowski - członek komisji ds. mediów. Po zakończeniu głosowania komisja zliczyła głosy i podała wyniki.  

 

Przewodniczącym SU została Milena Świt,  opiekunem został p. Mikołaj Patelka. Natomiast w skład Samorządu Uczniowskiego weszli: Roksana Gołembska kl. Ib, Maciej Urbaniak kl. II, Agata Wels kl. II, Klaudia Byra kl. IV, Wiktoria Musielak kl. IV, Piotr Klimkowski kl. V, Denis Bolewicz kl. VI oraz Kamil Krȕger kl. II, Milena Świt i Karolina Mejza z kl. III gimnazjum. Na okolicznościowym apelu wszyscy zwycięzcy otrzymali gratulacje od dyrekcji szkoły.

 

Jagoda Zielińska, Jędrzej Jankowski

 

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2010/2011

1 września tego roku przyniósł wiele zmian w naszej szkole.

 

Podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2010/2011 dyrektor szkoły pan Mikołaj Kulczak przedstawił wszystkim zebranym nowo minowaną wicedyrektor Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie panią Danutę Chałupkę.

Wszyscy poznali też dwie nowe nauczycielki w naszej szkole. Od tego roku szkolnego języka angielskiego w klasach I-III szkoły podstawowej będzie uczyć pani Katarzyna Urbanowska, a nowo utworzoną grupą czterolatków z oddziału przedszkolnego będzie się zajmować pani Dominika Pawlak.

 

Tego dnia nie zapomniano o tych, którzy polegli, broniąc Polski podczas II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono ich pamięć.

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami klas.

 

Życzymy, by w szkole tak radosny nastrój, jak pierwszego dnia, towarzyszył wszystkim aż do 22 czerwca 2011 roku!

 

 

 

Wakacyjne Półkolonie

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie uczestniczyli w wyjazdowych półkoloniach letnich, które odbyły się w dniach od 19 – 30 lipca 2010 r. w dwóch turnusach.

Pierwszy turnus dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i klas I – II gimnazjum odbył się w dniach 19 – 23 lipca 2010 r.

W dniach 19 – 21 lipca opiekunami na półkoloniach byli Robert Juskowiak, Bożena Glura i Regina Dubicka, natomiast 22 i 23 lipca opiekunami byli Katarzyna Klimkowska, Joanna Staśkiewicz i Mikołaj Patelka.

Pierwszego dnia półkolonii uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Wrocławia. W ogrodzie zoologicznym, który jest miejscem rekreacji i odpoczynku poznawali egzotyczne i często ginące już gatunki zwierząt. Krótki spacer po mieście był okazją do zobaczenia Hali Stulecia i cieszącej się dużym zainteresowaniem Multimedialnej Wrocławskiej Fontanny. Pobyt w Ogrodzie japońskim był okazją do zobaczenia egzotycznych gatunków roślin i ogrodowej architektury azjatyckiej.

Drugiego dnia uczniowie bawili się  na pływalni Akwawit w Lesznie. Była to okazja do integracji. Półkoloniści wspólnie  grali w gry wodne przez co integrowali zespół. Spacer po mieście pozwolił bliżej poznać interesujące zakątki miasta i ciekawe budowle, które mają swoją historię.

Trzeciego dnia uczniowie obejrzeli w Cinema City Kinepolis w Poznaniu trójwymiarowy film Shrek Forever. Dla wielu uczniów było to nowe doświadczenie. Po seansie filmowym zwiedzili Stare Miasto, poznali ciekawe historie niektórych zabytków na poznańskim Rynku. 

Czwartego dnia uczniowie mogli bawić się nad jeziorem w Górznie. Pod okiem opiekunów i ratowników zażywali kąpieli wodnej. Na plaży grali w zespołowe gry zorganizowane przez nauczycieli. W tym dniu półkoloniści otrzymali prezenty w postaci materacy kąpielowych.

Ostatniego dnia uczniowie udali się do Brzedni. Pod okiem opiekunów i wyspecjalizowanej kadry leśnej szkoły przetrwania nasi półkoloniści podejmowali ekstremalne zadania. Zdobyli przez to nowe doświadczenia i umiejętności. Pokonali tor przeszkód, żabi staw oraz jazdę pancernym wozem.  Przed zakończeniem półkolonii uczniowie spędzili czas przy ognisku na pieczeniu kiełbasek i wspólnej zabawie.   

Drugi turnus dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I –III miał miejsce w dniach

26 – 30 lipca 2010 r. Przez pięć kolejnych dni 30 dzieci wraz z opiekunami Małgorzatą Grybską, Renatą Urbaniak i Elżbietą Walczewską przemierzyło bliższe i dalsze strony naszego regionu w poszukiwaniu ciekawych i atrakcyjnych miejsc.

 Pierwszego dnia uczestnicy półkolonii pojechali do Zaurolandii w Rogowie, gdzie dzieci poznały ciekawostki z życia dinozaurów. Dużo radości tego dnia sprawiły dzieciom zabawy ruchowe na terenie parku.

 W drugim dniu grupa zwiedziła wrocławskie zoo oraz poznawała egzotyczne gatunki roślin w ogrodzie japońskim, Na zakończenie dnia dzieci obejrzały „taniec fontanny”, który wszystkich zachwycił.   

 Następnego dnia dzieci bawiły się razem z piratami w Parku Rekreacyjnym „Budowle Świata” – Nenufar Club w Kościanie.

Kolejnym miejscem wakacyjnych wypraw było Leszno. Tutaj dzieci zwiedziły mini – zoo i stadion im. Alfreda Smoczka, a później pojechały na basen. W drodze powrotnej w Mc Donalďs dzieci otrzymały posiłek.

Ostatni dzień półkolonii upłynął na różnych rozgrywkach sportowych i konkursach plastycznych. Każde dziecko otrzymało atrakcyjne upominki. Słoneczna pogoda zachęcała do kąpieli w jeziorze z czego dzieci chętnie skorzystały.

 Całe przedsięwzięcie mogło mieć miejsce dzięki wsparciu Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krzemieniewie, która przekazała 4.600 złotych.

Autobus do przewozów dzieci udostępnił Urząd Gminy w Krzemieniewie.

Organizatorzy półkolonii najbardziej obawiali się kaprysów pogody, jednak ta sprzyjała i wszystkie wycieczki udały się, czego dowodem były uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieci.