Spływ kajakowy Baryczą

W dniach 9 – 10 czerwca, uczniowie klasy pierwszej gimnazjum wraz z opiekunami, wychowawczynią Iwoną Kubasik, panem Mikołajem Patelką i dyrektorem Mikołajem Kulczakiem wybrali się na spływ kajakowy Baryczą do Wąsosza.

W pierwszym dniu wyprawy gimnazjaliści dwuosobowymi kajakami przepłynęli około 20 kilometrowy odcinek Wąsosz – Ryczeń. Na trasie znajdowały się stanice, przy których uczniowie odpoczywali i nabierali sił. Przy okazji cumowania w miejscowości Sądowel podziwiali zabytkowy Kościół. W czasie spływu rzecznego wszyscy podziwiali przepiękne krajobrazy, prawdziwe oblicze przyrody.

Przepłynięcie wyznaczonej trasy zajęło kajakarzom około siedmiu godzin. Po ogromnym wysiłku i dotarciu do mety uczestnicy wycieczki mogli wreszcie odpocząć. Wspólnie rozpalili ognisko i piekli kiełbaski. Po posiłku udali się do miejsca noclegowego – sali gimnastycznej w Wąsoszu. Wieczorem rozegrali mecz piłki nożnej i piłki ręcznej.

Następnego dnia udali się do Aquaparku w Polkowicach. Zabaw w wodzie nie było końca. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie. Tam oglądali ponad 20 tysięcy monet, które w większość pochodziły z XII wieku.

Podziwiali zabytki sztuki kamieniarskiej, które zostały odnalezione i ocalone podczas prac prowadzonych na głogowskim Starym Mieście.

Uczniowie z zapartym tchem wpatrywali się w wystawy poświęcone m.in. deportacji Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy,  „Socrealizm – sztuka uwikłana”, „Wybory i referenda w PRL w latach 1946 -1989”.

Na koniec wycieczkowicze weszli na Wieżę Głogową, z której podziwiali piękny widok na Głogów.

Wycieczka była udana, wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Boszkowa

31 maja 2016 r. uczniowie klas IV i V  uczestniczyli w wycieczce do Boszkowa. Celem wyjazdu był udział w warsztatach z podstaw żeglarstwa i kajakarstwa.

Dzień rozpoczął się od rejsu po Jeziorze Dominickim.  Dzieci  poznały  podstawowe zagadnienia związane z żeglarstwem, np.: żeglarskie zasady bezpieczeństwa, burta, dziób, rufa, fok, bezan, grot. Uczniowie rozwijali i zwijali żagle oraz sterowali żaglówką. W dobrej zabawie nie przeszkodziła im nawet burza.

W drugiej części dnia uczniowie mieli możliwość pływać na kajakach. Po krótkim instruktażu zastosowali wiedzę teoretyczną w praktyce - pod nadzorem instruktora pływali do przodu i tyłu, hamowali, skręcali oraz obracali się wokół własnej osi. Dowiedzieli się również, że kajak został wynaleziony przez Eskimosów.

Pobyt w Boszkowie zakończył się smażeniem kiełbasek przy ognisku.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Warszawy

W dniach 18-20 maja 2016 roku, 31 osobowa grupa uczniów z klas 6 A i 6 B z Zespołu Szkół im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

Pierwszego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki Kopernika, gdzie w Planetarium na sferycznym ekranie można było obejrzeć film 3D. Uczniowie przyglądali się na żywo gwiazdom, które świecą na niebie i szukali na nich śladów życia. Następnie udali się na spacer po śródmieściu i podziwiali ciekawe budowle. Drugiego dnia zwiedzanie stolicy uczniowie rozpoczęli od Łazienek Królewskich, które o tej porze roku były wyjątkowo urokliwe: kwitnące drzewa, krzewy, kwiaty robiły niesamowite wrażenie. Uroku całej scenerii dodały zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki, gołębie, pawie i kaczki. Przy pomniku Fryderyka Chopina uczniowie przypomnieli sobie życiorys najsłynniejszego polskiego kompozytora i odtańczyli „Belgijkę”. Podziwiali Zespół pałacowy, który leży na sztucznej wyspie otoczonej przez staw, a w nim różne pomieszczenia (gabinet portretowy, galeria obrazów, kaplicę, pokój Bachusa, pokój kąpielowy, rotundę, salę balową, jadalną, salę Salomona i galerię obrazów). Następnie uczniowie pojechali w szczególne miejsce – cmentarz na Powązkach, odwiedzili groby wielu znanych i zasłużonych dla Polski ludzi, zapalili symboliczny znicz na grobie Jerzego Waldorffa, który założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Stamtąd udali się pod pomnik Powstańców Warszawy, gdzie obchodzono święto Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, a szef MON Antoni Macierewicz wręczył żołnierzom wyróżnienia oraz nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Dalej uczestnicy wycieczki udali się na Stare Miasto, gdzie zwiedzili rynek, zamek królewski oraz znajdujące się w tym rejonie pomniki i budowle. W ostatnim dniu uczniowie udali się pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechali na 30 piętro by podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego. Następnie udali się do Ogrodu Saskiego oraz na Plac Józefa Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza by oddać hołd poległym w walkach żołnierzom, których imiona i nazwiska są nieznane. Ostatnim punktem programu był pałac Prezydencki. Dodatkowym walorem wyjazdu była podróż pociągiem intercity oraz komunikacja miejską. Uczniowie wspólnie z opiekunami ustalali plan podróży, wyszukiwali numery autobusów i tramwajów, uczyli się orientacji w terenie i posługiwania się mapą.

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

Kolejny krok na śniegu - biała szkoła

Jak co roku, tradycyjnie można by już powiedzieć dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie wzięły udział w kolejnej akcji narciarskiej zorganizowanej przez Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej p.t. „Kolejny krok na śniegu – biała szkoła”.

 

Wyjazd odbył się w dniach 10-12 marca 2016 roku. Wzięło w nim udział 38 osób. Standardowo, wczesnym rankiem młodzi sportowcy stanęli pełni zapału z nartami w ręku pod szkołą w Nowym Belęcinie. Wszyscy z utęsknieniem oczekiwali na wyjazd, gdyż ten zaplanowany w grudniu nie doszedł do skutku z powodu braku śniegu. Jadąc do celu, trudno było sobie wyobrazić, że gdzieś może leżeć śnieg – świat za autobusowym oknem przedstawiał się raczej w szarobrunatnych barwach. Jednak w Szklarskiej Porębie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zrobiło się biało, a im dalej jechaliśmy, tym śniegu było coraz więcej. Same zaś Jakuszyce dzieci nazwały – „Narnią”.

Jak zwykle część osób (tym razem większość) zaczynało swą przygodę z narciarstwem biegowym z pomocą i wskazówkami starszych, bardziej doświadczonych kolegów oraz czujnym okiem opiekunów tj. pani Katarzyny Klimkowskiej i pana Mikołaja Patelki z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz jednej z mam pani Justyny Smektały. Natomiast wytrawni narciarze zaliczali kolejne kilometry po znanych punktach tras jakuszyckich: Rozdroże, Jelenia Łąka, Krogulec, Czekolada, Na bagnie, Samolot, Orle… najbardziej wprawiony biegacz pokonał w ciągu trzech dni 70 kilometrów. Oprócz zajęć na śniegu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których rysowali mapę Polany Jakuszyckiej i zaznaczali na niej zdobyte przez siebie punkty. Analizowali również pogodę m.in. określali wiatr, opady, temperaturę, zachmurzenie itp.

Mamy nadzieję, że w tym sezonie uda się zorganizować  jeszcze jedna taką akcję, mającą na celu rozpowszechnianie narciarstwa biegowego oraz sportowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Afrykarium

W czwartek 18.06.15. uczniowie klasy I i II wraz z rodzicami odwiedzili wrocławskie zoo, którego główną atrakcja jest niedawno otwarte Afrykarium. 
To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Duże wrażenie zrobił na wszystkich tunel pod zbiornikiem wodnym, gdzie mogliśmy obejrzeć płaszczki, rekiny i inne ciekawe ryby. Po Afrykarium udało się nam zobaczyć jeszcze inne zwierzęta znajdujące się w zoo takie jak : żyrafy, słonie, małpy, lwy, tygrysy i wiele innych. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Wenecji, Biskupina i Gniezna

18 czerwca tego roku uczniowie klasy III szkoły podstawowej i kilku uczniów z klasy IV oraz rodzice i opiekunowie (Elżbieta Walczewska i Robert Juskowiak) pojechali na szkolną wycieczkę.

Pierwszym miejscem było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Tu uczniowie zwiedzili także ruiny zamku, które w XV wieku należały do rodziny Nałęczów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się przejazd kolejką z Wenecji do Biskupina. Zwiedzanie biskupińskiej osady rozpoczęło się już w centrum obsługi ruchu turystycznego. Następnie przewodnik oprowadził uczniów, rodziców i opiekunów po wiosce neolitycznej z epoki kamienia, osiedlu obronnym ludności kultury łużyckiej oraz wiosce wczesnopiastowskiej, która szczególnie zainteresowała naszych uczniów. Nasza „mała” młodzież spotkała tu rzemieślników, którzy odtwarzają  życie codzienne jej dawnych mieszkańców. Zwiedzanie Biskupina zakończyło się w muzealnym pawilonie. W tym miejscu znajduje się wystawa – Świat historii nad Jeziorem Biskupińskim. Czas mijał bardzo szybko. Z  Biskupina nasza grupa udała się do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Był to czas na zastanowienie i zadumę. Katedra w Gnieźnie była ostatnim miejscem naszej wyprawy.

Opiekunowie dziękują rodzicom i uczniom za miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa w czas prahistorii i średniowiecza była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem.

[JR]

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszego dnia zobaczyli zamek królewski w Chęcinach. Poznali historię jego powstania oraz funkcje jakie pełnił przez kolejne stulecia. Niesamowite okazały się takie miejsca zamku jak skarbiec, przeuroczy dziedziniec, skrywająca tajemnice studnia i wieża, z której można było podziwiać malownicze krajobrazy okolicy. Z zamku uczniowie udali się przez rynek do Kaplicy Św. Leonarda, która znajduje się przy klasztorze franciszkanów z XIV w.

Drugi dzień wycieczki był pełen niesamowitych wrażeń. Tego dnia uczniowie ze szkoły w Nowym Belęcinie pojechali do Bałtowa. Mieści się tu Bałtowski Kompleks Turystyczny. Był to dzień nauki i zabawy. W tym miejscu uczniowie zostali wtajemniczeni w świat dawnych Słowian. W przepięknej scenerii kamieniołomu zwiedzili magiczne miejsce, które łączyło świat rzeczywisty ze światem baśniowym. Przekraczając bramę „Sabathówki” młodzież trafiła do świata wiedźm i czarownic. W sercu „Sabathówki” – chacie czarownicy młodzież poznała historię ludzi, którzy kiedyś zamieszkiwali to miejsce, ich wierzenia, zainteresowania itp.

Pełna wrażeń była przejażdżka amerykańskim schoolbusem przez tzw. „Górny Zwierzyniec – Safari”. Tu uczniowie zobaczyli wielbłądy, lamy, bydło zebu – „święte krowy”, australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau, żubry, alpaki, daniele, jelenie, muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, dziki i inne. Podróż przez safari była ubarwiona opowieściami przewodnika, który przekazał uczniom wiadomości o zwyczajach zwierząt. Następnie uczniowie spacerowali po „Zwierzyńcu Dolnym”. Tu zobaczyli m.in. makaki, kuce, osły, mary patagońskie, aguti złociste, ostronosy, skunksy, ibisy, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi, gołębi itp.

Ciekawym miejscem Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego okazał się „Jurapark”. Uczniowie zwiedzili go wraz z przewodnikiem wzdłuż ścieżki dydaktycznej, która została podzielona na okresy geologiczne. W tym miejscu nasza młodzież poznała historię milionów lat ewolucji życia na naszej planecie, zobaczyła odtworzone w skali 1:1 dinozaury. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wśród uczniów prehistoryczne oceanarium. Dzięki okularom 3D można było się przenieść w głębiny morskich przestworzy, w których pływały m.in. ryby pancerne, liopleurodony, rekiny, mozazaury, żółwie i inne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Park Rozrywki”. Był to wyłącznie czas zabawy na pirackim statku, dużej karuzeli łańcuchowej, family costerze, euro – bungy itp. urządzeniach. Okazało się, że nie ma tu czasu na bierny odpoczynek.

Bałtowski Kompleks Turystyczny to nie było jedyne miejsce drugiego dnia wycieczki. Późnym popołudniem uczniowie zdobyli pierwszy szczyt – Łysą Górę (miejsce kultu religijnego Słowian). Zobaczyli także Sanktuarium na Świętym Krzyżu – opactwo benedyktyńskie, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus (stąd nazwa Święty Krzyż) oraz wieżę radiowo – telewizyjną. Z platformy widokowej, która mieści się nieopodal sanktuarium młodzież podziwiała skalne rumowisko, tzw. gołoborze. Był to czas na odpoczynek.

W trzecim dniu wycieczki uczniowie zobaczyli chroniony prawem pomnik przyrody – dąb „Bartek”. To jeden z najstarszych dębów w Polsce, który znajduje się z Zagnańsku. Następnie młodzież udała się do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie poznała historię jego życia, twórczości i śmierci. Była to lekcja pełna ciekawostek i anegdot. Przewodnik oprowadził także uczniów po czasowej wystawie, która dotyczyła polskich noblistów.

Tego samego dnia uczniowie zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, zwaną także Górą Świętej Katarzyny. Droga nie była łatwa, lecz widoki Świętokrzyskiego Parku Narodowego wynagradzały włożony w trasę trud. Po drodze nasi młodzi turyści minęli źródełko Św. Franciszka. Źródełko ma niezwykłe właściwości – oprócz tego, że spragnieni turyści mogą tu ukoić pragnienie, woda ma właściwości lecznicze – leczy oczy.

Święta Katarzyna była ostatnim miejscem naszej trzydniowej wycieczki. Czas spędzony w Górach Świętokrzyskich był pełen atrakcji, wyzwań i zabawy. Mamy nadzieję, że w przyszłości wrócimy do tak przepięknego terenu, który pewnie skrywa przed nami jeszcze niejedną tajemnicę.

[JR]

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biwak klasy VI

W dniach 28 – 29 maja 2015r. uczniowie klasy VI wyjechali na 2-dniwy biwak do Boszkowa.

Pierwszego dnia brali udział w zajęciach przyrodniczych – 12 km wycieczce krajoznawczej wzdłuż brzegu Jeziora Dominickiego. W trakcie wycieczki uczniowie poznali zagadnienia związane z ekologią strefy brzegowej jeziora, a także obszarowymi formami ochrony przyrody na przykładzie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Podczas wycieczki weszli na wieżę widokową w Dominicach, a po południu odbyli zajęcia z powroźnictwa oraz podstawowych węzłów żeglarskich.

Następnego dnia odbyły się zajęcia z podstawy żeglarstwa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na przystani żeglarskiej i na jachcie żaglowym. Wypłynęli w rejs turystyczny jachtem żaglowym po wodach jeziora dominickiego, gdzie pod okiem instruktora z Letniej Szkoły Żeglarskiej siedzieli za sterem jachtu i rozwijali żagle.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Krakowa

W dniach od 2 do 4 czerwca 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Krakowa.

Pierwszego dnia mimo nie sprzyjających warunków atmosferycznych mięliśmy okazje odbyć spacer szlakiem turystycznym po Ojcowskim Parku Narodowym. Rozpoczęliśmy go od zwiedzania ruin zamku w Ojcowie, następnie dotarliśmy przez Bramę Krakowską do Jaskini Łokietka. Przewodnik zapoznał małych turystów z legendą jaka wiąże jaskinię z Władysławem Łokietkiem. Otóż król schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście. Następnie dotarliśmy do Zamku Na Pieskowej Skale oraz zobaczyliśmy z okien autokaru Maczugę Herkulesa. Wieczorem zmęczeni pieszą wycieczką dotarliśmy do Hotelu w Wieliczce , który był nasza bazą noclegową. Drugiego dnia poznaliśmy najważniejsze zabytki Krakowa. Naszą edukacyjną wycieczkę rozpoczęliśmy od złożenia wizyty Wawelskiemu Smokowi, następnie trafiliśmy do historycznej siedziby królewskiej czyli na Wawel. Poznaliśmy historię Bazyliki archikatedralnej, mogliśmy zobaczyć nagrobki królów Polski oraz znanych Polaków.  Dalej wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się najsłynniejszy polski dzwon nazywany Dzwonem Zygmunta.   Dalej przewodnik poprowadził nas Traktem Królewskim w kierunku Starego Rynku, gdzie zobaczyliśmy miejsca związane z życiem Papieża Jana Pawła II. Kolejno zwiedziliśmy najstarszy budynek Uniwersytetu Krakowskiego, usłyszeliśmy Hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, zobaczyliśmy słynny Ołtarz Główny wykonany przez Wita  Stwosza i Sukiennice. Trzeciego dnia mogliśmy się zrelaksować na basenie oraz trafiliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie sala lekcyjna została przeniesiona głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zostały zamienione na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami. Podczas tej lekcji uczniowie rozwijali wyobraźnię i kreatywność, ponieważ zwiedzanie miało formę aktywnej, edukacyjnej podróży w czasie, turyści wcielili się w adeptów sztuki górniczej i wykonywali niezwykłe zadania. Wieczorem zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu.


 

 

 

 

 

 

Wizyta w Holandii

W tym roku po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły brali udział w wymianie uczniowskiej z holenderską szkołą w Balk.

Z naszej szkoły do Balk wyjechało w tym roku czworo uczniów: Sabina Wyzuj i Gabriel Grześkowiak z klasy VI, Kacper Cwojdziński z klasy IG i Przemysław Panok z klasy IIG. W środę 21maja wyruszyliśmy z Drobnina wraz z kolegami i koleżankami ze szkół w Drobnie i Pawłowicach. Na miejsce dotarliśmy około godziny 20:00 a pod szkołą w Balk rozdzielono naszych uczniów do rodzin goszczących. W czwartek spędzaliśmy dzień w parku rozrywki Walibi, gdzie uczniowie mogli skorzystać z różnego rodzaju karuzel i rollercoasterów. W piątek rano udaliśmy się do szkoły w Balk, gdzie uczniowie brali udział w konkursie na najwyższą i najbardziej stabilną wieżę z papieru. Każda z grup miała na budowę tej wieży inny pomysł a rywalizacja była bardzo zacięta. Po rozstrzygnięciu konkursu nasi uczniowie wraz ze swoimi holenderskimi przyjaciółmi zwiedzili tamtejszą szkołę a następnie udaliśmy się rowerami do Ouderminium. Tam zagraliśmy w "golfa farmerów". Za pomocą drewnianego chodaka prowadziliśmy piłki po polu do odpowiednich dołków uważając przy tym na wszechobecne w Holandii kanały. Wieczór zakończył się dyskoteka podczas której zwyczajowo wymieniliśmy się świecą, przekazywana od lat jako znak naszej przyjaźni. W dobrych nastrojach wróciliśmy do domów w sobotę. 
 

 

 

 

 

 

"Wycieczka do Trójmiasta"

W dniach od 4 do 7 czerwca uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Trójmiasta.

Pierwszego dnia dotarliśmy na Kaszuby, gdzie w Centrum Edukacji i Promocji  Regionu w Szymbarku  mogliśmy wziąć udział w historycznej wyprawie pod nazwą "Historia Polski Wyryta w Drewnie". Na rozległym terenie uczniowie mogli zobaczyć m.in. prawdziwy "Dom Sybiraka", zrekonstruowany łagr sowiecki, bunkier "Ptasia Wola", "Największy Fortepian Świata" czy popularny "Dom do Góry Nogami". Wszystkie obiekty zbudowane są z drewna, zgodnie ze staropolską tradycją.  Są także ściśle związane z historią, przedstawiają tragiczny los naszych rodaków na obczyźnie i w kraju. Drugi dzień zarezerwowany był na przygodę z Marynarka Wojenną. Otóż dzięki współpracy z dowódcą okrętu ORP „Grom” kpt. Sebastianem Kałą poznaliśmy specyfikę pracy marynarzy. W porcie wojennym na Oksywiu zostaliśmy zaproszeni na pokład  takich okrętów jak: ORP „Gen. K. Puławski”,   ORP „Zbyszko”, ORP „Metalowiec”. Jednak największą frajdą była możliwość zejścia pod pokład okrętu podwodnego ORP „Sęp”.  Następnie udaliśmy się na teren Akademii Marynarki Wojennej. Na dziedzińcu uczelni zostaliśmy powitani przez rzecznika prasowego komandora podporucznika Wojciecha Mundta. Następnie podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie uczelni, gdzie m.in. poznaliśmy broń osobistą polskiego żołnierza oraz wzięliśmy udział w walce. Na szczęście walka toczona była przy wykorzystaniu symulatorów walki. Następnie w super nowoczesnej pracowni mieliśmy okazję dowodzić okrętami przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu jakim były symulatory kapitańskiego mostka  oraz zwiedzić izbę tradycji uczelni. Ostatnim etapem drugiego dnia wycieczki było akwarium morskie w Gdyni, gdzie zobaczyliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Trzeciego dnia byliśmy na Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej,  symbolu wybuchu II wojny światowej, następnie na reprezentacyjnym placu w Gdańsku czyli Długim Targu oraz na piłkarskim stadionie PGE Arena. W ostatnim dniu naszej wyprawy popłynęliśmy statkiem pirackim po portowym kanale łączącym Gdańsk z Morzem Bałtyckim. Uczniowie poznali specyfikę pracy portu, zobaczyli jak wygląda budowa i naprawa okrętów oraz wyładunek i załadunek różnego rodzaju towarów na statki handlowe. Wieczorem zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

 

 

 

 

Wycieczka do Biskupina

Dnia 22 maja 2013 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Biskupina.

Podróż rozpoczęła się już o godz. 5. 30. Najpierw autokar zawiózł uczestników wycieczki do Żnina, gdzie wszyscy przesiedli się do kolejki wąskotorowej. Większość dzieci pierwszy raz w swoim życiu jechała pociągiem. Następnie było zwiedzanie Muzeum Kolejek Wąskotorowych w Wenecji. Ciekawość wycieczkowiczów wzbudziły ruiny zamku „Diabła Weneckiego”. Miejscem docelowym wycieczki był Biskupin. Najpierw wszyscy obejrzeli bardzo ciekawy film o Biskupinie, a następnie mogli zobaczyć obiekty znajdujące się na terenie Muzeum Archeologicznego. Na miejscu na dzieci czekało wiele atrakcji. Mogły spróbować: strzelania z łuku, jazdy konnej, rzucania toporem. Wycieczka zakończyła się wieczorem. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

 

"Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej"

 

W dniach od 11 do 13 maja uczniowie klas I i III gimnazjum z Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie wraz z opiekunami: p. Grażyną Kubiak i p. Robertem Juskowiakiem wybrali się na wycieczkę szkolną do Kotliny Kłodzkiej.

 

Pierwszego dnia  weszli szlakiem na Szczeliniec i podziwiali piękne widoki górskiej krainy. Drugiego dnia wyruszyli na Błędne Skały. Była to bardzo długa droga, bo przez polsko - czeską granicę. Wszyscy wrócili do schroniska przez Karłowo. Trzeci dzień był nieco luźniejszy. W tym dniu uczniowie wyruszyli do Czermnej, aby obejrzeć Kaplicę Czaszek. Jest to obiekt sakralny, którego wystrój stanowią ludzkie czaszki. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Parku Zdrojowego w Kudowie Zdrój. Można tam zakupić pamiątki i napić się wody źródlanej. W trakcie wycieczki towarzyszył uczniom p. Jan Andrzejewski, który oprowadzał wycieczkę. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i pełniejsi wrażeń.

 

 

Wycieczka do Nowej Rudy

W dnia 8-10 czerwca klasa pierwsza i druga gimnazjum razem z opiekunkami:  panią Grażyną Kubiak i panem Robertem Juskowiakiem pojechały na wspólną wycieczkę w góry.

 

W wycieczce wzięło udział 34 uczniów. Podczas trzydniowego pobytu w górach Sowich nie brakowało atrakcji. Przewodnik, pan Jan Andrzejewski, postarał się o to, by gimnazjaliści nie narzekali na nudę. Uczniowie zwiedzili zamek w Grodnie, sztolnie w Walimiu oraz kopalnię w Nowej Rudzie. Nie zabrakło również wspinaczki górskiej – piechurzy zdobyli Wielką i Małą Sowę oraz Ślężę. Na tych kilka dni grupa zamieszkała w Schronisku Młodzieżowym „TAU”, w którym bawiła się świetnie, na przykład podczas dyskoteki, gry w piłkę nożną czy grę w „pyrę”. Uczniowie długo nie zapomną tych cudownych chwil spędzonych razem.